Peking - Čínský mladík, který zanechal nápis na starobylém kamenném reliéfu v egyptském chrámovém komplexu v Luxoru, se stal terčem zloby čínských blogerů. Příval jejich komentářů přiměl rodiče patnáctiletého chlapce k veřejné omluvě.
Na snímku zveřejněném na čínském mikroblogu Weibo je vidět řada čínských znaků vyrytých do pískovcové desky s basreliéfem. "Ting Ťin-chao byl tady," zní nápis. Podle listu China Daily se obětí vandalismu stal jeden z chrámů v Luxoru na břehu řeky Nil, kde se nacházejí až 3500 let staré památky.
Čínské uživatele internetu čin mladíka rozhněval. Podařilo se jim hocha vystopovat a na webu zveřejnili jeho datum narození a místo, kde studuje. Hackeři později napadli stránky chlapcovy školy tak, aby před vstupem na tyto stránky musel dotyčný nejprve kliknout na obrázek parodující Tingovo graffiti.
Tingovi rodiče uvedli, že když se hoch o hackerských útocích dozvěděl, "proplakal celou noc". Rodiče se za vandalismus svého syna omluvili v místních novinách. "Chceme se omluvit egyptskému lidu a také lidem z celé Číny, jejichž pozornost tento případ přitáhl," uvedla Tingova matka v listu Modern Express.
Podle ní syn, který je žákem základní školy v Nankingu, spáchal svůj čin, když byl mladší, a uvědomuje si závažnost svého jednání.
Číňané donedávna mimo Čínu nevyjížděli, teď ale počtem převyšují americké i německé turisty.
Při pohledu na statistiku je vidět, že v roce 2012 turisté z Číny doslova zaplavili svět. Utratili 102 miliard dolarů, což je o 40 procent více než o rok dříve. Jak se v Číně rozšiřuje střední třída, přibývá počet lidí, kteří si mohou dovolit zájezd do zahraničí. Tento trend bude dál pokračovat. Další příčinou nástupu Číňanů je postupné uvolňování omezení pro čínské cestovatele. Vloni opustilo hranice říše Středu 83 milionů lidí, oproti pouhým deseti o dekádu dříve, píše Světová turistická organizace při OSN (UNWTO).
Čínských turistů přibývá také v České republice. A to navzdory tomu, že mezi oběma zeměmi neexistuje přímá letecká linka. V roce 2011 přijelo do Česka 108 tisíc turistů z Číny, vloni to bylo zhruba 145 tisíc (údaje společnosti Mag Consulting z loňského listopadu). Čínští turisté jsou však zatím daleko za Němci, kterých do Česka stále přijíždí nejvíce. Vloni jich přijelo 1,4 milionu. Druzí jsou Rusové se sedmi sty tisíci, píše e15.cz.
Podle téhož serveru jsou čínští turisté velmi lukrativní klientelou. Číňané v Česku nakupují módu a oblečení, sklo, hodinky a šperky. Utrácejí v průměru více než jejich ruští kolegové. Průměrná útrata na jeden nákup dosáhla u čínských turistů na podzim loňského roku 15 tisíc korun. U turistů z Ruska je to přitom jen 6600 korun. Američané nechají za jeden nákup v ČR v průměru 9700 korun.
Související
Trump rozhodl. Američané přitvrdí proti obyčejným turistům
Podepsal se jako Láďa. Turista z Česka odsouzeníhodným způsobem ublížil zvířeti
Turisté , vandalství , Čína
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Moskvu po ničivém ukrajinském útoku pokryl ropný déšť
před 1 hodinou
Vance se tvrdě pustil do Izraele: Trump je na celém světě váš jediný spojenec
před 2 hodinami
Vance do Švýcarska neletí. Dnešní mírové rozhovory s Íránem byly na poslední chvíli zrušeny
před 4 hodinami
Moskva selhala. Mohutný ukrajinský útok rezonuje Ruskem, nespokojenost lidí roste
před 5 hodinami
Tropy i bouřky. Počasí do konce týdne bude typicky letní
včera
Na Hradě budou k vidění korunovační klenoty. První uvidí výstavu školáci
včera
Čechům se vzdálil postup ze skupiny. Pasivitou ztratili nadějně rozehraný zápas s JAR
včera
Víkendová předpověď počasí slibuje i bouřky. Hrozit mají i v úvodu dalšího týdne
včera
Olomouc se rozloučila se statečnou Mašínovou. Bratr z USA nepřijel
včera
Smír ukončil spor ohledně filmu Sbormistr. Dohodu potvrdil soud
včera
Novinky o počasí. Meteorologové aktualizovali výstrahu před vedry
včera
V Bruselu se jedná o Ukrajině. Rutte poslal Rusku rázný vzkaz, USA ocenily evropskou podporu Kyjeva
včera
Macinka udělil medaili Klausovi, pro kterého dříve pracoval
včera
Revoluce v očkování proti chřipce: Na světě je zbrusu nová moderní vakcína
včera
Pokud bude hořet Ukrajina, bude hořet i Moskva, prohlásil Zelenskyj po masivním útoku na ruskou rafinérii
včera
USA jsou připraveny okamžitě obnovit vojenské akce a zavést blokádu Íránu
včera
Hegseth ostře zkritizoval evropské spojence. Pentagon přehodnotí přítomnost amerických sil v Evropě
včera
Fatální chyba. Diplomat řekl, proč se Zelenskyj nesmí setkat s Putinem v Moskvě
včera
Tálibán zakázal mobilní telefony
včera
Ukrajina podnikla největší dronový útok na Moskvu za poslední dva roky
Ukrajina podnikla dosud největší dronový útok na Moskvu za poslední dva roky. Podle ruské státní tiskové agentury TASS údery zasáhly infrastrukturu, způsobily požáry a úlomky sestřelených strojů dopadaly na řadu míst v celé metropolitní oblasti. Starosta Moskvy Sergej Sobjanin uvedl, že protivzdušná obrana během noci na čtvrtek zlikvidovala nejméně 194 bezpilotních letounů směřujících na hlavní město, což výrazně převyšuje bilanci z předchozích měsíců.
Zdroj: Libor Novák