ŽIVĚ: Silvestrovské oslavy jsou v plném proudu. Stamiliony lidí už mají rok 2019

Stamiliony lidí na celém světě už přivítaly příchod roku 2019. Jako první začali slavit obyvatelé ostrovních států Samoa a Kiribati v Tichém oceánu. Půlnoc tam z pohledu Evropanů odbila už dnes v 11:00 SEČ. O hodinu později vstoupili do nového roku rovněž Novozélanďané. Mohutným ohňostrojem už nový rok přivítalo také například australské Sydney a devítku na konci letopočtu už píšou i lidé ve východní Asii. Půlnoční oslavy na planetě kvůli místním administrativním úpravám a časovým vyrovnáváním potrvají dohromady 26 hodin.

Jako vůbec první vstoupili do nového roku obyvatelé Samoy a Vánočního ostrova (Kiritimati), který je součástí Republiky Kiribati. V samojském hlavním městě Apia doprovodil místní obyvatele i mnoho turistů do nového roku mohutný ohňostroj.

V poledne SEČ začali psát rok 2019 Novozélanďané, ve 13:00 SEČ první Rusové a o další hodinu později také většina Austrálie. V 16:00 SEČ do Nového roku vstoupili obyvatelé Japonska a Jižní i Severní Koreje a o hodinu později Čína a západní část Austrálie.

Ohromující dvanáctiminutový ohňostroj s 8,5 tuny pyrotechniky ve svém přístavu připravilo australské Sydney. Před kulisou místní opery a Přístavního mostu jej údajně pozorovalo na 1,5 milionu lidí. Organizátoři hovoří o nejgigantičtějších oslavách Nového roku s náklady přesahujícími v přepočtu 95 milionů korun.

V největším novozélandském městě Aucklandu byl ohňostroj odpálen z televizní věže Sky Tower.

V japonských buddhistických chrámech se o místní půlnoci rozezněly zvony vždy 108 údery, které mají odehnat 108 nectností a zel. Nastal rok divokého prasete, v němž Japonsku nastane nová éra. Na konci dubna totiž abdikuje 85letý císař Akihito a na trůn nastoupí jeho nejstarší syn, 58letý Naruhito.

Také v jihokorejské metropoli Soulu přivítali nový rok tradiční ceremonií: zvonění na bronzový zvon. Starosta města Pak Won-sun a vybraní obyvatelé na něj udeřili třiatřicetkrát. Jedním z vyvolených byl i chirurg, který úspěšně operoval severokorejského vojáka, jenž na jih utekl v roce 2017 přes hranici navzdory střelbě svých kolegů. Číslo 33 v Koreji symbolizuje štěstí.

V 17:00 SEČ kalendáře vyměnila Čína, kde se ale velké oficiální oslavy nekonaly. Podle tradičního čínského kalendáře nový rok začne až 5. února. Někteří Číňané nicméně vyšli ve velkých městech oslavovat do ulic. Například v Šanghaji na ně dohlížely posílené policejní hlídky, jejichž úkolem bylo zabránit opakování scénáře z roku 2014. Tehdy při novoroční tlačenici zahynulo 36 osob. Velké oficiální oslavy se konaly v Hongkongu, kde se na ohňostroj přišlo podívat 300.000 lidí.

Novoroční poselství národu pronesl prostřednictvím státních médií čínský prezident Si Ťin-pching. Občany ujistil, že reformní úsilí Číny nebude stagnovat a země se bude nadále otevírat světu.

Na Tchaj-wanu využili organizátoři oslav k odpálení velkolepého ohňostroje z 504 metrů vysokého mrakodrapu Taipei 101 v Tchaj-peji. Tradice trvající od roku 2004 láká do hlavního města ostrova každoročně mnoho turistů.

V Moskvě ohňostroje rozzáří oblohu ve 22:00 SEČ a o dvě hodiny později také v drtivé většině států Evropské unie včetně České republiky.

Přestože Evropa bude slavit příchod nového roku až za několik hodin, německá kancléřka Angela Merkelová už dnes ve svém novoročním proslovu vyzvala občany ke vzájemné toleranci, respektu a otevřenosti. Za nejnaléhavější úkoly označila boj proti změně klimatu, usměrnění a řízení migrace a také boj proti mezinárodnímu terorismu. Německo podle ní musí opět převzít víc odpovědnosti.

Na východním pobřeží USA vyletí zátky z lahví šumivých vín v úterý v 06:00 SEČ. V úterní pravé poledne SEČ pak budou slavit například obyvatelé hlavního města Americké Samoy Pago Pago. Přechod do roku 2019 skončí v úterý ve 13:00 SEČ na Bakerově ostrově a Howlandově ostrově, což jsou neobydlené atoly pod ochranou USA uprostřed Tichého oceánu.

Související

Ohňostroj v novém roce 2019

Silvestrovské oslavy skončily. Celý svět má rok 2023

Po 26 hodinách se na celé planetě píše rok 2023. Po Asii, kde díky časovému náskoku začali jeho příchod slavit již v sobotu v 11:00 SEČ, se k silvestrovskému a novoročnímu veselí připojila v noci Evropa a následovaly americké země. Mezi posledními přivítali dnes v 11:00 SEČ nový rok obyvatelé amerického ostrovního státu Havaj a na závěr se ve 13:00 SEČ změny letopočtu dočkaly neobydlené tichomořské atoly: Bakerův ostrov a Howlandův ostrov. Oslavy přelomu ruku se nevyhnuly tragickým událostem - kvůli nehodě s pyrotechnikou zemřel v Německu 17letý mladík a v Rakousku 18letý. V Ugandě při silvestrovských oslavách vznikla tlačenice, ve které zemřelo nejméně devět osob.

Více souvisejících

Silvestr Nový rok

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

včera

včera

Češi mohou žádat o dotace v Nové zelené úsporám a programu Oprav dům po babičce

Státní fond životního prostředí ČR během úterního dopoledne spustil příjem žádostí o dotace na rodinné domy. Zájemci mohou žádat o podporu na renovaci domů či výstavbu pasivních domů ve standardním programu Nové zelené úsporám či využít nabídku v rámci podprogramu Oprav dům po babičce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy