Na Mount Everestu jsou fronty, vztekají se horolezci

Káthmándú - Příznivé počasí přitáhlo v posledních dnech na nejvyšší horu světa desítky horolezců a doslova vybízelo k překonávání rekordů.

Osmdesátiletý Japonec Joičiró Miura se ve čtvrtek stal nejstarším člověkem, který kdy stanul na Mount Everestu. Jako první žena s amputovanou dolní končetinou dosáhla vrcholu i bývalá indická volejbalistka. Stejný výkon zaznamenali také katarský princ či známá nepálská filmová hvězda. Špička Mount Everestu přivítala i první ženu ze Saúdské Arábie a první ženu z Pákistánu.

Zkušení horolezci si ale stěžují, že se na Everest vydává stále více amatérů, cesta na vrchol je přelidněná a tvoří se na ní nebezpečné fronty, píše list The Guardian.

"Byli tam jedinci, kteří neměli moc velké zkušenosti s horolezectvím, takže byli na těžkých úsecích pomalí a my museli stát ve frontách. Za špatného počasí by to mohlo být velmi nebezpečné. Dojít na vrchol nám trvalo něco přes deset hodin, přičemž čtvrtinu z toho jsme strávili čekáním," řekl Elde, který pochází z norské metropole Osla a pracuje na částečný úvazek jako horský vůdce.

"Je to náročná hora. Kyslíkové přístroje a fixní lana jsou velkou podporou, ale i tak se pohybujete ve výšce nad 8000 metry a sebemenší chyba může skončit tragédií. Někteří lidé, které jsme potkali, tu rozhodně neměli co dělat," prohlásil Eldeho kolega Eilertsen, kterému se podařilo již pokořit nejvyšší hory všech kontinentů.

Vrchol Everestu má dvě hlavní přístupové cesty: jihovýchodní z Nepálu a severovýchodní z Tibetu. Ale existují i další méně využívané trasy, stejně tak jako různé "zkratky" spojující jednotlivé cesty. Celkem lze vrcholu dosáhnout až třinácti různými způsoby.

Cesta z Nepálu je nejvyužívanější. Je technicky méně obtížná. A též je jednodušší získat povolení k výstupu od Nepálu než od Číny.

Základní tábor (base camp) leží ve výšce přibližně 5 370 metrů. Na cestě k němu je nutné několikrát přenocovat a postupně se aklimatizovat na vysokohorské poměry.

Kolem base campu se západní kotlinou, nazývanou taktéž Údolím ticha, táhne ledovec Khumbu. Jeho součástí je i nejobtížnější úsek této cesty - ledopád Khumbu. Zdejší trhliny, průrvy a především nepředvídatelný pohyb ledu horolezce vážně ohrožuje. Dále vede cesta stěnou sousední hory Lhoce (8 501 m), přes Ženevskou ostruhu, jižní sedlo (7 906 m) až k Hillaryho výšvihu ve výšce 8 771 metrů. Odtud je to na vrchol co by kamenem dohodil.

Everest je horou, jejíž vrcholek je nejvýše nad hladinou oceánu. Za nejvyšší horu světa může být pokládána také Mauna Loa na Havaji, která je nejvyšší horou od základny, jež je ukryta na oceánském dně. Mauna Loa takto přesahuje 9 km, ale nad hladinu ční ?pouhými? 4 170 metry.

(Zdroj: everest.podsveti.cz)

Související

Mount Everest

Největší záhada Everestu ožívá. Povedl se velký objev

Sto let letos uběhlo od největší záhady kolem nejvyšší hory světa Mount Everest. Dodnes totiž není jasné, zdali ji už v roce 1924 nezdolali dva britští horolezci. Nyní se týmu dokumentaristů povedl velký objev, když byly nalezeny lidské ostatky, které zřejmě paní druhému ze ztracených horolezců. 
Mount Everest

Před sto lety chtěli jako první zdolat Mount Everest, zemřeli pod jeho vrcholem

Na počátku června roku 1924, tedy přesně před 100 lety, se dva britští horolezci vydali na vrchol Mount Everestu s cílem ho jako vůbec první lidé dosáhnout. To se jim bohužel nepodařilo. Osmého červnového dne je svědci viděli naposledy a pravděpodobně i tentýž den pod vrcholem nejvyšší hory světa zahynuli. Ostatky se podařilo najít až po dlouhých 75 letech.

Více souvisejících

Mount Everest Horolezectví

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 18 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení

Policie v pátek obvinila muže, jehož oznámení vedlo ke zvýšené přítomnosti policistů v centru Prahy během čtvrtečního dne. Strážcům zákona totiž sdělil, že do města má namířeno muž se zbraní. Podezření se naštěstí nepotvrdilo. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy