ŽIVĚ: Silvestrovské oslavy jsou v plném proudu. Stamiliony lidí už mají rok 2019

Stamiliony lidí na celém světě už přivítaly příchod roku 2019. Jako první začali slavit obyvatelé ostrovních států Samoa a Kiribati v Tichém oceánu. Půlnoc tam z pohledu Evropanů odbila už dnes v 11:00 SEČ. O hodinu později vstoupili do nového roku rovněž Novozélanďané. Mohutným ohňostrojem už nový rok přivítalo také například australské Sydney a devítku na konci letopočtu už píšou i lidé ve východní Asii. Půlnoční oslavy na planetě kvůli místním administrativním úpravám a časovým vyrovnáváním potrvají dohromady 26 hodin.

Jako vůbec první vstoupili do nového roku obyvatelé Samoy a Vánočního ostrova (Kiritimati), který je součástí Republiky Kiribati. V samojském hlavním městě Apia doprovodil místní obyvatele i mnoho turistů do nového roku mohutný ohňostroj.

V poledne SEČ začali psát rok 2019 Novozélanďané, ve 13:00 SEČ první Rusové a o další hodinu později také většina Austrálie. V 16:00 SEČ do Nového roku vstoupili obyvatelé Japonska a Jižní i Severní Koreje a o hodinu později Čína a západní část Austrálie.

Ohromující dvanáctiminutový ohňostroj s 8,5 tuny pyrotechniky ve svém přístavu připravilo australské Sydney. Před kulisou místní opery a Přístavního mostu jej údajně pozorovalo na 1,5 milionu lidí. Organizátoři hovoří o nejgigantičtějších oslavách Nového roku s náklady přesahujícími v přepočtu 95 milionů korun.

V největším novozélandském městě Aucklandu byl ohňostroj odpálen z televizní věže Sky Tower.

V japonských buddhistických chrámech se o místní půlnoci rozezněly zvony vždy 108 údery, které mají odehnat 108 nectností a zel. Nastal rok divokého prasete, v němž Japonsku nastane nová éra. Na konci dubna totiž abdikuje 85letý císař Akihito a na trůn nastoupí jeho nejstarší syn, 58letý Naruhito.

Také v jihokorejské metropoli Soulu přivítali nový rok tradiční ceremonií: zvonění na bronzový zvon. Starosta města Pak Won-sun a vybraní obyvatelé na něj udeřili třiatřicetkrát. Jedním z vyvolených byl i chirurg, který úspěšně operoval severokorejského vojáka, jenž na jih utekl v roce 2017 přes hranici navzdory střelbě svých kolegů. Číslo 33 v Koreji symbolizuje štěstí.

V 17:00 SEČ kalendáře vyměnila Čína, kde se ale velké oficiální oslavy nekonaly. Podle tradičního čínského kalendáře nový rok začne až 5. února. Někteří Číňané nicméně vyšli ve velkých městech oslavovat do ulic. Například v Šanghaji na ně dohlížely posílené policejní hlídky, jejichž úkolem bylo zabránit opakování scénáře z roku 2014. Tehdy při novoroční tlačenici zahynulo 36 osob. Velké oficiální oslavy se konaly v Hongkongu, kde se na ohňostroj přišlo podívat 300.000 lidí.

Novoroční poselství národu pronesl prostřednictvím státních médií čínský prezident Si Ťin-pching. Občany ujistil, že reformní úsilí Číny nebude stagnovat a země se bude nadále otevírat světu.

Na Tchaj-wanu využili organizátoři oslav k odpálení velkolepého ohňostroje z 504 metrů vysokého mrakodrapu Taipei 101 v Tchaj-peji. Tradice trvající od roku 2004 láká do hlavního města ostrova každoročně mnoho turistů.

V Moskvě ohňostroje rozzáří oblohu ve 22:00 SEČ a o dvě hodiny později také v drtivé většině států Evropské unie včetně České republiky.

Přestože Evropa bude slavit příchod nového roku až za několik hodin, německá kancléřka Angela Merkelová už dnes ve svém novoročním proslovu vyzvala občany ke vzájemné toleranci, respektu a otevřenosti. Za nejnaléhavější úkoly označila boj proti změně klimatu, usměrnění a řízení migrace a také boj proti mezinárodnímu terorismu. Německo podle ní musí opět převzít víc odpovědnosti.

Na východním pobřeží USA vyletí zátky z lahví šumivých vín v úterý v 06:00 SEČ. V úterní pravé poledne SEČ pak budou slavit například obyvatelé hlavního města Americké Samoy Pago Pago. Přechod do roku 2019 skončí v úterý ve 13:00 SEČ na Bakerově ostrově a Howlandově ostrově, což jsou neobydlené atoly pod ochranou USA uprostřed Tichého oceánu.

Související

Sydney přivítalo rok 2024

Svět má rok 2024. Oslavil jej velkolepými ohňostroji, v ulicích Prahy hlídkovali ozbrojení policisté

Svět se překlopil do roku 2024. Obyvatelé atolu Kiritimati, známého také jako Vánoční ostrov ve státě Kiribati, přivítali nový rok jako první v 11:00. Po nich zažili silvestrovské oslavy obyvatelé Nového Zélandu, Japonska i Číny. Ohňostroje oslavující vstup do roku 2024 byly odpáleny i v Česku, a to včetně Prahy, kde na několika místech platí zákaz používání pyrotechniky. Do ulic proto vyrazili kromě lidí oslavujících příchod nového roku také policisté.

Více souvisejících

Silvestr Nový rok

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy