Před 130 lety přišla naprostá zkáza, lidé mluvili o konci světa

Jakarta - Za jednu z největších přírodních katastrof bývá označován sopečný výbuch na indonéském ostrově Krakatau. Série mohutných explozí z 26. a 27. srpna 1883 vyvolala asi čtyřicetimetrovou vlnu tsunami, která zpustošila ostrov i nedaleká pobřeží Jávy a Sumatry a zabila 36.000 lidí.

Erupce, jejíž síla dala jméno trhavině krakatit z románu Karla Čapka, vychrlila do vzduchu asi 25 kilometrů krychlových zeminy, kamení a popela, který vysoko v atmosféře zůstal několik let a snížil teplotu na Zemi o více než jeden stupeň.

Domy se rozpadaly ještě 160km daleko. Burácení sopky bylo slyšet na vzdálenost 4800km. Nárazová vlna oblétla atmosférou sedmkrát kolem Země a ještě mnoho dní po výbuchu plavaly na mořské hladině vraky lodí a lidská těla. Počátkem roku 1883 byl Krakatau (či Krakatoa) klidný ostrov vulkanického původu v Sundském průlivu mezi Jávou a Sumatrou v Nizozemské Východní Indii (dnes Indonésii). Málokterého obyvatele znepokojoval 820m vysoký kopec, který ostrovu vévodil.

Od erupce zaznamenané v roce 1680 nejevila sopka žádné známky činnosti a mnozí se domnívali, že vyhasla. Ovšem 20. května 1883 se kužel sopky náhle probudil a začal vysoko do vzduchu chrlit horký popel. Tento počáteční výbuch rychle odezněl a několik erupcí během léta bylo také menšího rozsahu. Místní lidé se však většinou ani teď nezneklidňovali - na ostrovech byly takové otřesy běžné. V srpnu se však z hlouby země začaly ozývat hrozivé zvuky.

Dvacátého šestého srpna ve třináct hodin otřásl ostrovem ohlušující výbuch, píše mybloginfo.inepise.cz. Podle vědců byl jeden z výbuchů na Krakatau nejhlasitějším přírodním zaregistrovaným zvukem - kdo byl v tom okamžiku blíže než dvacet kilometrů, byl vystaven zvuku o síle 200 decibelů, což znamená, že mu zvuková vlna patrně protrhla plíce.

O hodinu později již oblak černého popela dosahoval výšky 27 km. Mnozí ostrované vypluli na moře. Jeden Angličan, jenž právě takto unikl záhubě, o tom napsal: "Ubozí domorodci si mysleli, že nastal konec světa. Tlačili se k sobě jako ovce a jejich nářek ještě celý hrůzný výjev umocňoval.." To nejhorší však přišlo až druhý den ráno, kdy mohutný výbuch ostrov doslova roztrhal na kusy. Dvě třetiny Krakatau přestaly existovat.

Související

Více souvisejících

mrak popílku Sopka sopky

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 2 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 2 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili

Nejenom na Dušičky uctívali naši předci své zemřelé příbuzné a blízké. Vzpomínali na ně o významných svátcích během celého roku a věřili, že je duše zesnulých mohou navštívit nebo dokonce ochraňovat. Toto přesvědčení se v lidové víře udrželo až do minulého století.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy