Mahá Vatčirálongkón Bodindradebajavarangkun, jak nyní zní monarchovo oficiální jméno, je druhým ze čtyř dětí a zároveň jediným synem v říjnu 2016 zesnulého thajského krále Pchúmipchona Adundéta, neboli Rámy IX., který na trůně vládl 70 let.
Již v prosinci 2016 se dosavadní thajský korunní princ Vatčirálongkón stal formálně novým králem, stalo se tak nedlouho po smrti svého otce. Korunovace byla ale odložena kvůli rok trvajícímu smutku za zesnulého panovníka, který byl zpopelněn v říjnu 2017. Vatčirálongkón bude králem oficiálně korunován během třídenních oslav, které se uskuteční od 4. do 6. května.
U Thajců není v takové oblibě jako jeho otec, otevřená diskuse o budoucnosti monarchie ale v Thajsku není možná, protože v zemi platí přísné zákony o urážce krále. Do konce roku 2015 byl Vatčirálongkón jen zřídkakdy vidět na veřejných akcích, účastnil se pouze oficiálních ceremonií. V prosinci 2015 se zapojil do velké cyklojízdy při příležitosti 88. narozenin svého otce.
#Thai king #Vajiralongkorn marries bodyguard making her queen. The surprise announcement comes before his elaborate coronation ceremonies begin on Saturday, when his position is consecrated. https://t.co/NDPdBqESdh
— OriginalBADYOGAKITTY (@minamaya13) 2. května 2019
Korunním princem a zároveň dědicem trůnu se stal v roce 1972. Má pověst playboye se zálibou ve večírcích a v minulosti vedl lehkomyslný život, když vystřídal stovky milenek. V době otcových potíží se neúspěšně pokusil o násilné získání trůnu.
Vystudoval soukromé anglické školy, vojenskou akademii v Austrálii a práva na univerzitě v Bangkoku. V roce 1975 se stal vojákem z povolání. Absolvoval pilotní výcvik na bojových letounech a vrtulnících. Působil v thajské armádě a aktivně se podílel na vojenských akcích v zemi. V roce 1988 se stal velícím generálem v královské osobní tělesné stráži. V polovině 90. let žil v klášteře.
Velkou část svého života strávil v cizině. V Evropě má princ řadu luxusních vil, miluje také rychlá auta. Pohádkové bohatství královské rodiny dosahuje podle britského listu The Guardian 30 miliard dolarů. Domov měl princ dosud v Německu, kde jeho syn chodí do soukromé školy.
V minulosti udržoval kontakty s expremiérem Tchaksinem Šinavatrou, který byl v roce 2006 svržen vojenským převratem a žije v exilu.
Podle tajných depeší amerických diplomatů v Thajsku z roku 2009 trpěl chorobou krve a léčil se v Německu.
V červenci 2011 německé úřady zabavily thajský vládní letoun Boeing 737, v němž princ přicestoval. Po uhrazení thajského dluhu německé stavební firmě v srpnu 2011 byl letoun princi vrácen.
V červenci 2016 šokoval svým vzezřením na letišti v Mnichově, kde se procházel oblečen v sandálech, džínách s krátkým tílkem a tetováním. Princovým asi dosud nejvýstřednějším činem bylo jmenování jeho oblíbeného pudla Fufu maršálem thajského letectva. Podle listu The Guardian se často uchyluje k výhrůžkám a násilí a provedl čistky i ve své vlastní rodině.
Letos v únoru označil za "nevhodnou" a neústavní kandidaturu svojí sestry, princezny Ubolratany Radžakanjaové, na post premiérky v březnových volbách. Princezna chtěla kandidovat za stranu Thai Raksa Čart, která je blízká svrženému premiérovi Šinavatrovi a jeho sestře Jinglak, kterou monarchisté považují za spíše nepřátelskou vůči královské rodině. Strana se názoru panovníka podřídila a kandidaturu Radžakanjaové zamítla.
Po smrti svého otce pobýval princ v Německu a do Thajska se vrátil v polovině listopadu 2016. V přechodném období vládl Thajsku jako regent šéf thajské královské rady, tehdy šestadevadesátiletý Prem Tinsulanond.
Narodil se 28. července 1952 v královském paláci v Bangkoku. Je třikrát rozvedený, s poslední manželkou Šrírasmí se rozvedl v roce 2014. Princeznin strýc, policejní generál, byl před jejich rozvodem zatčen s obviněním, že shromáždil obrovské množství peněz prostřednictvím pašování a vydírání v sázkařském prostředí. Také čtyři princeznini sourozenci a dva další příbuzní byli zadrženi.
Má sedm dětí, královské tituly ale mají jen tři z nich.
1. listopadu 2024 16:19
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
Související
Opičí neštovice se poprvé objevily v Asii
Thajsko eviduje dalšího nakaženého Evropana, opičí neštovice přivezl z Afriky
Thajsko , král Mahá Vatčirálongkón (Thajsko)
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 2 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.
Zdroj: Libor Novák