Korunovace thajského krále potrvá tři dny, monarcha převezme pět insignií

Thajská metropole Bangkok se připravuje na třídenní velkolepý ceremoniál, při němž bude Mahá Vatčirálongkóna oficiálně korunován thajským králem. Královskou korunovaci, která vyjde odhadem na 30 milionů dolarů, zažije většina Thajců poprvé. Předchozí král Pchúmipchon Adundét totiž do své smrti v roce 2016 strávil na trůně rekordních 70 let.

Slavnostní obřad bude zahájen v sobotu, kdy se uskuteční samotná korunovace. Na neděli je plánován průvod více než tisícovky příslušníků armády, při němž bude král nesen vojáky na zlatých nosítkách. V pondělí se pak panovník objeví na balkoně královského paláce v Bangkoku a přijme zahraniční diplomaty.

Podle thajské ústavy má král jen omezenou politickou moc, většina obyvatel země ale své panovníky uctívá téměř jako bohy. Zákony země navíc urážku královského majestátu tvrdě trestají, často mnohaletým vězením, a tak se kritika monarchy objevuje jen výjimečně.

Mahá Vatčirálongkón se stal oficiálně novým králem již v prosinci 2016, několik měsíců po smrti svého otce Pchúmipchona Adundéta. Korunovace byla ale odložena kvůli smutku za zesnulého panovníka. Očekává se, že na korunovační obřad dorazí do Bangkoku statisíce lidí, kteří byli vyzváni, aby se oblékli do žluté barvy symbolizující v Thajsku monarchii.

Při sobotní korunovaci král převezme pět insignií, jejichž předávání se datuje od nástupu krále Rámy I. na trůn v roce 1782. Nejdůležitější z nich je velká koruna vítězství, která je 66 centimetrů vysoká a váží 7,3 kilogramu. Na vrcholu koruny kuželovitého tvaru je velký diamant z Kalkaty.

Při korunovaci dřívějších králů bylo zvykem, že si noví panovníci při obřadu korunu pouze položili vedle sebe. Poté, co království známé jako Siam, vešlo do užšího kontaktu s evropskými zeměmi, začali si i thajští králové v souladu se západními tradicemi klást korunu na hlavu.

Vysoká koruna reprezentuje vrchol hory Méru, která je uctívána jako posvátná hinduisty i buddhisty. Váha koruny pak představuje břímě, které musí monarcha za své vlády nést.

From bodyguard to queen. The former Thai Airways flight attendant + personal body guard + consort + deputy head of security + general (40) married the king of Thailand (66) in a surprise ceremony broadcast throughout the country. #Thailand #Suthida #Vajiralongkorn #Bangkok pic.twitter.com/7c3mZ6sssM

— H.M. So (@AuthorHMSO) 2. května 2019

Další insignií je meč vítězství. Podle legend je to starodávný meč z dob khmérské říše, která byla od 9. do 14. století největší říší jihovýchodní Asie. Meč údajně skončil na dně jezera ve městě Siemreap, ale vytáhl ho rybář, který ho později předal králi Rámovi I. Král pak nechal ozdobit jílec a pochvu meče vzácnými kameny. Téměř 90 centimetrů dlouhý meč symbolizuje královu schopnost chránit národ.

Třetí insignie - 118 centimetrů dlouhé žezlo, které je vyrobené ze dřeva tropického stromu kasie a pozlacené, je symbolem královy spravedlnosti.

Dalším odznakem panovnické hodnosti jsou královský vějíř vyrobený z palmového listu s pozlaceným okrajem a držadlem a metla na odhánění much zhotovená z chlupů jaka. Vějíř a metla reprezentují povinnost panovníka zahánět problémy, které trápí jeho lid.

Výčet insignií uzavírají královské pantofle, které jsou rovněž pozlacené a vykládané diamanty. Během korunovačního obřadu je nejvyšší bráhman královi obuje.

Související

král Mahá Vatčirálongkón (Thajsko)

Thajský premiér odmítl rezignaci. Protesty pokračují, lidé chtějí omezit pravomoci krále

Thajský premiér Prajutch Čan-Oča dnes prohlásil, že nehodlá rezignovat na funkci. Ve čtvrtek předsedu vlády k demisi vyzývaly v Bangkoku tisíce lidí, kteří vyšli do ulic navzdory zákazu shromažďování pěti a více osob. Premiér dnes demonstranty varoval, aby v protestech nepokračovali, stovky odpůrců vlády už jsou podle agentury Reuters ale opět v centru metropole.

Více souvisejících

král Mahá Vatčirálongkón (Thajsko) Thajsko

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy