Malajsijská policie při vyšetřování masových hrobů pochybila, tvrdí lidskoprávní organizace

Malajsijská policie zřejmě pochybila při vyšetřování masových hrobů se 139 těly, které se našly v roce 2015 u hranic s Thajskem. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila malajsijská parlamentní komise pro lidská práva a lidskoprávní organizace Fortify Rights. Podle ní jsou malajsijské bezpečnostní složky podezřelé, že se snažily bránit výkonu spravedlnosti.

Policie v květnu 2015 oznámila, že na severu země nedaleko hranice s Thajskem objevila masové hroby s ostatky 139 těl běženců. Hroby byly nalezeny v džungli v blízkosti opuštěných táborů, které zřejmě využívali převaděči k věznění uprchlíků. Šlo zejména o migranty z chudého Bangladéše a běžence z řad diskriminované muslimské menšiny Rohingů z Barmy. Hroby byly odhaleny také na thajské straně hranice.

Podle dnes vydané zprávy, která se zakládá na více než 270 výpovědích svědků, přeživších, pašeráků či vládních úředníků, malajsijské úřady o těchto táborech věděly už čtyři měsíce před tím, než informovaly veřejnost. Bezpečnostní složky údajně v lednu 2015 provedly razii v jednom z táborů, v němž byli migranti drženi v klecích. Později areál odstranily, čímž podle autorů zprávy zničily také důkazy, které mohly později pomoci při vyšetřování.

Exhumace těl byla provedena až v květnu, což podle odborníků ztížilo určení příčin smrti obětí. "Tyto a další faktory mohou být definovány jako bránění výkonu spravedlnosti," cituje agentura AP zprávu. Forenzní tým byl schopen určit příčinu smrti u tří obětí, ostatní těla byla už v příliš vysokém stádiu rozkladu.

Husté lesy jižního Thajska a severní Malajsie byly hlavní zastávkou pro převaděče přepravující běžence z Barmy a Bangladéše. Uprchlíky obvykle nejprve lodí převezli na jih Thajska a pak je měli převést pěšky přes thajsko-malajsijskou hranici. Často však běžence zavřeli do táborů vybudovaných podél hranice a vydírali rodiny s požadavkem dalších peněz.

V Malajsii byli v souvislosti s tragédií na severu země odsouzeni čtyři lidé a v sousedním Thajsku 62 lidí, včetně devíti thajských úředníků. Podle dnes vydané zprávy by členové syndikátu pro obchodování s lidmi měli čelit obvinění ze zločinů proti lidskosti.

Související

Ilustrační fotografie

Po cestujících z Číny bude požadovat test i Jižní Korea nebo Malajsie

Po cestujících z Číny bude požadovat test na koronavirus také Jižní Korea. Oznámil to dnes podle agentury Reuters premiér Han Duk-so. Pandemická opatření týkající se osob přijíždějících z Číny přijaly v uplynulých dnech Japonsko či Spojené státy a nejnověji také Španělsko. Měření tělesné teploty a testování odpadních vod z letadel přilétajících z Číny na přítomnost koronaviru zavádí Malajsie. 

Více souvisejících

Malajsie Thajsko

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

Ukrajinské drony v noci vyřadily z provozu důležitou ruskou rafinérii

Rusové museli v neděli po masivním dronovém útoku pozastavit provoz ropné rafinérie ve Slavjansku v Krasnodarské oblasti na jihu země. Obě strany konfliktu v noci podnikly vzdušné údery proti nepříteli. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy