Kniha mrtvých nedá vědcům spát. Fragmenty egyptského svitku odhalují své tajemství

Sydney - Části egyptské starověké Knihy mrtvých objevili vědci v muzeu v australském státě Queensland. Po fragmentech svitku, který údajně obsahuje zaklínadla důležitá pro posmrtný život, pátrali sto let.

Renomovaný britský egyptolog John Taylor dnes podle agentury AFP řekl, že zlomky objevil náhodou díky kousku papyru s hieroglyfy určenému pro výstavu v Queenslandském muzeu v Brisbane, s jejíž přípravou přijel pomoci.

Části papyrového svitky byly součástí soukromého daru z roku 1913. Vystaveny nikdy nebyly, teď ale měly doprovodit připravovanou výstavu o mumiích. Taylor na jednom z fragmentů náhodou rozpoznal jméno Amenhotepa, významného starověkého kněze a stavitele z 15. století před naším letopočtem. Celkem objevil sto fragmentů. 

"Není to papyrus jen tak nějakého Egypťana, ale jednoho z nejvýznamnějších činitelů Egypta v době jeho velké prosperity," řekl egyptolog, který jinak působí v Britském muzeu. Kniha mrtvých je rukopis obsahující zaříkadla, která měla podle víry starověkých Egypťanů doprovodit zesnulého na cestě do záhrobí. Fragmenty nyní odborníci vyfotografují, aby zjistili, kde se přesně v knize nacházely. Taylor délku svitku odhaduje na více než 20 metrů.

Kniha mrtvých tajemství záhady Egypt zajímavosti

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy