Srí Lanka je ostrovní stát v jihovýchodní Asii v blízkosti Indie. Od Indického poloostrova jej odděluje mělký Palkův průliv o šíři maximálně 80 kilometrů. Srí Lanka v únoru 1948 vyhlásila nezávislost na Británii a do roku 1972 se jmenovala Cejlon. Nyní je republikou v rámci britského Společenství. Oficiálním hlavním městem je Šrí Džajavardhanapura Kótté, největším městem je Kolombo, kde žije přes 750.000 lidí.
Srí Lanka je někdy nazývána Ostrovem tisíce drahokamů. Drahé kameny - s čajem a turistickým průmyslem - dodnes patří k hlavním produktům zdejší ekonomiky. Ve světě je však tento stát známý i konfliktem mezi většinovými buddhistickými Sinhálci a menšinou hinduistických Tamilů. Ten přerostl ve čtvrtstoletí trvající občanskou válku, která skončila v roce 2009.
Soužití dvou nejpočetnějších etnik na Srí Lance trvá přes dva tisíce let. První dorazili pravděpodobně v šestém století před naším letopočtem z oblasti Bengálského zálivu Sinhálci, Tamilové žijící na severu a východě ostrova přišli z jižní Indie o tři století později. Další část Tamilů, kteří žijí ve střední horské oblasti Srí Lanky (říká se jim i horští nebo indičtí Tamilové), přivezli z Indie v 19. století Britové, aby si zajistili levnou pracovní sílu na čajových a kaučukových plantážích.
Na Srí Lance žije 22 milionů lidí a 70 procent z nich jsou buddhisté. Přes 12 procent občanů jsou hinduisté, necelých deset procent muslimové a 7,6 procent křesťané.
V moderní historii se tamilsko-sinhálská nesnášenlivost vyhrotila po vyhlášení nezávislosti v roce 1948, kdy sinhálská většina ovládla politickou i vojenskou moc. Prosazováním buddhismu, vyhlášením sinhálštiny za jediný oficiální jazyk a zákon o zbavení občanství indických Tamilů napomohly k organizovanému odporu a prvním sinhálsko-tamilským srážkám v roce 1958. I republikánská ústava z roku 1972 přiznala tamilštině jen status pracovního jazyka orgánů místní správy v Severní a Východní provincii.
V roce 1971 vystoupili Tamilové s požadavkem autonomie a o rok později vznikla radikální povstalecká skupina Tamilští noví tygři (TNT), která v roce 1976 změnila název na Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE). Oficiální silou hájící zájmy Tamilů byla zpočátku Tamilská sjednocená osvobozenecká fronta (TULF).
Tamilové začali usilovat buď o autonomii, nebo o vlastní nezávislý stát Ílam. Nespokojenost s umírněnou politikou TULF vedla k tomu, že hlavní silou tamilského odboje se stala TNT, později LTTE, která začala útočit na orgány státní správy i na umírněné Tamily. Tygři žádali jen samostatnost.
K organizovanému ozbrojenému boji za samostatnost přešla LTTE v červenci 1983. Tamilové 23. července 1983 nejprve napadli vojenskou hlídku a následující den si protitamilský pogrom v metropoli Kolombu vyžádal stovky až tisícovky obětí. Občanská válka se rozhořela naplno. Několikrát se již schylovalo k příměří, aby se boje opět rozhořely s ještě větší intenzitou. Válku provázely masakry civilního obyvatelstva.
Turut berduka. Sad to hear this news. Sounds annoying. #SriLanka #PrayForSriLanka pic.twitter.com/TfOShNh8N5
— Brave (@breflywesly18) 21. dubna 2019
Kromě velkého počtu civilistů připravily sebevražedné i bombové atentáty o život například státního ministra obrany Randžána Vidžeratna, prezidenta Ranasingha Premadasu nebo indického premiéra Rádžíva Gándhího. Brutalita LTTE vedla k tomu, že organizaci zařadily západní země na seznamy teroristických organizací. Fondy na nákup zbraní a na propagandu LTTE zajišťovala tamilská diaspora.
Poprvé jednali představitelé vlády a Tamilů v červenci 1985, mírové snahy ale byly poté několikrát zmařeny opětovným násilím. Ke konci války se schylovalo v roce 2002, kdy vláda a LTTE za zprostředkování Norska uzavřely časově neomezenou dohodu o příměří. Ve stejném roce se také v Thajsku konalo po sedmi letech první kolo mírových jednání mezi vládou a představiteli LTTE. O rok později ale LTTE jednání pozastavili a poté se organizace rozpadla na dvě křídla. V lednu 2008 kvůli nekončícímu násilí ze strany separatistů od příměří odstoupila i vláda a zahájila proti povstalcům další ofenzivu.
Deadly explosions hit Sri Lanka churches, hotels on Easter Sunday.More than 130 people, including foreigners killed in the blasts, several injured #SriLankaEasterBombings #SriLanka #EasterSunday pic.twitter.com/gSgspOvww3
— Capital TV (@CapitalTV_News) 21. dubna 2019
V lednu 2009 armáda vyhlásila tzv. bezpečnostní zónu v severovýchodní oblasti ostrova, aby umožnila asi čtvrt milionu civilistů opustit území držené tamilskými povstalci a uchýlit se do oblastí pod kontrolou vlády. V květnu 2009 armáda dobyla poslední části severovýchodního pobřeží, které ještě ovládali povstalci. Přitom jen dva roky předtím povstalci ovládali asi 15.000 kilometrů čtverečních Srí Lanky.
Srílanský prezident Mahinda Radžapakse následně ohlásil vítězství v občanské válce. Definitivní tečkou války bylo oznámení rebelů z 17. května, že ukončují boje, a následující den byl na útěku zabit vládními vojsky jejich vůdce Vélupilláí Prabhákaran. Usmiřování ale postupuje jen pomalu a k nepokojům stále dochází.
Podle odhadů OSN při válce zahynulo 80.000 až 100.000 lidí. Z toho bylo 27.639 tamilských ozbrojenců, 23.327 vládních vojáků, 1155 indických vojáků a desetitisíce civilistů.
V roce 2004 byl ostrov společně s dalšími zeměmi v oblasti zasažen mohutnými vlnami cunami, které vyvolalo silné zemětřesení. Na Srí Lance zahynulo 35.000 lidí, více obětí měla jen Indonésie.
Související
Rybáři vylovili z moře lahve a vypili je. Pět z nich zabila záhadná tekutina
Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět
srí lanka , exploze v kostelech a hotelech na Srí Lance (21.4.2019)
Aktuálně se děje
před 58 minutami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 2 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 3 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 5 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 5 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 6 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 6 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 6 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 7 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 7 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 7 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 8 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 8 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 9 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 9 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 10 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News.
Zdroj: Libor Novák