Zkáza sopky Krakatoa: Po erupci se z velké části zřítila, vlny cunami měly pět metrů

Indonéský vulkán Anak Krakatoa, z něhož se po nedávné erupci velká část zřítila a způsobila tak ničivou přívalovou vlnu, přišel během posledního týdne o dvě třetiny výšky a objemu. Zjistili to vědci při průzkumu satelitních snímků, napsal zpravodajský server BBC.

Většina z chybějící masy se podle nich sesula najednou, což vysvětluje vznik ničivé, až pětimetrové vlny cunami.

An aerial video of #Krakatau or #Krakatoa volcanic eruption taken by Susi Air team by Ibu @susipudjiastuti #PrayForBanten #PrayForSelatSunda #PrayForLampung #SundaStraits #tsunamiselatsunda pic.twitter.com/OdocZRV9Bt

— Fajar Shidiq (@fajarsdq__) 24. prosince 2018

Indonéská agentura pro katastrofy potvrdila přes 400 obětí na životech, 20 lidí se stále pohřešuje a více než 40.000 dalších bylo nuceno opustit své domovy.

Vědci ze střediska pro vulkanologii a geologii PVMBG studovali radarové snímky ze satelitů EU Sentinel-1, německého TerraSAR-X i japonského ALOS-2. Radar má tu výhodu, že je schopen vidět zemi ve dne i v noci a je schopen proniknout mrakem.

Zjistili, že to, co bylo kdysi 340 metrů vysokým sopečným kuželem, má nyní jen 110 metrů. Nicméně kolik hmoty sopka ztratila 22. prosince a kolik v následujících dnech není známo. Více se vědci dozvědí, až budou moci vulkán prohlédnout, což zatím z bezpečnostního hlediska není možné.

Související

sopka Krakatoa

Další část Krakatoa se zřítí do moře? Experti mají obavy, vulkán nelze prozkoumat

Špatné počasí a obrovský sloupec popela brání úsilí indonéských úřadů prozkoumat vulkán Anak Krakatoa a určit tak, zda by region mohla zasáhnout další ničivá vlna cunami. Ta o víkendu zpustošila indonéské pobřeží Sundského průlivu a vyžádala si na 420 mrtvých. Podle agentury AP tamní úřady dnes oznámily, že pátrání po dalších obětech bude v nejhůře postižené oblasti pokračovat i v lednu.

Více souvisejících

sopka Krakatoa výbuch sopky Krakatoa a cunami v Indonésii (prosinec 2018) indonésie sopky

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy