
Zakladatel a šéf tchajwanské společnosti Foxconn Technology Terry Gou neuspěl v primárkách hlavní tchajwanské opoziční strany Kuomintang před prezidentskými volbami chystanými na příští rok. Primárky vyhrál starosta města Kao-siung, který je zastáncem politiky sbližování s pevninskou Čínou. V hlasování 11. ledna 2020 se střetne se stávající prezidentkou Cchaj Jing-wen, která stojí v čele vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP) a bude usilovat o znovuzvolení.
Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení samostatnosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.
Nynější tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen je představitelkou tchajwanské Demokratické pokrokové strany, jež je tradičně vnímána jako síla prosazující nezávislost Tchaj-wanu na pevninské Číně či minimálně zachování současného stavu. Za vlády prezidentky Cchaj se vztahy Tchaj-wanu s Čínou zhoršily a Peking v poslední době stupňuje tlak na ostrov.
Primárky opoziční Národní strany (Kuomintang) vyhrál kaosiungský starosta Chan Kchuo-jü, který naopak slibuje v případě svého zvolení prezidentem uzavřít mír s pevninskou Čínou.
Dvaašedesátiletý Chan Kchuo-jü se na ostrově zviditelnil, když v listopadu zvítězil ve volbách starosty jihotchajwanského přístavu Kao-siung, který dříve patřil k baštám Demokratické pokrokové strany. Charismatický řečník Chan, který byl v letech 1993 až 2002 poslancem tchajwanského parlamentu, v kampani před volbami starosty Kao-siungu sliboval především oživení místní ekonomiky.
V minulosti Chan prohlásil, že Tchaj-wan je součástí "jedné Číny", jak často opakuje Peking. Nezávislost Tchaj-wanu přitom podle agentury Reuters označil za "děsivější" než syfilis. V průběhu letošního roku populistický starosta Chan Kchuo-jü vyvolal kontroverze, když se setkal s několika vysokými čínskými představiteli.
"Poslední tři roky pod vládou Cchaj Jing-wen byly velkým zklamáním," řekl Chan po zveřejnění výsledků primárek Národní strany novinářům v sídle své strany v Tchaj-peji. "Stoupenci DPP by měli procitnout a pořádně se zamyslet," dodal.
Šéf Foxconnu Terry Gou (čínsky Kuo Tchaj-ming), který je s odhadovaným jměním 7,6 miliardy dolarů (přes 172 miliard Kč) ve své zemi nejbohatším člověkem, skončil v primárkách Národní strany na druhém místě. Vítězství Chan Kchuo-jüa uznal a blahopřál mu.
Gouova společnost Foxconn je největším smluvním výrobcem elektroniky na světě, mezi jehož hlavní zákazníky patří americká společnost Apple, pro kterou kompletuje přístroje iPhone.
Foxconn má velké továrny také v České republice, a to v Kutné Hoře a v Pardubicích. U Kutné Hory vlastní Terry Gou zámek Roztěž, který koupil v roce 2002 za 30 milionů dolarů. Poblíž si postavil také golfové hřiště.
Současně s prezidentskými volbami se 11. ledna 2020 uskuteční na Tchaj-wanu také parlamentní volby. Vládnoucí Demokratická pokroková strana loni v listopadu utrpěla v místních volbách porážku, opoziční Národní strana v nich naopak posílila.
Související

Tchaj-wan nebude mít miliardářského prezidenta. Gou se kandidatury vzdal

Zakladatel Foxconnu chce být prezidentem Tchaj-wanu, udělal mazaný trik
Terry Gou , Foxconn , Tchaj-Wan , Cchaj Jing-wen
Aktuálně se děje
před 41 minutami

Ukrajinou po Zelenského podpisu kontroverzního zákona zmítají masové demonstrace. Největší od začátku války
před 1 hodinou

Zelenskyj mění svá vlastní pravidla hry: Boj proti korupci přechází pod státní dohled, návrat k centralizaci moci v čase války je znepokojivý
před 1 hodinou

Tlak na Zelenského roste. Rozvrátil protikorupční struktury a čelí vlně kritiky, píše ukrajinský tisk
před 3 hodinami

Partnerství odsouzené k zániku: Francouzsko-německý motor se zadrhává
před 3 hodinami

Žloutenka je na vzestupu, letos v Česku zabila už 10 lidí. Šíří se také svrab a spalničky
před 4 hodinami

Více než stovka humanitárních organizací varuje před masovým hladověním v Gaze
před 5 hodinami

Nově objevené záběry a fotografie vrhají nové světlo na Trumpovy vazby s Epsteinem
před 6 hodinami

Výhled počasí do poloviny srpna. Meteorologové řekli, zda se oteplí
včera

Britové oslavili narozeniny budoucího krále. Na trůnu ho přivítají až za mnoho let
včera

Čeští fotbaloví zástupci v Evropě znají další možné soupeře. Nejtěžší výběr má Plzeň, co Ostrava a Sparta?
Aktualizováno včera

Zemřel legendární Ozzy Osbourne
včera

Na Českokrumlovsku řádily falešné lékařky. Hrozí jim až pět let ve vězení
včera

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník
včera

Metro opět začne stavět na Staroměstské. Má to ale háček
včera

Sto let od vydání knihy, která byla základem nacistické ideologie. V Česku je zakázaná
včera

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje
včera

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci
včera

V Motole s meningokokem leží nezletilý student. Merxbauerová pro EZ řekla, na co si dávat pozor
včera

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady
včera
14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování
Před čtrnácti lety provedl Anders Breivik nejhorší útok v dějinách moderního Norska. Jeho radikalizace odhalila temnou stránku internetu – svět osamělých vlků, nenávisti a ideologické manipulace. Dnes, s rozmachem umělé inteligence a personalizovaného obsahu, se digitální prostředí stává ještě nebezpečnějším inkubátorem extremismu, kde se „noví Breivikové“ mohou zrodit rychleji a tišeji než kdy dřív.
Zdroj: Jakub Jurek