Peking - Čína se dnes vymezila proti záměru Spojených států posílit protiraketovou obranu v Pacifiku v souvislosti se severokorejským jaderným programem. Podle názoru Pekingu povede krok jen k dalšímu zvýšení napětí k oblasti. Washington je proto nabádán k obezřetnosti. Informuje agentura Reuters.
Čínský ministr zahraničních věcí Hong Lei upozornil, že protiraketová obrana má přímý dopad na globální i regionální stabilitu a ovlivňuje vzájemné strategické zájmy států. Peking záměr posílit protiraketový deštník USA na Aljašce odmítá. Severokorejskou otázku hodlá řešit diplomatickou cestou.
Čína již dříve proti prodeje amerických protiraketových zbraní Japonsku a Taiwanu protestovala. Opatření považuje za ohrožení svých strategických zájmů v oblasti. Američané se asijskou velmoc snažili neúspěšně uklidnit. Peking reagoval zahájením vývoje vlastního protiraketového systému. Letos v lednu prý proběhl jeho první úspěšný test.
Mezitím do Číny míří americký ministr pro boj s terorismem David Cohen. Má jednat o možném uvalení dalších sankcí na severokorejský komunistický režim. Stávající napětí rozpoutal odpal rakety dlouhého doletu a test atomové bomby, které KLDR provedla v posledních měsících. Počínání Pchjongjangu odsoudila Rada bezpečnosti OSN a na vedení Kim Čong una uvalila nové sankce. Severokorejci reagovali zostřením své rétoriky. Vypověděli dohodu o příměří s Jižní Koreou z roku 1953 a Spojeným státům pohrozili preventivním jaderným úderem.
Související
Trump pojede do Číny, jejího prezidenta pak pohostí v USA
Čínský odpor k Japonsku roste. Co stojí za tamní nenávistí vůči premiérce Takaichi?
Čína , protiraketová obrana , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 21 minutami
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
před 1 hodinou
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno před 1 hodinou
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
před 2 hodinami
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
před 3 hodinami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 4 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 5 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 5 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 5 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 6 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 7 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 8 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 9 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 9 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 9 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 10 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 11 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 12 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 13 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
Prezident Petr Pavel oznámil, že v úterý 9. prosince v 9 hodin jmenuje Andreje Babiše do funkce předsedy vlády. Toto rozhodnutí učinil poté, co předseda hnutí ANO splnil prezidentovu podmínku. Pavel konkrétně ocenil jasný a srozumitelný způsob, jakým Babiš dostál jejich dohodě a veřejně oznámil, jakým způsobem vyřeší svůj střet zájmů.
Zdroj: Libor Novák