Celosvětový hon na křesťany? Vedle islámu se objevila nová hrozba, varuje organizace

Masakr na Velikonoční neděli na Srí Lance je nejhorší teroristický útok v dějinách země. Jedná se i o jeden z nejkrvavějších útoků na křesťanské komunity. Tragédie na nejdůležitější křesťanský den dokazuje, že křesťané jsou dnes nejpronásledovanějším náboženstvím.

Teroristé zaútočili na tři kostely, katolického i protestantského vyznání. Při započítání i obětí z hotelů útoky stály život 290 lidí a dalších zhruba 500 lidí bylo zraněno. Podle zpravodajských služeb za tím stála místní islamistická skupina Tauhíd džamáate, která však zřejmě měla pomoc od zahraničních, mezinárodních teroristických skupin. Svědčí o tom propracovanost útoku.

Krvavý masakr na Srí Lance je jedním z řady teroristických útoků, které se staly o Velikonoce. V dubnu 2017 Islámský stát nechal vybuchnout bomby v koptských kostelech v Egyptě. Následkem bylo 45 mrtvých. Koptové byli zabiti v jiném útoku v březnu téhož roku a taktéž v roce 2016, v obou případech zemřelo 29 lidí.

V roce 2016 75 lidí včetně dětí bylo zabito v populárním parku v Pákistánu, kde křesťané slavili Velikonoce. K útoku se přihlásila pákistánská odnož Tálibánu. O rok později stejná skupina učinila opětovný útok, zemřelo 17 lidí.

Tento rok bylo zabito 21 lidí v dvojitém sebevražedném útoku na katolickou katedrálu na Filipínách. V roce 2016 bylo v útoku upořádaném Islámský státem zabito 16 lidí v Jemenu v katolickém domově důchodců spravovaném jeptiškami. V 2012 bylo v bombovém útoku zabito 41 lidí v Nigérii, k činu se přihlásila islamistická skupina Boko Haram.

Tyto útoky ukazují, že křesťané jsou oblíbenými cíly islamistických teroristů. Ještě větší nebezpečí jim hrozí v zemích, kde probíhají občanské války a kde roste sektářské násilí jako je Sýrie, Afghánistán, Irák či Jemen. Křesťané, kteří zde po staletí žili v poměrném míru se svými muslimskými sousedy, jsou náhle vyháněni a zabíjeni převážně sunnitskými islamisty, kteří je považují heretiky.

Podle organizace Open Doors bylo v roce 2017 zabito pro svoji víru asi 3 066 křesťanů v roce 2017. International Institute for Religious Freedom odhaduje počet dokonce až na 4 000 až 6 000 případů. Čísla zabitých křesťanů mohou být ještě větší, Open Doors např. cituje jen ty případy s jasně protikřesťanským motivem. V mnoha případech, vzhledem k danému nestabilnímu prostředí zemí, kde jsou křesťané zabíjeni, nelze informace o zabitých křesťanech příliš dobře získat, zvláště k faktu, že v těchto zemích mohou křesťané svou víru skrývat.

Organizace Open Doors, která každoročně zveřejňuje seznam 50 zemích, ve kterých jsou křesťané nejvíce pronásledováni, potvrzuje poměrně nepřekvapivou skutečnost, že nejvíce jsou křesťané pronásledováni v těch zemích, kde jsou konzervativní verze islámu převažujícím náboženstvím, jehož nadvláda je poměrně tvrdě uplatňována, jako je  Afghánistán, Pákistán, Somálsko, Írán či Irák.   

Podle organizace ale posledním znepokojivým trendem je nárůst nacionalistického náboženství, které vnímá křesťany jako cizince, nepatřící do dané země. Pronásledování křesťanství v důsledku náboženského nacionalismu bylo organizací zaznamenáno v případě hinduismu (Indie, Nepál) či buddhismu (Vietnam, Laos, Myanmar, Bhútán).

Mezi zeměmi, kde buddhistický náboženský nacionalismus též vede k pronásledování křesťanů, byla organizací zmiňována i Srí Lanka. Její obyvatelé si po zprávách o útocích vzpomněli na krutou občanskou válku mezi hinduistickými Tamily a buddhistickými Sinhálci. Mnozí katolíci bojovali na straně Tamilů, někteří ale byli i na straně Sinhálců. Některé ultranacionalistické buddhistické skupiny dodnes vyčítají křesťanům, že jsou odpovědní za násilí páchané v zemi koloniálními mocnostmi a požadují omluvu.

Symbolické spojení křesťanů s koloniálními, západními mocnostmi hrálo jistou roli v nedělních teroristických útocích. Kromě kostelů teroristé napadli i hotely. Jak upozorňuje Kamal Weerakoon, moderátor Presbyteriánské církve narozený na Srí Lance, ve svém komentáři pro server Asia Times, hotely i křesťanské církve jsou v očích protizápadních puristů symbolem západní dekadence, kterou je třeba vypudit a tak očistit danou zemi od „nečistoty“ západního kolonialismu, který je obojí do ní zavedl. Ačkoliv se odehrály na Srí Lance, útoky byly do určité míry úderem především proti Západu.

Související

exploze v kostelech a hotelech na Srí Lance (21.4.2019) - kamera zachytila jednoho ze sebevražedných útočníků

Policie zatkla možného útočníka ze Srí Lanky

Zatčení Srílančana podezřelého z účasti na velikonočních útocích na Srí Lance dnes oznámila mezinárodní policejní organizace Interpol. Podle srílanské policie byl zadržen v Saúdské Arábii a vydán na Srí Lanku, informovala agentura AFP. Při útocích ve třech kostelech a třech hotelech tohoto ostrovního státu přišlo o život přes 250 lidí.

Více souvisejících

exploze v kostelech a hotelech na Srí Lance (21.4.2019) Terorismus křesťanství srí lanka Náboženství

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

Rusko údajně sestřelilo desítky dronů z Ukrajiny

Ruská protivzdušná obrana v noci na sobotu sestřelila 68 ukrajinských bezpilotních letadel nad jihoruským Krasnodarským krajem a okupovaným Krymským poloostrovem. Informovala o tom agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy