Horor v leprosáriích. Japonská vláda musí odškodnit rodiny pacientů, nařídil soud

Soud v Japonsku dnes nařídil japonské vládě vyplatit odškodné rodinám pacientů s leprou, kteří čelili diskriminaci v důsledku zákonů, jež porušovaly jejich ústavní práva v době, kdy nemoc už šlo léčit. Informovala o tom agentura Reuters. Lepra, označovaná také jako malomocenství a nyní spíše jako Hansenova choroba, je dávno známé onemocnění, které může způsobit znetvoření člověka včetně například ztráty prstů či zdeformování končetin. Patří k nejobávanějším nemocem vůbec, ovšem její nakažlivost je všeobecně značně přeceňována - není tak snadné se jí nakazit, dokonce ani od osoby, která se nijak neléčí.

V Japonsku do roku 1996 museli pacienti, kterým byla diagnostikována lepra, pobývat v izolovaných sanatoriích, které byly v některých případech obehnány vysokými ploty a měly pozorovatelské věže jako vězení. V tu dobu už však nemoc byla s pomocí kombinace antibiotik léčitelná.

People affected by #leprosy cannot all be grouped in the same category. They come from different groups & cultural backgrounds. If we don’t take this into account, women & children affected by leprosy will continue to be left behind – @srleprosy at #HRC41: https://t.co/QiTwrGTiIm pic.twitter.com/DIP2g233SF

— UN Special Procedures (@UN_SPExperts) 24. června 2019

Více než 500 příbuzných osob, které postihla lepra, letos zažalovalo vládu a požádalo jí o odškodné ve výši 5,5 milionu jenů pro každého (1,1 milionu Kč) a také o veřejnou omluvu v novinách. Krok příbuzní zdůvodnili mimo jiné tím, že přístup státu k malomocným ničil rodiny. Vláda naopak tvrdila, že zákon se vztahoval pouze na pacienty a nemohl za problémy rodin.

Dnes ale soud v jihozápadním městě Kumamoto dal rodinám za pravdu a nařídil, aby jim stát vyplatil celkem 370 milionů jenů.

V roce 2001 stejný soud přiřkl náhradu 127 pacientům, u nichž stát porušil jejich práva. Rozhodnutí soud tehdy zdůvodnil tím, že nemoc byla desítky let léčitelná.

Tehdejší premiér Juničiro Koizumi se proti rozhodnutí neodvolal a omluvil se, parlament později přijal rezoluci o odpovědnosti. Stigma však pokračovalo a někteří vyléčení pacienti se rozhodli sanatorium neopustit, přestože mohli, uzavírá Reuters,

Související

Muž trpící leprou

Nemoc, která lidem trhá maso, nezmizela. Lékaři by měli pacienty testovat na lepru

Lepra neboli malomocenství je nemoc, která je považována za stejně vymýcenou, jako například mor. Ačkoliv je pravdou, že nejvíce řádila v minulosti a děsila spíše naše předky, nikdy zcela nezmizela. Vědci na to upozornili v nové studii a vydali doporučení, aby lékaři při stanovování diagnóz u pacientů zvažovali i možnost nákazy leprou.
Muž trpící leprou

Nemoc, která lidem trhá maso? Jedna z nejhorších chorob má překvapivý původ

Nedávný genetický výzkum mezinárodního týmu vědců z Institutu Maxe Plancka, EPFL Lausanne a Univerzit v Tubingen a Zurichu sledoval genetickou stopu lepry, jedné z nejobávanějších nemocí středověku, při které nakaženým doslova odpadají kusy masa. Nejstarší genom bakterii Mycobacterium Leprae vysledovali až do doby kolem roku 400 n. l. na území Britských ostrovů.

Více souvisejících

lepra Japonsko odškodnění

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy