Malajsijská policie při vyšetřování masových hrobů pochybila, tvrdí lidskoprávní organizace

Malajsijská policie zřejmě pochybila při vyšetřování masových hrobů se 139 těly, které se našly v roce 2015 u hranic s Thajskem. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila malajsijská parlamentní komise pro lidská práva a lidskoprávní organizace Fortify Rights. Podle ní jsou malajsijské bezpečnostní složky podezřelé, že se snažily bránit výkonu spravedlnosti.

Policie v květnu 2015 oznámila, že na severu země nedaleko hranice s Thajskem objevila masové hroby s ostatky 139 těl běženců. Hroby byly nalezeny v džungli v blízkosti opuštěných táborů, které zřejmě využívali převaděči k věznění uprchlíků. Šlo zejména o migranty z chudého Bangladéše a běžence z řad diskriminované muslimské menšiny Rohingů z Barmy. Hroby byly odhaleny také na thajské straně hranice.

Podle dnes vydané zprávy, která se zakládá na více než 270 výpovědích svědků, přeživších, pašeráků či vládních úředníků, malajsijské úřady o těchto táborech věděly už čtyři měsíce před tím, než informovaly veřejnost. Bezpečnostní složky údajně v lednu 2015 provedly razii v jednom z táborů, v němž byli migranti drženi v klecích. Později areál odstranily, čímž podle autorů zprávy zničily také důkazy, které mohly později pomoci při vyšetřování.

Exhumace těl byla provedena až v květnu, což podle odborníků ztížilo určení příčin smrti obětí. "Tyto a další faktory mohou být definovány jako bránění výkonu spravedlnosti," cituje agentura AP zprávu. Forenzní tým byl schopen určit příčinu smrti u tří obětí, ostatní těla byla už v příliš vysokém stádiu rozkladu.

Husté lesy jižního Thajska a severní Malajsie byly hlavní zastávkou pro převaděče přepravující běžence z Barmy a Bangladéše. Uprchlíky obvykle nejprve lodí převezli na jih Thajska a pak je měli převést pěšky přes thajsko-malajsijskou hranici. Často však běžence zavřeli do táborů vybudovaných podél hranice a vydírali rodiny s požadavkem dalších peněz.

V Malajsii byli v souvislosti s tragédií na severu země odsouzeni čtyři lidé a v sousedním Thajsku 62 lidí, včetně devíti thajských úředníků. Podle dnes vydané zprávy by členové syndikátu pro obchodování s lidmi měli čelit obvinění ze zločinů proti lidskosti.

Související

Více souvisejících

Malajsie Thajsko

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 48 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy