VIDEO: V Thajsku byl korunován král Ráma X., koruna váží přes sedm kilo

V Thajsku byl dnes formálně korunován král Mahá Vatčirálongkón jako Ráma X. Konstitučním monarchou se stal před dvěma lety, kdy zemřel jeho otec Pchúmipchon Adundét, avšak korunovační obřady byly odloženy až po skončení období smutku za minulého krále. Královskou korunovaci, která vyjde odhadem na 30 milionů dolarů (téměř 700 milionů Kč), zažívá většina Thajců poprvé. Předchozí král Pchúmipchon Adundét totiž do své smrti v roce 2016 strávil na trůně rekordních 70 let.

Dnešní část třídenních obřadů spočívala v náboženských rituálech a převzetí insignií. Vatčirálongkón dostal na hlavu velkou korunu vítězství, která váží přes sedm kilogramů.

Samotné korunovaci předcházel purifikační ceremoniál, při němž byl panovník, oděný v bílém rouchu, pomazán posvátnou vodou pocházející z různých míst. Jakmile voda začala proudit na královu hlavu, ozvala se palba děl pocházejících z 19. století a používaných speciálně u příležitosti korunovace. Každé z nich vypálilo deset salv.

His Majesty the King has officially been crowned the King of Thailand during the coronation ceremonies on Saturday and Queen Suthida was later declared Her Majesty the Queen.? King completes accession, HM the Queen announced https://t.co/nYyTU3yJFS #ThaiCoronation #Thailand pic.twitter.com/EBYXiqRiZN

— Richard Barrow ?? ?? (@RichardBarrow) 4. května 2019

Po purifikačním, tedy očistném ceremoniálu následovalo pomazání. Vatčirálongkón, tentokrát už ve zlatem zdobeném královském oděvu seděl na trůnu s osmi hodnostáři po boku. Každý z nich mu na hlavu nalil posvátnou vodu a stejně tak i devátý hodnostář, coby zástupce boží. Obřad zasvěcení skončil umístěním devítistupňového baldachýnu nad trůn. Vodu použitou při prvních dvou rituálech odebrali buddhističí mniši a bráhmanští kněží v dubnu ze 117 různých zdrojů v celé zemi.

Posazení těžké, více než 200 let staré koruny na královu hlavu, bylo podle agentury AP konečným rituálem korunovačního ceremoniálu. Vatčirálongkón si ji na hlavu s pomocí hodnostářů posadil sám a podle Reuters její pozici během ceremoniálu několikrát upravoval. Koruna vítězství je vysoká 66 centimetrů. Je symbolem hory Méru, uctívané jak hinduisty, tak buddhisty. Svou vahou má koruna symbolizovat královo panovnické břemeno. Na vrcholu koruny kuželovitého tvaru je velký diamant z Kalkaty.

Dnešní program dovršily bráhmanské a buddhistické rituály, jimiž se Vatčirálongkón podle agentury Reuters symbolicky stal živoucím bohem.

Pchúmipchon Adundét vládl Thajsku rekordních 70 let, a většina Thajců proto neměla ještě příležitost být svědky korunovace panovníka. Podle thajské ústavy má král jen omezenou politickou moc, většina obyvatel země ale své panovníky uctívá téměř jako bohy. Zákony země navíc urážku královského majestátu tvrdě trestají, často mnohaletým vězením, a tak se kritika monarchy objevuje jen výjimečně.

Ke králi se připojila také jeho choť Sutchida, s níž se Vatčirálongkón oženil ve středu a jíž dnes udělil plný titul královny. Pro šestašedesátiletého panovníka je to čtvrté manželství, s nynější ženou, která pracovala jako letuška, se seznámil v letadle. Od roku 2013 byla členkou panovníkovy ochranky.

Ve svém prvním proslovu dnes král, sedící na vyvýšeném trůnu nad královnou, členy královské rodiny a bráhmanskými kněžími, slíbil, že bude "vždy panovat spravedlivě a v zájmu dobra království a národa".

Po dnešních obřadech bude v neděli následovat průvod, v němž krále vojáci ponesou ve zlatých nosítkách. V pondělí se pak panovník objeví na balkoně královského paláce v Bangkoku a přijme zahraniční diplomaty.

Před palácovými zdmi se dnes sešly davy lidí. Mnozí na sobě měli žluté košile, sledovali dění v paláci na obrazovkách a měli s sebou královy portréty i státní vlajky. Jak upozornil Reuters, žlutá barva v thajské kulturní tradici symbolizuje pondělí, což je den králova narození, a je to rovněž barva slunce, jež je zastoupením panovníka v rámci vesmíru.

Král přijal zlatou plaketu se svým jménem a titulem, rovněž královský horoskop a pečeť.

Večer Vatčirálongkón provede soukromou oslavu nastěhování do královské rezidenci a zůstane v ní stejně jako jeho předchůdci přes noc.

Související

Thajsko

Opičí neštovice se poprvé objevily v Asii

Thajsko ve čtvrtek potvrdilo první známý případ nového a nebezpečnějšího kmene opičích neštovic (mpox) v Asii. Nákaza byla zjištěna u Evropana, který do země přicestoval z Afriky.

Více souvisejících

Thajsko král Mahá Vatčirálongkón (Thajsko)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy