Soul - Jihokorejská aktivistka Kim Jin-suk ve čtvrtek po 309 dnech ukončila neobvyklý protest proti propouštění a poprvé po více než deseti měsících slezla z kabiny jeřábu v loděnici města Pusan. Informuje o tom agentura Reuters.
"Je to poprvé po 309 dnech, co vidím člověka tak zblízka," pronesla žena k davu svých obdivovatelů poté, co v modrém pracovním úboru a baseballové čepici slezla po žebříku z pětatřicetimetrové věže jeřábu. "Věděla jsem, že se dokážu dostat dolů živá. Vy jste mi pomohli přežít," dodala.
Kim Jin-suk 309 dnů okupovala kabinu číslo 85, kde přečkala i několik sněhových bouří, tajfun a horka. Po celou dobu protestu se k jeřábu do loděnice v Pusanu sjížděly tisíce jejích přívrženců. V blízkosti jeřábu se uskutečnila mnohá shromáždění a podporu ženě vyjádřila také jihokorejská opozice.
Aktivistka ukončila svůj protest poté, co se zaměstnanecké odbory v konstrukční společnosti Hanjin Heavy Industries & Construction dohodly s firemními lídry na ukončení jejich jedenáctiměsíčního sporu ohledně loňského masivního propouštění. V rámci dohody se společnost zavázala k vytvoření nových pracovních míst a opětovnému přijetí 94 zaměstnanců.
"Díky protestu jsem nejen získala zpět pracovní místa, ale také jsem jeho prostřednictvím zdůraznila ideály, za které bojuji již více než polovinu života," napsala aktivistka na svůj účet na sociální síti Twitter.
Kim Jin-suk, bývalá svářečka, neměla po dobu svého protestu možnost se ani osprchovat, místo toalety používala kyblík. V kabině jeřábu "oslavila" i své jednapadesáté narozeniny.
"Mnoho lidí se bojí zimy. Zima je však jen část toho, co jsem zde musela přečkat. Žádné starosti a dobrou noc," tweetovala aktivistka z kabiny.
Poté, co Kim Jin-suk ukončila svůj protest, byla převezena do nemocnice na zdravotní prohlídku. Policie sdělila, že ji hodlá zatknout kvůli několika blíže nespecifikovaným obviněním.
22. července 2026 14:52
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
Související
Jižní Korea plánuje vycvičit půl milionu „dronových válečníků“
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Trump zmínil palbu na lodě, Írán reaguje
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trump 2028. Prezident před novináři vtipkoval o další kandidatuře
před 2 hodinami
Za tři dny přibylo 300 mrtvých. Nynější epidemie eboly se šíří nejrychleji v historii
před 3 hodinami
Policejní komando zastřelilo podezřelého z teroristického útoku v Berlíně
před 4 hodinami
Knížák ovlivnil několik generací, konstatoval ministr Klempíř
před 5 hodinami
Fico se naštval kvůli tématu slovenské podpory Ukrajiny
před 6 hodinami
Mladí Češi mají zájem o řízení před 18. narozeninami, ukazují data
před 7 hodinami
Burnham se poprvé spojil s Trumpem. Budu mu i oponovat, slíbil Britům
před 8 hodinami
Kouř z požárů na západě Evropy doputoval do Česka. Lidé se nemusí obávat
před 9 hodinami
Babiš hodlá přehlasovat veto z Hradu. Pavla vyzval, aby sám šetřil
před 10 hodinami
Pachatel útoku v Berlíně by se neměl skrývat v Česku, uvedla policie
před 11 hodinami
Francii a Španělsko dusí požáry, které se nedaří zastavit. Pomáhají i vojáci
před 12 hodinami
Zemřel Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie
před 12 hodinami
Fotbalová Sparta hlásí vytouženou posilu. Přivedla bratrance Erlinga Haalanda
před 12 hodinami
Policie obvinila ženu ze čtvrteční vraždy v Jablonci nad Nisou
před 13 hodinami
Zelenskyj nepochybuje o další ruské mobilizaci. Nasazeni budou i Severokorejci
před 14 hodinami
Kriminalisté objasnili vraždu po téměř 20 letech. Pachatel ale k soudu nezamíří
před 15 hodinami
Tragédie v Berlíně. Islamista najel do lidí na Pride, nejméně jeden mrtvý
před 16 hodinami
První výhled počasí na příští víkend. Tropy budou úřadovat
včera
Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu
včera
Hradec si odváží z Norska senzační výhru, Jablonec duel plný zvratů v Chorvatsku nezvládl
Ještě před tím, než se o posledním červencovém víkendu definitivně rozjela česká fotbalová klubová scéna na domácí scéně, už ve čtvrtek nastoupily první dva české týmy v rámci evropských předkol ke svým prvním zápasům v nové sezóně 2026/27.
Zdroj: David Holub