Rázná reakce po útoku na mešity: Nový Zéland zakazuje útočné pušky

Nový Zéland se po útoku na dvě mešity ve městě Christchurch rozhodl zpřísnit zákony o držení zbraní a zakázat útočné a poloautomatické pušky. Zákaz jejich prodeje vstoupil v platnost ihned a příslušné zákony by měly být přijaty nejpozději do 11. dubna. S odvoláním na dnešní sdělení premiérky Jacindy Ardernové o tom informovala agentura Reuters.

Útok 28letého Australana, který se ve svém manifestu označil za rasistu a muslimy a imigranty za "vetřelce", si minulý týden vyžádal 50 mrtvých. Ardernová čin označila za teroristický a již dříve oznámila, že povede ke zpřísnění zákona o držení zbraní.

"Šest dní po útoku oznamujeme zákaz poloautomatických pušek vojenského typu a útočných pušek," uvedla Ardernová. Zakázány mají být také součástky, se kterými lze z legálně držené zbraně vytvořit samopal, a také velkokapacitní zásobníky. Všichni držitelé zakázaných zbraní je musí na základě rozhodnutí vlády v nadcházejících dvou dnech nahlásit úřadům, než je předají, píše AP.

"Naše dějiny navždy změnil 15. březen. Teď se změní i naše zákony. Oznamujeme, že jsme ve jménu všech Novozélanďanů podnikli kroky ke zpřísnění našich zákonů o držení zbraní, abychom z naší země udělali bezpečnější místo," řekla Ardernová na tiskové konferenci s tím, že všechny typy poloautomatických pušek, které byly použity při útoku, budou zakázány. Nová opatření mají umožnit odkoupení zakázaných zbraní od majitelů, což podle premiérky bude státní kasu stát 200 milionů novozélandských dolarů.

"Domnívám se, že převážná většina legálních držitelů zbraní na Novém Zélandu pochopí, že tyto kroky jsou v národním zájmu, " řekla Ardernová s tím, že na farmáře se budou vztahovat přísně uplatňované výjimky kvůli regulaci škůdců.

Nový Zéland se v minulosti snažil zákony o střelných zbraních zpřísnit, vždy tomu však zabránila silná zbraňová lobby a skutečnost, že na Novém Zélandu má silnou tradici lov. Podle odhadů je v zemi s pěti miliony obyvatel zhruba 1,5 milionu střelných zbraní, nový zákaz by se podle Reuters měl vztahovat na asi 13.500 z nich.

Zákaz se týká poloautomatických střelných zbraní nebo brokovnic, které se dají používat s oddělitelným zásobníkem s kapacitou více než pět střel. Vztahuje se také na doplňky používané k přeměně střelných zbraní na to, co vláda označila jako "zbraně vojenského stylu". Nevztahuje se na střelné zbraně, které obvykle používají farmáři a lovci včetně poloautomatů ráže .22 nebo menších, které pojmou maximálně deset nábojů, anebo poloautomatických a natahovacích střelných zbraní bez výměnného zásobníku, které pojmou až pět nábojů.

Strana Ardernové má v parlamentu většinu, a proto se očekává bezproblémové schválení odpovídajících zákonů. Odborníci na střelné zbraně uvedli, že zákaz má na Novém Zélandu širokou podporu.

Jeden z největších novozélandských prodejců zbraní, firma Hunting & Fishing New Zealand, uvedla, že podporuje "jakékoli vládní opatření trvale zakázat tyto zbraně". "I když jsme je v minulosti prodali malému počtu zákazníků, události z minulého týdne nás přiměly přehodnotit náš postoj. Došli jsme k závěru, že podobné válečné zbraně nemají v našem podnikání - ani v naší zemi - co dělat," uvedl v prohlášení šéf firmy Darren Jacobs.

Novozélandská policie mezitím oznámila, že všech 50 obětí útoku identifikovala. Ve většině případů šlo o uprchlíky či migranty z Pákistánu, Indie, Malajsie, Turecka, Indonésie, Somálska, Afghánistánu a Bangladéše. Dnes se podle agentury AP uskutečnilo nejméně devět dalších pohřbů obětí.

Ardernová oznámila, že páteční volání k modlitbě muslimů bude celostátně vysíláno a následovat budou dvě minuty ticha za oběti. Obě mešity, které se staly dějištěm útoku, budou v pátek otevřeny a očekává se účast tisíců věřících. Po útoku byla na celém Novém Zélandu posílena bezpečnost u mešit.

Související

Více souvisejících

teroristický útok v Christchurch (Nový Zéland 15.3.2019) zbraně Jacinda Ardernová Nový Zéland

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy