Tyran na thajském trůnu? Nový král Vatčirálongkón má nechvalnou pověst, pudla jmenoval maršálem

Mahá Vatčirálongkón Bodindradebajavarangkun, jak nyní zní monarchovo oficiální jméno, je druhým ze čtyř dětí a zároveň jediným synem v říjnu 2016 zesnulého thajského krále Pchúmipchona Adundéta, neboli Rámy IX., který na trůně vládl 70 let.

Již v prosinci 2016 se dosavadní thajský korunní princ Vatčirálongkón stal formálně novým králem, stalo se tak nedlouho po smrti svého otce. Korunovace byla ale odložena kvůli rok trvajícímu smutku za zesnulého panovníka, který byl zpopelněn v říjnu 2017. Vatčirálongkón bude králem oficiálně korunován během třídenních oslav, které se uskuteční od 4. do 6. května.

U Thajců není v takové oblibě jako jeho otec, otevřená diskuse o budoucnosti monarchie ale v Thajsku není možná, protože v zemi platí přísné zákony o urážce krále. Do konce roku 2015 byl Vatčirálongkón jen zřídkakdy vidět na veřejných akcích, účastnil se pouze oficiálních ceremonií. V prosinci 2015 se zapojil do velké cyklojízdy při příležitosti 88. narozenin svého otce.

#Thai king #Vajiralongkorn marries bodyguard making her queen. The surprise announcement comes before his elaborate coronation ceremonies begin on Saturday, when his position is consecrated. https://t.co/NDPdBqESdh

— OriginalBADYOGAKITTY (@minamaya13) 2. května 2019

Korunním princem a zároveň dědicem trůnu se stal v roce 1972. Má pověst playboye se zálibou ve večírcích a v minulosti vedl lehkomyslný život, když vystřídal stovky milenek. V době otcových potíží se neúspěšně pokusil o násilné získání trůnu.

Vystudoval soukromé anglické školy, vojenskou akademii v Austrálii a práva na univerzitě v Bangkoku. V roce 1975 se stal vojákem z povolání. Absolvoval pilotní výcvik na bojových letounech a vrtulnících. Působil v thajské armádě a aktivně se podílel na vojenských akcích v zemi. V roce 1988 se stal velícím generálem v královské osobní tělesné stráži. V polovině 90. let žil v klášteře.

Velkou část svého života strávil v cizině. V Evropě má princ řadu luxusních vil, miluje také rychlá auta. Pohádkové bohatství královské rodiny dosahuje podle britského listu The Guardian 30 miliard dolarů. Domov měl princ dosud v Německu, kde jeho syn chodí do soukromé školy.

V minulosti udržoval kontakty s expremiérem Tchaksinem Šinavatrou, který byl v roce 2006 svržen vojenským převratem a žije v exilu.

Podle tajných depeší amerických diplomatů v Thajsku z roku 2009 trpěl chorobou krve a léčil se v Německu.

V červenci 2011 německé úřady zabavily thajský vládní letoun Boeing 737, v němž princ přicestoval. Po uhrazení thajského dluhu německé stavební firmě v srpnu 2011 byl letoun princi vrácen.

V červenci 2016 šokoval svým vzezřením na letišti v Mnichově, kde se procházel oblečen v sandálech, džínách s krátkým tílkem a tetováním. Princovým asi dosud nejvýstřednějším činem bylo jmenování jeho oblíbeného pudla Fufu maršálem thajského letectva. Podle listu The Guardian se často uchyluje k výhrůžkám a násilí a provedl čistky i ve své vlastní rodině.

Letos v únoru označil za "nevhodnou" a neústavní kandidaturu svojí sestry, princezny Ubolratany Radžakanjaové, na post premiérky v březnových volbách. Princezna chtěla kandidovat za stranu Thai Raksa Čart, která je blízká svrženému premiérovi Šinavatrovi a jeho sestře Jinglak, kterou monarchisté považují za spíše nepřátelskou vůči královské rodině. Strana se názoru panovníka podřídila a kandidaturu Radžakanjaové zamítla.

Po smrti svého otce pobýval princ v Německu a do Thajska se vrátil v polovině listopadu 2016. V přechodném období vládl Thajsku jako regent šéf thajské královské rady, tehdy šestadevadesátiletý Prem Tinsulanond.

Narodil se 28. července 1952 v královském paláci v Bangkoku. Je třikrát rozvedený, s poslední manželkou Šrírasmí se rozvedl v roce 2014. Princeznin strýc, policejní generál, byl před jejich rozvodem zatčen s obviněním, že shromáždil obrovské množství peněz prostřednictvím pašování a vydírání v sázkařském prostředí. Také čtyři princeznini sourozenci a dva další příbuzní byli zadrženi.

Má sedm dětí, královské tituly ale mají jen tři z nich.

Související

Více souvisejících

Thajsko král Mahá Vatčirálongkón (Thajsko)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy