Peking - Čínští turisté by se neměli na veřejnosti šťourat v nose, neměli by močit v plaveckých bazénech a také by neměli krást záchranné vesty z letadel. Uvádí se to v nové příručce civilizované turistiky, kterou vydala vláda v Pekingu a která je dalším pokusem úřadů napravit nezdvořilé chování Číňanů v cizině.
Čtyřiašedesátistránková příručka se objevila na internetových stránkách čínského národního turistického úřadu krátce před takzvaným zlatým týdnem, jak je označováno sedmidenní volno na počátku října u příležitosti založení Čínské lidové republiky. 1. října také v Číně vstoupil v platnost vůbec první zákon o turistickém ruchu.
V pravidlech se mimo jiné píše, že by turisté neměli trávit dlouhou dobu na veřejných záchodcích a blokovat je tak pro ostatní či nechávat otisky šlépějí na záchodovém prkénku. Cestující Číňané by také měli dbát na to, aby měli zastřižené chlupy v nose. Pokud jim mezi zuby uvízne kus jídla, nesmějí se ho pokoušet odstranit prsty.
Zapovězeno je rovněž pití polévky rovnou z misky či z talíře a vydávání srkavých zvuků při pojídání nudlí. Po letu letadlem je nutné, aby cestující ponechali záchrannou vestu pod sedadlem, protože "kdyby nastala nebezpečná situace, někdo jiný by mohl tuto vestu potřebovat".
Některá varování se týkají konkrétních zemí. Třeba v Německu je možné lusknout prsty jen na psa, nikoli s cílem přivolat nějakého člověka, konstatuje se v textu. V Japonsku je zase nemyslitelné hrát si při konzumaci jídla v restauraci s oblečením či s vlasy.
Turisté z Číny jsou přínosem pro Česko
Při pohledu na statistiku je vidět, že v roce 2012 turisté z Číny doslova zaplavili svět. Utratili 102 miliard dolarů, což je o 40 procent více než o rok dříve. Jak se v Číně rozšiřuje střední třída, přibývá počet lidí, kteří si mohou dovolit zájezd do zahraničí. Tento trend bude dál pokračovat. Další příčinou nástupu Číňanů je postupné uvolňování omezení pro čínské cestovatele. Vloni opustilo hranice říše Středu 83 milionů lidí, oproti pouhým deseti o dekádu dříve, píše UNWTO.
Čínských turistů přibývá také v České republice, napsal server e15.cz. A to navzdory tomu, že mezi oběma zeměmi neexistuje přímá letecká linka. V roce 2011 přijelo do Česka 108 tisíc turistů z Číny, vloni to bylo zhruba 145 tisíc (údaje společnosti Mag Consulting z loňského listopadu). Čínští turisté jsou však zatím daleko za Němci, kterých do Česka stále přijíždí nejvíce. Vloni jich přijelo 1,4 milionu. Druzí jsou Rusové se sedmi sty tisíci.
Čínští turisté jsou lukrativní klientelou. Číňané v Česku nakupují módu a oblečení, sklo, hodinky a šperky. Utrácejí v průměru více než jejich ruští kolegové. Průměrná útrata na jeden nákup dosáhla u čínských turistů na podzim loňského roku 15 tisíc korun. U turistů z Ruska je to přitom jen 6600 korun. Američané nechají za jeden nákup v ČR v průměru 9700 korun.
Související
Vystrčil nemůže letět armádním letounem na Tchajwan, rozhodla vláda
Bude to historické. Trump se zasnil při představě jednání s čínským prezidentem
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Chtěl střílet na Trumpovy úředníky. Útočníkem je jednatřicetiletý učitel, v pondělí jde před soud
před 45 minutami
Ani nejlepší zabezpečení na světě nezastaví vyšinuté jedince s narušeným myšlením, řekl Trump po střelbě
před 1 hodinou
Na akci Bílého domu se poblíž Trumpa střílelo. Prezidenta evakuovali
před 2 hodinami
Počasí příští týden: V noci může ještě mrznout, pak dorazí téměř letní teploty
včera
Můžou zavolat. Trump zrušil další jednání v Pákistánu o ukončení války s Íránem
včera
Izraelská armáda příměří nerespektuje. Dál likviduje bojovníky Hizballáhu
včera
Orbán poslancem nebude. Vzdal se svého mandátu
včera
Macron s politikou nadobro končí. Oznámil definitivní odchod
včera
40 let od Černobylu: Sarkofág potřebuje kvůli Rusku opravu za půl miliardy eur. Jinak hrozí další katastrofa
včera
Trump musí válku v Íránu ukončit do května. Co bude pak nikdo neví
včera
V jednom z pražských domů našli hasiči rtuť, kyanid a radioaktivní thorium
včera
Turek se omluvil úředníkům za slova o parazitech a deratizaci. Podle politologů je hlupák a Motoristé školka
včera
Přibyl přijal funkci arcibiskupa. Mezi hosty nechyběl prezident a politici
včera
Trump poslal k Íránu třetí letadlovou loď
včera
Trump poslal Witkoffa a Kushnera do Pákistánu, aby se pokusili obnovit jednání s Íránem
včera
Snad král Karel III. dokáže dětinského Trumpa přesvědčit, doufá veterán falklandské války
včera
Počasí se nakonec ochladí jen nepatrně, potvrzuje předpověď
24. dubna 2026 22:01
Obchody se připravují na květnové svátky. Zákon je opět omezí
24. dubna 2026 21:08
Bořil zná trest za výstup vůči sudímu. Slavii po zbytek sezóny nepomůže
24. dubna 2026 20:10
Václav Moravec si bude sám šéfovat. Po konci v ČT si založil firmu
Budoucnost Václava Moravce se řeší od chvíle, kdy oznámil odchod z České televize. Podle nejnovějších informací začíná být jasno, jaká bude. Známý novinář totiž učinil krok, který naznačuje, jak se rozhodl pokračovat v kariéře.
Zdroj: Jan Hrabě