Archiv vydal tajemství: "Válečný císař" Hirohito se chtěl omluvit. Proč se tak nestalo?

Japonská televize NHK získala dokumenty, podle nichž někdejší císař Hirohito v soukromí několikrát vyjádřil lítost nad válečnými zločiny spáchanými japonskou armádou za druhé světové války. Vládní představitelé mu však veřejné vyjádření pocitů viny rozmluvili, napsala dnes agentura AP.

Rozhovory s Hirohitem zaznamenal bývalý vysoce postavený zaměstnanec císařského dvora Mičidži Tadžima, který do funkce nastoupil po druhé světové válce. NHK nyní od Tadžimových příbuzných získala 18 sešitů, jejichž obsah odvysílala o víkendu ve zvláštním pořadu.

Ačkoliv není překvapivé, že Hirohito války hluboce litoval, nové dokumenty odhalují, nakolik bolestivé byly jeho emoce. Když si v roce 1952 chystal řeč u příležitosti ukončení okupace americkou armádou a obnovení nezávislosti, Hirohito údajně trval na tom, že do projevu musí zahrnout slovo lítost.

Emperor Hirohito of Japan wanted to express his regret and remorse over World War II in 1952 but was stopped from doing so by the prime minister at the time, newly disclosed documents showed. #Hirohito #Japan https://t.co/i7HG3Mrycv

— Dean Napolitano (@NapolitanoDean) August 20, 2019

Jeho názor však změnil tehdejší premiér Šigeru Jošida, podle nějž měli Japonci hledět do budoucnosti a jakákoliv zmínka znějící jako omluva by udělala špatný dojem.

Druhá světová válka skončila kapitulací Japonska po shození jaderných bomb na města Hirošima a Nagasaki. Japonští vojáci v ní bojovali ve jménu císaře, který byl považován za boha. Po válce Spojené státy umožnily Hirohitovi setrvat ve funkci, která však byla zbavena veškeré politické moci a zůstala jí pouze ceremoniální role. Členové císařské rodiny se po válce, na rozdíl od mnoha politiků a vojáků, vyhnuli zúčtování za svůj podíl na zatažení Japonska do války.

Dokumenty dále odhalují, že Hirohito si přál válku ukončit dříve než dospěla ke konečné kapitulaci. V osobních rozhovorech také vyjadřoval zděšení nad zvěrstvy, kterých se dopouštěli japonští vojáci. Tadžimovi však sdělil, že armáda byla natolik mocná, že ji nebyl s to ovlivnit.

Hirohito zemřel na rakovinu v roce 1989 ve věku 87 let. Vlády se ujal jeho syn Akihito, který nedávno abdikoval a přenechal trůn svému synovi Naruhitovi. Jak Akihito, tak Naruhito na rozdíl od svého předka veřejně vyjádřili lítost za roli Japonska ve druhé světové válce.

Související

Japonské bitevní lodě (odpředu dozadu) Jamaširo, Fusó, a Haruna

Paměti císaře Hirohita koupil chirurg, holokaust označil za nesmysl

Tokio/New York - Paměti válečného císaře Hirohita koupil na aukci v New Yorku japonský lékař Katsuja Takasu, který popřel holokaust a nankingský masakr. Kvůli svým názorům byl minulý měsíc vyloučen z Americké akademie plastické chirurgie, uvedlo Centrum Simona Wiesenthala.

Více souvisejících

císař Hirohito Japonsko II. světová válka

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy