Vietnam se loučí s generálem Giapem, komunisti vystrojili státní pohřeb

Hanoj - Statisíce Vietnamců se v slzách a modlitbách rozloučily s generálem Vo Nguyen Giapem, který se do dějin zapsal jako hrdina válek za nezávislost země. Generál, který 4. října zemřel ve věku 102 let, byl dnes na závěr dvoudenních pietních akcí pochován na hřbitově s vyhlídkou na moře ve své rodné vsi v provincii Quang Binh v centrální části země.

"Naše největší štěstí spočívá v tom, že můžeme být spolu s ním," prohlásil jeden z rodáků, sám válečný veterán. Mnozí Vietnamci podle stanice BBC považují Giapa za druhého otce národa, hned po zesnulém prezidentovi Ho Či Minovi.

Vietnamští komunističtí povstalci pod Giapovým velením uštědřili v roce 1954 drtivou porážku francouzským jednotkám, obklíčených v pevnosti Dien Bien Phu. Tato prohra vedla i ke zhroucení francouzského koloniálního panství v Indočíně. Giap také naplánoval ofenzívu Tet v jižním Vietnamu roce 1968, která přispěla ke stažení Američanů z Vietnamu. Ale po Ho Či Minově smrti generálův vliv slábl.

Poslední roky života strávil Giap ve vojenské nemocnici v Hanoji. Jeho obrovskou popularitu mezi Vietnamci umocňovalo, že přes pokročilý věk a skutečnost, že po 30 let byl držen v ústraní, neváhal kritizovat chyby režimu, zejména korupci. Tuto kritiku ale režim přešel mlčením a generálovi vystrojil státní pohřeb jako komunistickému hrdinovi.

Pohřební ceremonie byla podle stanice BBC pečlivě zinscenována. Ale rakev na poslední cestě provázely i statisíce Vietnamců, z nichž někteří podle AFP volali "Ať žije generál Giap". Někteří komentátoři viděli v emocích provázejících generálovu smrt i známku rostoucí nespokojenosti Vietnamců s režimem.

Podle některých zdrojů se Giap už ve 14 letech přidal k  protikolonialistickému odboji. Koncem 30. let se stal členem komunistické strany, s jejímž vůdcem Ho Či Minem  uprchl před japonskou invazí do čínského exilu. Odtud se vrátil, aby vedl  partyzánskou válku proti Japoncům a později proti Francouzům i Američanům. Býval  také vietnamským ministrem obrany a místopředsedou vlády, ale po Ho Či Minově  smrti svůj vliv ztrácel.

Sám sebe charakterizoval jako "generála-samouka"; vojenskému umění se na  žádné akademii neučil, ale jeho bitvy se dodnes vyučují. Inspiroval i další  guerillová hnutí ve světě. Generálovo úmrtí vyvolalo ve světě množství ohlasů.  "Rudý Napoleon vedl bídnou armádu partyzánů, kteří nosili sandály vyrobené z  automobilových pneumatik," připomněla agentura AP a dodala, že "brilantního i  nelítostného" Giapa jako národního hrdinu zastiňuje pouze jeho mentor Ho Či  Min.

Související

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 
Robert Fico

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

Více souvisejících

vietnam Vietnamci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy