Rozmíška mezi USA a KLDR? Američané jim zabavili loď

Spojené státy zabavily severokorejskou nákladní loď, kterou KLDR používala k nelegálnímu vývozu uhlí. Informovalo o tom dnes americké ministerstvo spravedlnosti. Plavidlo původně zadržely už v dubnu 2018 indonéské úřady i s 25člennou posádkou a s nákladem 25.000 tun uhlí. Jeho vývoz Severní Koreji zapovídají sankce OSN, které byly uvaleny kvůli tamějšímu jadernému a zbrojnímu programu.

Nákladní loď Wise Honest vplula před rokem do indonéských vod, kde podle indonéských médií měla náklad uhlí přeložit na jiné plavidlo. Konečným kupcem měla údajně být jihokorejská společnost. Praxe, kdy jihokorejské firmy navzdory zákazu dovážejí uhlí z KLDR, je poměrně běžná. Loni jihokorejský celní úřad informoval o třech takových případech.

Zrušení sankcí na obchodování s kovy a dalšími surovinami, luxusním zbožím, mořskými plody, jakož i sankcí na vývoz uhlí či dovoz ropy a ropných produktů požadovala Severní Korea během letošního únorového summitu v Hanoji.

Jednání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a vůdcem KLDR Kim Čong-unem ale skončila bez dohody. Vztahy mezi Washingtonem a Pchjongjangem se dál zkomplikovaly minulý týden, kdy KLDR provedla první zkoušku balistické střely od listopadu 2017.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Severní Korea (KLDR) lodní doprava uhlí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy