Čínská vláda stupňuje represe proti Ujgurům. Místní úřady v autonomní oblasti Sin-ťiang rozšiřují vězeňské tábory, navyšují počty bezpečnostních složek a nástrojů pro sledování obyvatel. Podle pozorovatelů je jednou z nejvíce postižených oblastí okres Luopu. Reportáž z místa přinesl prestižní britský deník.
Podle odborníků a místních obyvatel je jižní část Sin-ťiangu jednou z nejvíce postižených oblastí. Důvodem je především velké procento Ujgurů, kteří tam žijí, a také značná vzdálenost od velkých měst. Deník Guardian právě z této oblasti přinesl reportáž.
„V Chotanu máme jedno takové přísloví: Ten, kdo vejde do koncentračního tábora v Luopu, se už nikdy nevrátí,“ říká rodák z Chotanu, který vystupuje pod falešným jménem Adil Awut z důvodu vládní represe, a který dnes žije v zahraničí.
Organizace spojených národů zažádala tento měsíc o přímý přístup do oblasti. Důvodem jsou „věrohodné zprávy“, podle kterých je 1,1 milionu Ujgurů, Kazachů a další etnických menšin zadržováno v táborech a nápravných zařízeních.
Jedním z takových komplexů je i „Centrum pro výuku pracovních dovedností Luopského okresu číslo 1“. Podle deníku Guardian cedule na budově hlásá „Ochrana etnické jednoty“ a celý objekt obklopuje zeď s ostnatým drátem, kamerami a strážemi.
Toto centrum přitom není klasickým vězením, nýbrž internačním táborem. Do podobných zařízení jsou bez soudu posílání muslimové z oblasti na několik měsíců nebo i let. V minulém roce byl přitom tento komplex podle výzkumníků z Univerzity Britské Kolumbie rozšířen přinejmenším o deset budov.
Internees listening to speeches at Lop County number 4 re-education center ("洛浦县第四教育培训中心") in March of 2017. pic.twitter.com/2oDlZyMjVj
— Concerned Scholars of Xinjiang (@XJscholars) 20. srpna 2018V okrese Luopu, kde Ujgurové tvoří drtivou většinu ze zhruba 280 000 obyvatel, stojí takových táborů osm. V roce 2018 v nich úřady podle vlastních odhadů měly umístit 12 000 lidí. Po započtení více jak dvou tisíc vězňů z jiného internační zařízení se tedy jedná zhruba o 7 % tamní dospělé populace, nebo 11 % všech mužských obyvatel okresu.
Deník Guardian se dostal k dokumentům, které vyčíslovaly i odhadované náklady na tato opatření. Jen v Luopu bylo na rok 2018 počítáno zhruba s 44 miliony dolarů na „zajištění stability“. V částce byla zahrnuto i financování zhruba 6 000 policistů, kteří mají v okrese dohlížet na bezpečnost.
V průběhu roku 2017 vzrostly oproti předchozímu roku výdaje spojené s bezpečnostním aparátem v Sin-ťiangu téměř na dvojnásobek. Podle vládních dokumentů investoval Peking do vnitřní bezpečnosti v regionu asi 57 miliard dolarů.
Odborníci z Australského institutu strategické politiky zkoumali rozšiřování internačních táborů v celém Sin-ťiangu a zjistili, že od roku 2016 jejich rozloha vzrostla o 465 %. K největšímu nárůstu přitom došlo v červenci a září loňského roku.
„Udržitelnost tohoto systému závisí na finančních možnostech centrální vlády… Dlouhodobá udržitelnost všech těchto opatření shora je určitě diskutabilní,“ řekl Guardianu Adrian Zenz, který se zabývá politikou čínské vlády vůči etnickým menšinám.
Na ulicích se v mnoha částech Sin-ťiangu nacházejí bezpečnostní stanoviště, která omezují svobodu pohybu Ujgurů a dalších menšin. Musí na nich podstoupit kompletní prohlídku, předložit doklady i mobilní telefony, jejichž obsah je prohledán. Také jsou jim skenovány obličeje. Peking využívá moderní technologie, které umožňují rozpoznávání tváří.
Právě prefektura Chotan je ale státní represí zasažena téměř nejvíc. „Myslím si, že okresy Chotánské prefektury jsou cílem té nejtvrdší represe. Z pohledu státu je Chotam nejzaostalejší a nejodbojnější,“ říká Darren Byler z Washingtonské univerzity.
Podle čínských úřadů jsou zahraniční pozorovatelé v Sin-ťiangu vítáni. Reportéři Guardianu však byli čtyři hodiny vyslýcháni místní policí a během pohybu po oblasti byli sledováni. Místní úřady tvrdí, že takováto opatření musí podstoupit všichni novináři, kteří nepocházejí z Sin-ťiangu. Málokdo z místních si také dovolil s reportéry otevřeně mluvit. Všichni lidé měli strach, že by se jim úřady pomstily.
1. listopadu 2024 16:19
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
Související
Ve Sněmovně se budou skloňovat lidská práva v Číně a její podpora Ruska. Panují obavy z materiální pomoci v Putinově válce
V Číně propukají silné protesty proti covidovým uzávěrám
Ujgurové , Čínské pracovní tábory , Sin-ťiang , Čína , Peking , policie , Si Ťin-pching , Muslimové
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 53 minutami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 1 hodinou
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 1 hodinou
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 3 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
Španělsko čelí ničivým záplavám, které si dosud vyžádaly přes dvě stě obětí a zanechaly desítky tisíc lidí bez domova či přístupu k základním službám. V reakci na tuto přírodní katastrofu španělský premiér Pedro Sánchez nařídil největší mírové nasazení vojenských jednotek v historii země.
Zdroj: Libor Novák