Soul - Náčelník jihokorejského generálního štábu Čung Syn-čo oznámil, že jeho země je připravena zahájit preventivní úder na totalitní KLDR, pokud získá dojem, že se komunistický stát chystá použít své jaderné zbraně. Napětí v oblasti tak nadále sílí. Informuje server pravda.ru.
"Pokud Severní Korea bude demonstrovat jasný úmysl použít jaderné zbraně, my udeříme první, i kdyby to mělo znamenat hrozbu války," deklaroval jihokorejský generál během zasedání Národního obranného shromáždění. Tento krok by prý nevyžadoval konzultace se Spojenými státy.
Experti nicméně předpokládají, že pravděpodobnost jihokorejského preventivního útoku je mizivá. Od roku 1953, kdy v praxi skončila korejská válka, Washington nabádá Soul, aby se zdržel jakýchkoliv vojenských akcí vůči svému severnímu sousedovi. Obnovení bojů na korejském poloostrově by totiž mohlo mít ničivé důsledky.
Podle profesora university v Soulu Čung Jing-jonga je stávající prohlášení jihokorejského náčelníka generálního štábu pouze odrazem skutečnosti, že Severní Korea navzdory verbálním hrozbám svého jižního souseda i Spojených států nadále pokračuje ve svém jaderném programu a chystá se k již třetímu testu atomové bomby. Jižní Koreji tak nezbývá než pokusit se vytvořit novou odstrašující strategii.
Související
Trump dosáhl svého. Jihokorejci potvrdili zkrácení cvičení s Američany
Trump omezil rozsah vojenských cvičení. Vyvolal pochybnosti o spolehlivosti USA
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Pádem větrníku na Přerovsku se zabývá policie. Od července byl mimo provoz
před 51 minutami
Zelenskyj odsoudil smrtící ruský útok na obchodní centrum. Pohřešují se i děti
před 1 hodinou
Deštivé počasí spláchlo zejména Čechy. Spadlo i přes 90 milimetrů srážek
před 3 hodinami
Počasí příští týden: Do Česka se opět vrátí tropické teploty
včera
Porážka antigorbačovovského puče před 35 lety otevřela cestu k rozšíření NATO
včera
Na veřejnost unikla nahrávka, na níž se Vance vysmívá kanadskému premiérovi
včera
Útočník zranil ve švédské škole mečem několik lidí. Policie ho postřelila
včera
Rusové tvrdě pociťují dopady války. Nikdo netuší, jestli bude mít kde natankovat
včera
Řeckem otřásá dotační skandál. Zemědělci čerpali evropské peníze na neexistující krávy a kozy
včera
Zrušení koncesionářských poplatků od příštího roku se zřejmě odkládá
včera
Revoluce v medicíně: Vědci úspěšně otestovali vakcínu proti rakovině
včera
Ukrajina připravovala tajný plán: Masivní útok na letiště
včera
Letadlová loď USS Abraham Lincoln se po devíti měsících u Íránu vrací na základnu
včera
Dluh USA je astronomický. Zdvojnásobil se za pouhých 10 let
včera
Hanba, křičeli lidé na Okamuru u Českého rozhlasu. Pískalo se i na Pavla a Schillerovou
včera
Noční můra pro NATO: Jak by odchod Francie změnil alianci?
včera
Počasí: Česko dnes zasáhnou velmi silné bouřky
včera
Panamský průplav kvůli extrémnímu suchu omezuje počet lodí, které mohou proplout
včera
Kyjev se stal terčem jednoho z nejmasivnějších úderů od začátku války
včera
Severní Korea zásadním způsobem rozšiřuje vojenskou podporu Rusku ve válce proti Ukrajině
Severní Korea zásadním způsobem rozšiřuje svou vojenskou podporu Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Podle vysokého představitele ukrajinské vojenské rozvědky generálmajora Vadyna Skibického čítá nový kontingent severokorejských sil v Rusku 8 500 vojáků, mezi nimiž je také speciální jednotka 400 operátorů dronů. Ti disponují zkušenostmi z předchozích nasazení a jejich bezpilotní letouny mají sloužit k průzkumu i přímým útokům na cíle uvnitř ukrajinského území.
Zdroj: Libor Novák