Ženeva - Úřad pro lidská práva OSN v úterý oznámil, že většina ze 108 obětí masakru v syrském městě Húla byla zabita zblízka. Svědkové hovoří o hromadných popravách, informují agentury AFP a Reuters.
Incident se stal v pátek. Zemřelo nejméně 108 lidí včetně 49 dětí a 34 žen. Dalších 300 lidí utrpělo zranění. Podle těch, kteří masakr přežili, zabily většinu obětí během dvou poprav provládní jednotky."Méně než 20 lidí ze 108 zabitých zabila palba děla tanků," řekl Rupert Colville, mluvčí Vysoké komisařky OSN pro lidská práva Navi Pillayové. "Většina z obětí v Taldě, jedné z oblastí v Húle, byla rychle popravena během dvou různých akcí," uvedl.Colville dodal, že oběti zabili členové provládních milicí Šabíja.Kvůli masakru v Húle zasedla v neděli večer na žádost Velké Británie Rada bezpečnosti OSN a odsoudila ho. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun místo krveprolití navštívil. Masakr označil za "do nebe volající porušení mezinárodního práva".Syrská vláda se ale opakovaně brání obviněním, že by v Húle zabíjely její jednotky. V pondělí v dopise Radě bezpečnosti OSN uvedla, že masakr mají na svědomí islámští radikálové.Páteční krveprolití v Húle komplikuje postavení 280 členů pozorovatelské mise OSN, kteří mají v zemi dohlížet na příměří dohodnuté v polovině dubna. To však ani jedna strana nedodržuje. Někteří obyvatelé konfliktem sužované země pozorovatelům vyčítají, že nejsou schopni násilnostem zabránit.Sýrií od loňského března zmítá povstání proti režimu Bašára Asada. Konflikt má podle exilové Syrské observatoře lidských práv na svědomí přes 13 000 obětí převážně z řad civilistů. Oficiální údaje OSN uvádějí přes 10 000 mrtvých.
Související
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Armáda plní Trumpův rozkaz. Podnikla další útok na islamisty v Sýrii
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera
MS v hokeji: Slovinsko vs. Česko 3:2. Blamáž s outsiderem, rozhodlo prodloužení
včera
Poslední sbohem pro Oskara Petra. Rozloučit se přišli slavní hudebníci
včera
Pilotní provoz rychlosti 150 km/h na D3 se prodlužuje do konce roku
včera
Počasí nenaplní předpoklady. Meteorologové zrušili platnou výstrahu
včera
Zloděj lebky svaté Zdislavy dal soudu slib. Relikvii vnímal jako reklamní poutač
včera
Slováci na úvod vydřeli tři body v zápase s Norskem, Rakušané zvládli duel s Británií
včera
Smutní i Karel III. Na královské jezdecké show zemřel voják
včera
Záchytka jako český vynález. První protialkoholní stanice se otevřela před 75 lety
včera
Pošta zavírá několik partnerských pošt. Kontrola odhalila vážné problémy
včera
Američané obviní Raúla Castra. Bratrovi Fidela je přes devadesát
včera
Dostál do branky na MS nepřijede. V Anaheimu neprošel zdravotní prohlídkou
včera
Padlo nečekané rozhodnutí. Soud poprvé řešil případ krádeže lebky svaté Zdislavy
včera
Deštivé počasí dorazilo. Meteorologové řekli, kde bude pršet nejvíc
včera
Američané zlikvidovali teroristu z Islámského státu. Byl prý druhý nejmocnější
včera
Švýcarsko v repríze finále loňského MS oplatilo Američanům porážku
včera
Babiš věří, že podpora rodin je klíčem k řešení nízké porodnosti v Česku
včera
Trump varoval Tchaj-wan. Problém s Čínou může nastat jednoduše
včera
Záchrana lebky svaté Zdislavy. Experti věří ve šťastný konec příběhu
včera
Dvacet let stačí. Trump stanovil novou podmínku pro mír s Íránem
včera
Počasí příští týden: Do Česka se vrátí letní teploty
Příští týden přinese v úvodu oblačnou oblohu s ojedinělými přeháňkami, bouřkami a chladnými rány, při kterých hrozí i přízemní mrazíky. Postupně se však začne oteplovat a ve druhé polovině týdne již převládne polojasné počasí s nejvyššími denními teplotami, které vystoupají až na letních 25 °C.
Zdroj: Libor Novák