Další následné zemětřesení v Indonésii. Lidé prchali z domovů

Jakarta - Další silné zemětřesení udeřilo ve středu u indonéského ostrova Sumatra, informuje agentura Reuters. Indonéská geofyzikální agentura původně oznámila, že mělo magnitudu 8,6.

Později tuto hodnotu snížila na 8,2. Stejnou hodnotu naměřil Americký geologický průzkum.Tento otřes následoval dvě hodiny po prvním silném zemětřesení o magnitudu 8,6 až 8,7, které ve středu propuklo u Sumatry.Seismologové ho označili za následné zemětřesení (aftershock). Udeřil ve 12:43 SELČ a jeho centrum leželo 615 kilometrů jihozápadně od západního cípu Sumatry, 16 kilometrů pod hladinou moře."Následný otřes trval čtyři minuty. Byl mimořádně silný," cituje agentura AFP z telefonátu jednoho z obyvatel sumaterského města Banda Aceh.V reakci na první zemětřesení bylo v oblasti Indického oceánu od severozápadní Austrálie po východní Afriku vyhlášeno varování před tsunami.Experti po prvním otřesu úder vysokých vln označili za nepravděpodobný. V Thajsku například zaznamenali tsunami vysoké jen deset centimetrů.Reuters však informuje o svědectví lidí blízko centru otřesů na ostrově u Sumatry, kteří vypověděli, že hladina moře ustoupila o deset metrů. Ústup hladiny je předzvěstí tsunami.Indonéská geofyzikální agentura upozorňuje, že i nejnovější otřes může vyvolat tsunami.První zemětřesení udeřilo v 10:38 SELČ. Jeho centrum leželo 435 kilometrů jihozápadně od města Banda Aceh na západním cípu Sumatry v Indickém oceánu v hloubce 23 kilometrů.Po prvním nejsilnějším otřesu následovala série dalších.Na západ Sumatry dorazily první záchranné týmy. Žádné velké škody a oběti však dosud nezaznamenaly.Banda Aceh, správní centrum provincie Aceh, bylo nejbližší velké město k centru zemětřesení v Indickém oceánu, které vyvolalo ničivou vlnu tsunami v prosinci 2004. Otřesy tehdy dosáhly magnitudu 9,1. Tsunami zasáhla 14 států v Indickém oceánu a připravila o život více než 220 000 lidí. Nejvíc obětí bylo právě v Banda Acehu a okolí - na 170 000.

Související

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

Více souvisejících

Tsunami

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy