KLDR přiznala pravdu: Peklo v ponorce a smrt 19 námořníků

Pchjongjang - Severní Korea přiznala, že se minulý měsíc potopila jedna z jejích vojenských ponorek. Při incidentu u východního pobřeží země zahynulo údajně nejméně 19 příslušníků severokorejského námořnictva. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Podle severokorejských médií se ponorka potopila v polovině října, když plavidlo plnilo "bojové úkoly". Příčinu neštěstí severokorejská média nezveřejnila.

Agentura KCNA na snímcích ukázala vůdce země Kim Čong-una při návštěvě "hřbitova padlých bojovníků", jak klade květiny k památníku zemřelých, obklopen nejméně 19 hroby s podobiznami mrtvých námořníků.

Jihokorejská média uvedla, že loď šla ke dnu během vojenského cvičení a že při incidentu přišlo o život "mnoho" řadových členů námořnictva i několik důstojníků. Podle jihokorejského deníku Čoson ilbo byla do incidentu zapletena dvě plavidla.

Agentura AP připomněla, že Pchjongjang má značnou část své vojenské techniky ve zchátralém stavu. Má ale početně velkou armádu a při hranicích s Jižní Koreou nechává rozmístěných tisíce děl.

Válka je v KLDR přirozený stav

Hluboká krize, ve které se KLDR v současnosti nachází, může vést kdykoliv k rozpadu systému a k vymizení hrozby, nebo naopak k vystupňování napětí a poslednímu zoufalému gestu. Vedení země nemusí vojenskou situaci vnímat zcela realisticky a případná válka může být řešením, jak zabránit pádu režimu, zajdou-li reformy příliš daleko.

Válka je také tradičním nástrojem na odvedení pozornosti od vnitřních problémů a semknutí obyvatelstva. Z celkově militantního zaměření severokorejského režimu je zřejmé, že stát a režim rovná se armáda. Armáda je víc než jen ozbrojený sbor je to hlavní sjednocující mocenská struktura, centrum výchovy obyvatel, největší zaměstnavatel a klient, zdroj a udržovatel moci celého režimu. Celá společnost je vychovávána k válce a válka je vnímána jako přirozený stav, píše infoservis.net.

Strategickým politickým a vojenským cílem KLDR je sjednocení poloostrova silou. Hlavním bodem této strategie je útočná, krátká a vítězná válka, která převálcuje obranná postavení jihu, obsadí zemi a díky momentu překvapení a použití odstrašujícího faktoru zbraní hromadného ničení zabrání jihokorejské mobilizaci a širšímu zapojení jednotek USA do boje.

Takzvaná demilitarizovaná zóna, vzniklá na linii příměří a nahrazující hranici, je místem největšího soustředění vojenského materiálu a jednotek na světě. Z jihu je tato linie bráněna spojenými korejsko americkými silami a na celém zadrátovaném území jsou položeny asi tři milióny pozemních min. Tyto miny jsou podstatnou součástí obranných systémů a jsou mimo jiné i hlavním důvodem, proč USA odmítají přistoupit na dohody o jejich celosvětové likvidaci.

KLDR plánuje využít taktiku bleskové války, která vychází ze sovětských plánů, podobně jako v 80. letech v Evropě. Tyto plány počítají s mohutnou dělostřeleckou přípravou, tankovými průlomy na soustředěných bodech a s co nejrychlejším postupem vpřed.

Obrana Korejské republiky je nesmírně komplikována tím, že hlavní město Soul leží pouhých 40 kilometrů od hranic, bylo by tedy vystaveno silné dělostřelecké a raketové palbě a komunistické jednotky by ho mohly dobýt za několik hodin.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Ponorky

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy