Vědci varují před zkázou: Pod našima nohama číhá nebezpečí, všechny nás může zabít

Pchjongjang – Ze Severní Koreje by mohlo velmi brzy přijít nebezpečí, které by mohlo způsobit devastaci celého světa. Tentokrát nejde o jaderné zbraně, ani o válečný konflikt, ale o smrtící přírodu. Vědci poukazují, že pod povrchem číhá obrovský vulkán, jehož exploze by mohla mít nedozírné následky.

Potenciálně smrtící vulkán Mount Paektu neboli Pektusan leží na hranici Severní Koreje a Číny. Má na svědomí jednu z nejnebezpečnějších erupcí v lidských dějinách a vědci se obávají, že by se brzy mohla zopakovat.

Již dříve odborníci poukazovali, že testy severokorejských jaderných zbraní by mohly narušit lávu pod povrchem a vyvolat erupci, připomíná server Express. Nová studie ukazuje, že erupce by mohla vypustit do ovzduší mnohem více síry, než se dříve myslelo, což by mohlo zničit život na Zemi.

Když se asi před 1000 lety sopka Pektusan probudila, byl to jeden z největších výbuchů, který lidská historie pamatuje. Pěticentimetrové kousky lávy a popela tehdy dopadaly až na tisíc kilometrů vzdálené pobřeží Japonska.

Psali jsme: Miliony lidí v ohrožení? Na jihu Evropy může každou chvíli dojít ke katastrofě, varují vědci + VIDEO Pod našima nohama číhá nebezpečí? Úřady vydaly varování před katastrofou  

Strach z tohoto přírodního živlu dokonce donutil ke vzácné spolupráci Severní Koreu na jedné straně a Jižní Koreu a Západ na straně druhé. Na místo tehdy dokonce přijeli vědci z Velké Británie a USA, což je u tajnůstkářské KLDR velmi netypické.

Dr. James Hammond z University of London je jeden těch, kteří získali přístup k sopce. Teď říká, že devastace, kterou vyvolala erupce v roce 94, byla mnohem významnější, než se dříve myslelo - a historie by se mohla opakovat. „Na rozdíl od dřívějších odhadů erupce v roce 946 do ovzduší vypustila 45 megatun síry. Tento dokument ukazuje, jak je důležité studovat sopeky bez ohledu na to, kde jsou,“ uvedl ve své zprávě.

„Původně jsme se domnívali, že tento vulkán, který je zodpovědný za jeden z největších zaznamenaných výbuchů, způsobil jen minimální uvilnění síry,“ vysvětluje expert.

Stephen Grand, seismolog z University of Texas v Austinu, dodal: „Myslím, že riziko vzniku ničivé erupce je zde velmi reálné." Tým vědců věří, že výbuch v roce 946 uvolnil do ovzduší více síry než erupce Tambora v roce 1815 – tento výbuch přitom způsobil „rok bez léta", při kterém klesly teploty po celém světě.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) mrak popílku Sopka sopky

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy