Mahá Vatčirálongkón Bodindradebajavarangkun, jak nyní zní monarchovo oficiální jméno, je druhým ze čtyř dětí a zároveň jediným synem v říjnu 2016 zesnulého thajského krále Pchúmipchona Adundéta, neboli Rámy IX., který na trůně vládl 70 let.
Již v prosinci 2016 se dosavadní thajský korunní princ Vatčirálongkón stal formálně novým králem, stalo se tak nedlouho po smrti svého otce. Korunovace byla ale odložena kvůli rok trvajícímu smutku za zesnulého panovníka, který byl zpopelněn v říjnu 2017. Vatčirálongkón bude králem oficiálně korunován během třídenních oslav, které se uskuteční od 4. do 6. května.
U Thajců není v takové oblibě jako jeho otec, otevřená diskuse o budoucnosti monarchie ale v Thajsku není možná, protože v zemi platí přísné zákony o urážce krále. Do konce roku 2015 byl Vatčirálongkón jen zřídkakdy vidět na veřejných akcích, účastnil se pouze oficiálních ceremonií. V prosinci 2015 se zapojil do velké cyklojízdy při příležitosti 88. narozenin svého otce.
#Thai king #Vajiralongkorn marries bodyguard making her queen. The surprise announcement comes before his elaborate coronation ceremonies begin on Saturday, when his position is consecrated. https://t.co/NDPdBqESdh
— OriginalBADYOGAKITTY (@minamaya13) 2. května 2019
Korunním princem a zároveň dědicem trůnu se stal v roce 1972. Má pověst playboye se zálibou ve večírcích a v minulosti vedl lehkomyslný život, když vystřídal stovky milenek. V době otcových potíží se neúspěšně pokusil o násilné získání trůnu.
Vystudoval soukromé anglické školy, vojenskou akademii v Austrálii a práva na univerzitě v Bangkoku. V roce 1975 se stal vojákem z povolání. Absolvoval pilotní výcvik na bojových letounech a vrtulnících. Působil v thajské armádě a aktivně se podílel na vojenských akcích v zemi. V roce 1988 se stal velícím generálem v královské osobní tělesné stráži. V polovině 90. let žil v klášteře.
Velkou část svého života strávil v cizině. V Evropě má princ řadu luxusních vil, miluje také rychlá auta. Pohádkové bohatství královské rodiny dosahuje podle britského listu The Guardian 30 miliard dolarů. Domov měl princ dosud v Německu, kde jeho syn chodí do soukromé školy.
V minulosti udržoval kontakty s expremiérem Tchaksinem Šinavatrou, který byl v roce 2006 svržen vojenským převratem a žije v exilu.
Podle tajných depeší amerických diplomatů v Thajsku z roku 2009 trpěl chorobou krve a léčil se v Německu.
V červenci 2011 německé úřady zabavily thajský vládní letoun Boeing 737, v němž princ přicestoval. Po uhrazení thajského dluhu německé stavební firmě v srpnu 2011 byl letoun princi vrácen.
V červenci 2016 šokoval svým vzezřením na letišti v Mnichově, kde se procházel oblečen v sandálech, džínách s krátkým tílkem a tetováním. Princovým asi dosud nejvýstřednějším činem bylo jmenování jeho oblíbeného pudla Fufu maršálem thajského letectva. Podle listu The Guardian se často uchyluje k výhrůžkám a násilí a provedl čistky i ve své vlastní rodině.
Letos v únoru označil za "nevhodnou" a neústavní kandidaturu svojí sestry, princezny Ubolratany Radžakanjaové, na post premiérky v březnových volbách. Princezna chtěla kandidovat za stranu Thai Raksa Čart, která je blízká svrženému premiérovi Šinavatrovi a jeho sestře Jinglak, kterou monarchisté považují za spíše nepřátelskou vůči královské rodině. Strana se názoru panovníka podřídila a kandidaturu Radžakanjaové zamítla.
Po smrti svého otce pobýval princ v Německu a do Thajska se vrátil v polovině listopadu 2016. V přechodném období vládl Thajsku jako regent šéf thajské královské rady, tehdy šestadevadesátiletý Prem Tinsulanond.
Narodil se 28. července 1952 v královském paláci v Bangkoku. Je třikrát rozvedený, s poslední manželkou Šrírasmí se rozvedl v roce 2014. Princeznin strýc, policejní generál, byl před jejich rozvodem zatčen s obviněním, že shromáždil obrovské množství peněz prostřednictvím pašování a vydírání v sázkařském prostředí. Také čtyři princeznini sourozenci a dva další příbuzní byli zadrženi.
Má sedm dětí, královské tituly ale mají jen tři z nich.
Související
Opičí neštovice se poprvé objevily v Asii
Thajsko eviduje dalšího nakaženého Evropana, opičí neštovice přivezl z Afriky
Thajsko , král Mahá Vatčirálongkón (Thajsko)
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák