Horečka dengue kosí Bangladéšany: Epidemie je nejhorší v historii země, lidé panikaří

Bangladéš od začátku letošního roku čelí nejhorší epidemii horečky dengue ve své historii, která si vyžádala už 14 mrtvých. Od prvního ledna bylo zjištěno více než 15.000 případů nákazy - více než 9500 případů bylo diagnostikováno od prvního do 30. července.

V nemocnicích po celé zemi je zhruba 4400 pacientů, což značně zatěžuje místní zdravotní systém, informovala dnes agentura AP.

Přelidněné hlavní město Dháka je epicentrem nákazy, kterou se tu nedaří dostat pod kontrolu. To vyvolává mezi místními obyvateli vlnu kritiky i paniky.

For the past few weeks, #RedCross #RedCrescent teams in #AsiaPacific have been responding to #floods #drought #dengue and an #earthquake: pic.twitter.com/dQBrotiTm0

— Ika Mudzar (@IMudzar) July 30, 2019

Panují obavy, že se v polovině srpna zhorší situace na venkově, kam mnoho městských obyvatel pojede slavit muslimský svátek oběti (íd al-adhá). Lidé nakažení virem mohou posloužit jako zdroj nákazy pro komáry, kteří virus přenášejí.

Tropická horečka se projevuje vysokou teplotou, bolestmi kloubů a nevolností; krvácivá forma může být smrtelná. Ročně jí onemocní na celém světě až 400 milionů lidí.

Související

Více souvisejících

Bangladéš horečka dengue nemoci

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Musk od voleb v USA enormně zbohatnul. Jak profituje ze spojenectví s Trumpem?

Elon Musk, nejbohatší člověk na světě, přebírá první politickou roli, v níž se pokusí pomoci nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi zefektivnit vládní procesy. Tato pozice přidává do Muskova již tak přeplněného seznamu povinností další odpovědnost, ačkoli se jedná o poradenskou roli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy