Brutální koncentrační lágry v Číně se změní. Jak?

Peking - Čínští představitelé oznámili, že vláda připravuje změny v systému dosavadních pracovních lágrů. Podle hlavního vládního pověřence pro justiční reformu Jiang Weie dospěla čínská společnost ke konsenzu, který vyžaduje transformaci, nikoliv však zrušení přes půl století starého systému "převýchovy skrze práci". Informuje server CNN.

Laodong jiaoyang, neboli tábory, ve kterých má těžká práce převychovat nepřátele čínského komunistického režimu a probudit v nich "politické uvědomění", existují v zemi přes 50 let. Jsou typickou ukázkou selektivního uplatňování zákona v Číně. Tisíce lidí jsou do těchto lágrů posílány bez řádného soudu. Podle zprávy Rady pro lidská právy OSN se v roce 2009 v Číně nacházelo na 320 takových zařízení a celkový počet vězňů se pohyboval okolo 190 tisíc.Počátky těchto lágrů se datují do přelomu 40. a 50. let. Čínští komunisté je po svém vítězství v občanské válce zřídili k vyčištění země od "kontrarevolučních živlů" a "třídních nepřátel", v reálu k potlačení zbytků svých odpůrců.Dnes jsou do převýchovných táborů posílány až na čtyři roky bez soudu podle oficiálních tezí pouze pachatelé drobné kriminality - zloději, prostitutky a narkomani. Kritici systému však poukazují, že za ostnatými dráty často končí především vládní kritici, lidskoprávní aktivisté či příslušníci spirituální sekty Falun Gong. Lágry tak zůstávají jedním z hlavních zdrojů porušování lidských práv v současné Číně.

Související

policie

Čína ve válce s islámem: Ten, kdo vejde do tábora, se už nikdy nevrátí

Čínská vláda stupňuje represe proti Ujgurům. Místní úřady v autonomní oblasti Sin-ťiang rozšiřují vězeňské tábory, navyšují počty bezpečnostních složek a nástrojů pro sledování obyvatel. Podle pozorovatelů je jednou z nejvíce postižených oblastí okres Luopu. Reportáž z místa přinesl prestižní britský deník.

Více souvisejících

Čínské pracovní tábory Čínská vláda

Aktuálně se děje

před 54 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy