Nemoc, která lidem trhá maso, nezmizela. Lékaři by měli pacienty testovat na lepru

Lepra neboli malomocenství je nemoc, která je považována za stejně vymýcenou, jako například mor. Ačkoliv je pravdou, že nejvíce řádila v minulosti a děsila spíše naše předky, nikdy zcela nezmizela. Vědci na to upozornili v nové studii a vydali doporučení, aby lékaři při stanovování diagnóz u pacientů zvažovali i možnost nákazy leprou.

Lepra patří k nejstarším zaznamenám chorobám v historii, vyskytuje se totiž už v biblických spisech a může za to pravděpodobně právě její drastický a snadno rozpoznatelný průběh. Nakažení leprou byli po celou historii vyháněni a uzavírání do speciálních ghett, někdy nazývanými leprosáriemi.

Není také náhodu, že za jeden z největších zázraků Ježíše Krista se považuje právě vyléčení člověka nakaženého leprou – vyléčení jedné z nejhrozivěji vypadajících nemocí opravdu dokáže vzbudit pocti zázraku. Svědčí to o tom, jak moc se předmoderní lidé této nemoci obávali. A je stále se čeho obávat, protože jde o ještě stále existující nemoc, která nakazí ročně kolem dvou set tisíc lidí.

"Nejde o onemocnění, kterého by se měli obávat obyčejní lidé, pokud se ale objeví vyrážky u těch, kteří často cestují na místa s větším výskytem této nemoci, měli by na to upozornit lékaři," řekl televizi CNN autor nové studie a dermatolog Spencer A. Bezale.

Lepra se dodnes v řadě zemí vyskytuje poměrně běžně. Podle Světové zdravotnické organizace jde o oblasti zahrnující Demokratickou republiku Kongo, Etiopii, Madagaskar, Mozambik, Nigérii, Tanzanii, Bangladéš, Indii, Indonésii, Myanmar, Nepál, Filipíny, Srí Lanka a Brazílii. Každá z těchto zemí nahlásila v uplynulých pěti letech více než 1000 nových případů malomocenství, také známých jako Hansenova choroba.

Celosvětově je podle amerických center pro kontrolu a prevenci onemocnění diagnostikováno více než 200 000 případů malomocenství. Ve Spojených státech je diagnostikováno pouze 150 až 250 případů ročně, v Evropě počet také dosahuje několika desítek.

Jenže právě vzácnost této nemoci je důvodem, kvůli kterému ji lékaři mnohdy neberou v potaz. Podle specialisty na infekční onemocnění, lékaře Abinashe Virka, tak průměrná diagnóza nemoci trvá déle než dva roky. V závislosti na druhu malomocenství a reakci pacienta mohou kožní léze vypadat jako vitiligo, psoriáza nebo dokonce běžná dermatitida. 

O nich se malomocenství liší především poruchami citu. "Lékař v Indii, který má podezření na malomocenství, použije náplast a rychle provede test na ztrátu citů. Tady byste nic takového netestovali," dodal Virk.

Lepra se obvykle neprojevuje výraznějšími příznaky a většinou není nakažlivá. Vytváří ale vředy na kůži, které bývají vysoce infekční. Neléčená se může rozvinout do destruktivní formy a způsobit smrt pacienta. 

Nemoc napadá nervovou soustavu a ničí imunitní systém a způsobuje znetvořeniny na končetinách a na obličeji. Mazové žlázky nemocného ztrácejí svou funkci a vysušená kůže rychle praská. Nemoc také způsobuje oslepnutí nebo poruchy zraku, rovněž zabraňuje očním víčkům, aby se zavřely.

V současné době je nemoc poměrně jednoduše léčitelná antibiotiky. Navíc na ni má zhruba 95 procent populace vypěstovanou přirozenou odolnost. I to je v kombinaci s minimálním rizikem nákazy důvod, proč je jedna z nejhorších nemocí v historii dnes tak vzácná, přesto by se ale podceňovat neměla.

Související

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.
Ilustrační foto

NÁVOD: Jak si připravit nouzové zavazadlo pro případ krize?

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Evropská unie vyzývá členské státy, aby připravily pro své občany nouzové balíčky na přežití po dobu 72 hodin v rámci nové strategie připravenosti, kterou ve středu představila Evropská komise. Tento plán, známý jako Preparedness Union Strategy, se zaměřuje na zvýšení zásob základních potřeb, zlepšení spolupráce mezi civilními a vojenskými složkami a posílení odolnosti vůči budoucím krizím.

Více souvisejících

Lidé lékaři nemoci lepra

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Aktualizováno před 40 minutami

Ilustrační fotografie.

Česko - Švédsko 1:4 po druhé třetině. Červenka snížil, domácí ale reagovali

Tradiční „Den D“ hokejového mistrovství světa, tedy čtvrtfinále, je tady. Čeští hokejisté se ve čtvrtek večer utkávají se Švédy. A oba týmy hlásí nová jména ve svých sestavách. Pouhý den po příletu se na ledě ve Stockholmu ukáže útočník David Kämpf, tolik vytoužený centr k Martinu Nečasovi. Z Toronta však nepřiletěl jen on. Zbrojili totiž i Švédové, které taktéž z Toronta posílil William Nylander. Navzdory tomu, že na dopoledním rozbruslení chyběl útočník Daniel Voženílek, je i on nakonec na ledě. Českou branku pak opět hájí Karel Vejmelka. Povede se Čechům po roce postoupit do bojů o medaile? To sledujte třetinu po třetině na Eurozpravy.cz.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

George Wendt

Zemřel herec George Wendt, hvězda sitcomů

Z Hollywoodu přišla smutná zpráva. Ve věku 76 let zemřel americký herec a komik George Wendt, který získal celkem šest nominací na televizní cenu Emmy za roli Norma Petersona v populárním seriálu Na zdraví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Světoví lídři čelí nové výzvě: Trumpova Oválná pracovna mění diplomacii v reality show

V sídle americké moci, které bývalo synonymem pro vážnou diplomacii, nyní prezident Donald Trump proměnil jednání se zahraničními lídry v teatrální přestavení, jež připomíná reality show. Nejnovější „obětí“ této nové formy mezinárodní politiky se stal jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, kterého Trump během schůzky v Oválné pracovně veřejně obvinil z údajného „genocidního“ zacházení s bílými farmáři.

před 5 hodinami

Thajsko

Studenti mohou konečně k holiči? Thajsko mění zavedené pořádky, povoluje, co bylo dříve nemyslitelné

Thajský vzdělávací systém prošel změnou, když byla po 50 letech zrušena přísná pravidla týkající se účesů studentů. Tato pravidla, zavedená už v 70. letech minulého století, nařizovala chlapcům nosit krátké sestřihy a zakazovala jim vousy, zatímco dívky nesměly mít vlasy delší než po uši a bylo jim zakázáno nosit make-up. Cílem těchto nařízení bylo podporovat disciplínu a poslušnost, což přesně odráželo myšlenku nejen thajského vzdělávacího systému ale i většinové společnosti.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Palestina, pásmo Gazy

UNICEF bije na poplach: Tisíce dětí v Gaze skončilo v péči lékařů, hrozí hladomor

Podle nejnovější zprávy Dětského fondu OSN (UNICEF) bylo od začátku roku v Pásmu Gazy ošetřeno více než 9 000 dětí trpících podvýživou. Odborníci na potravinovou bezpečnost zároveň varují, že pokud Izrael neukončí svou vojenskou kampaň a zcela nezruší blokádu území, region se může zcela propadnout do hladomoru. Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden oznámila, že obyvatelé Gazy už nyní hladovějí.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump v Rijádu

Trumpova dohoda století za 2 biliony dolarů? Skutečnost je úplně jiná

Po návratu z čtyřdenní návštěvy Perského zálivu, se prezident Spojených států Donald Trump pochlubil světu, že pro Ameriku zajistil investiční dohody v hodnotě přesahující 2 biliony dolarů. Při tradičně okázalém vystupování hovořil o historickém úspěchu a tvrdil, že „nikdy nic takového nebylo“. Při své cestě navštívil tři klíčové hráče v regionu: Saúdskou Arábii, Katar a Spojené arabské emiráty. Celý výlet se odehrával v duchu pompézního ceremoniálu, královských přivítání, přehlídek, jezdeckých jednotek a technologických vizí. Ale jaká je skutečnost za těmito ohromujícími čísly?

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Karol Nawrocki

Pokud vyhraje Nawrocki, bude to mít ruská propaganda v Polsku snazší, říká Klípa

Polsko za necelé dva týdny čeká klíčové druhé kolo prezidentských voleb. Politolog Ondřej Klípa z Univerzity Karlovy pro EuroZprávy.cz upozornil na zásadní rozdíly mezi kandidáty. zatímco Rafał Trzaskowski je proevropský a podporuje Ukrajinu, Piotr Nawrocki má blízko k ruským narativům. Jeho vítězství by podle Klípy posílilo proruskou propagandu a zkomplikovalo vládní agendu.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ozempic

Zázračný lék na hubnutí? Ozempic s sebou nese i vážná rizika

Ozempic je injekční antidiabetický lék, který se stal velmi populárním, i když byl původně vyvinut pro léčbu cukrovky 2. typu. Obsahuje účinnou látku semaglutid, která reguluje hladinu cukru v krvi a v některých případech redukuje hmotnost. Toho začaly využívat celebrity, a i běžní lidé. Zdá se, že jeho užívání je jednoduché. Stačí jen pár týdnů až měsíců píchat injekci do břicha, stehna nebo horní části paže a zhubnete o několik kilo. Avšak tohle nemusí být pravda. Můžou se vyskytnout nežádoucí účinky.

před 9 hodinami

Yaron Lischinsky a Sarah Lynn Milgrim

Partneři, kteří se nedožili svatby. Zastřelení diplomaté se měli příští týden zasnoubit

Dva zaměstnanci izraelského velvyslanectví – Yaron Lischinsky a Sarah Lynn Milgrim, kteří byli ve Washingtonu, D.C. ve středu večer brutálně zavražděni, byli partneři a plánovali svatbu. Tragédii potvrdilo izraelské ministerstvo zahraničí, které vyjádřilo hluboký zármutek a označilo čin za „brutální teroristický útok“. Událost okamžitě vyvolala reakce napříč izraelskou politickou scénou i ve Spojených státech.

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Proevropské a proamerické Polsko ukazuje EU, jak se vypořádat s Trumpem

Evropská unie se v nadcházejících letech bude muset znovu naučit jednat s prezidentem Donaldem Trumpem. Ten totiž po návratu do Bílého domu nejen hrozí novými cly, ale zároveň zpochybňuje základní principy NATO i samotné fungování mezinárodního řádu. V této složité situaci může mít EU užitečný vzor – Polsko, které se dlouhodobě pohybuje na pomezí loajality vůči USA a zároveň hlubokého zapojení do evropského integračního projektu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy