Vědci varují před zkázou: Pod našima nohama číhá nebezpečí, všechny nás může zabít

Pchjongjang – Ze Severní Koreje by mohlo velmi brzy přijít nebezpečí, které by mohlo způsobit devastaci celého světa. Tentokrát nejde o jaderné zbraně, ani o válečný konflikt, ale o smrtící přírodu. Vědci poukazují, že pod povrchem číhá obrovský vulkán, jehož exploze by mohla mít nedozírné následky.

Potenciálně smrtící vulkán Mount Paektu neboli Pektusan leží na hranici Severní Koreje a Číny. Má na svědomí jednu z nejnebezpečnějších erupcí v lidských dějinách a vědci se obávají, že by se brzy mohla zopakovat.

Již dříve odborníci poukazovali, že testy severokorejských jaderných zbraní by mohly narušit lávu pod povrchem a vyvolat erupci, připomíná server Express. Nová studie ukazuje, že erupce by mohla vypustit do ovzduší mnohem více síry, než se dříve myslelo, což by mohlo zničit život na Zemi.

Když se asi před 1000 lety sopka Pektusan probudila, byl to jeden z největších výbuchů, který lidská historie pamatuje. Pěticentimetrové kousky lávy a popela tehdy dopadaly až na tisíc kilometrů vzdálené pobřeží Japonska.

Psali jsme: Miliony lidí v ohrožení? Na jihu Evropy může každou chvíli dojít ke katastrofě, varují vědci + VIDEO Pod našima nohama číhá nebezpečí? Úřady vydaly varování před katastrofou  

Strach z tohoto přírodního živlu dokonce donutil ke vzácné spolupráci Severní Koreu na jedné straně a Jižní Koreu a Západ na straně druhé. Na místo tehdy dokonce přijeli vědci z Velké Británie a USA, což je u tajnůstkářské KLDR velmi netypické.

Dr. James Hammond z University of London je jeden těch, kteří získali přístup k sopce. Teď říká, že devastace, kterou vyvolala erupce v roce 94, byla mnohem významnější, než se dříve myslelo - a historie by se mohla opakovat. „Na rozdíl od dřívějších odhadů erupce v roce 946 do ovzduší vypustila 45 megatun síry. Tento dokument ukazuje, jak je důležité studovat sopeky bez ohledu na to, kde jsou,“ uvedl ve své zprávě.

„Původně jsme se domnívali, že tento vulkán, který je zodpovědný za jeden z největších zaznamenaných výbuchů, způsobil jen minimální uvilnění síry,“ vysvětluje expert.

Stephen Grand, seismolog z University of Texas v Austinu, dodal: „Myslím, že riziko vzniku ničivé erupce je zde velmi reálné." Tým vědců věří, že výbuch v roce 946 uvolnil do ovzduší více síry než erupce Tambora v roce 1815 – tento výbuch přitom způsobil „rok bez léta", při kterém klesly teploty po celém světě.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) mrak popílku Sopka sopky

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 2 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 2 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku

Policisté budou od pondělního večera pomáhat s odstřelem přemnožených divočáků v části Libereckého kraje. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství. Důvodem je šíření afrického moru prsa. Odstřel bude probíhat v honitbách Rádlo na Jablonecku a Vratislavice na Liberecku až do 12. prosince. V ohraničeném území tak bude omezen volný pohyb osob.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy