V KLDR záhadně zmizel australský student. Byl zatčen? Rodina je zdrcena

Severní Korea zadržela australského občana, který studoval v hlavním městě Pchjongjangu. Podle agentury Reuters to vyplývá ze zprávy, kterou obdrželo australské ministerstvo zahraničí, jež se nyní snaží informaci ověřit. Zmizení Australana potvrdila i jeho rodina.

Příbuzní australského studenta dnes uvedli, že o studentovi Aleku Sigleym nemají již několik dní žádné zprávy. "Nebyl v elektronickém kontaktu s přáteli či rodinou od úterního rána australského času (v noci na úterý SELČ), což u něj není obvyklé," řekla mluvčí rodiny Lesley Parkerová, podle níž rodina zatím nemá zprávy o tom, že by byl Sigley zatčen.

Na zmizení studenta nejprve upozornili jeho přátelé a následně jihokorejská a australská média.

"Ministerstvo zahraničí a obchodu poskytuje konzulární podporu (...) rodině Australana, který byl údajně zatčen v Severní Koreji," řekl v prohlášení mluvčí úřadu. "Ministerstvo se intenzivně snaží o ověření," dodal. Situaci komplikuje skutečnost, že Austrálie nemá v KLDR velvyslanectví a záležitost řeší prostřednictvím svého zastoupení v Jižní Koreji.

Mise KLDR v OSN na dotaz ohledně zadrženého Australana neodpověděla.

Sigley dříve uvedl na sociálních sítích, že studuje korejskou literaturu na univerzitě v Pchjongjangu. Pořádal rovněž průvodcované prohlídky, které organizovala jím založená cestovní kancelář Tongil Tours. Před dvěma lety sdělil veřejnoprávní televizi ABC, že chce rozbořit negativní stereotypy, které se vztahují k Severní Koreji.

Zacházení s cizími občany, většinou ze Spojených států, ze strany severokorejského režimu v minulosti vyvolávalo kontroverze. Někteří z nich byli vězněni po dlouhé období.

Smrt amerického studenta Otto Warmbiera v roce 2017 po 17měsíčním držení v severokorejském vězení vyvolala napětí mezi Washingtonem a Pchjongjangem, při němž padaly dokonce vzájemné vyhrůžky válkou.

Warmbier byl zadržen v roce 2016 a odsouzen k 15 letům nucených prací za pokus o krádež propagandistického plakátu v jeho hotelu. Do USA byl vrácen v bezvědomí a zemřel nedlouho poté.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Austrálie Alek Sigley (australský student)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy