Peking - Počet obětí dvou pátečních explozí způsobených únikem ropy z prasklého ropovodu ve východní Číně se vyšplhal na 47, dalších 136 lidí je zraněných. S odvoláním na místní úřady o tom dnes informovala agentura AP, podle níž jde v letošním roce o jedno z nejhorších průmyslových neštěstí v zemi.
Neštěstí se stalo v přístavu Čching-tao ve východočínské provincii Šan-tung. Podle místní vlády praskl v noci na pátek místního času ropovod vedoucí v blízkosti nákupního centra a ropa z něj vytékala asi 15 minut, než se její únik podařilo zastavit.
O několik hodin později, když dělníci uniklou ropu likvidovali, se tato hořlavá látka vznítila a na dvou různých místech explodovala, sdělila městská vláda.
V současné době je Čína druhým největším spotřebitelem ropy na světě a čtvrtým největším producentem.
Kromě agresivního využití svých vlastních ropných polí, které se blíží k vyčerpání zásob, Čína údajně prozkoumává nová naleziště. Nedávno Čína uvedla, že dosáhla největšího obchodního deficitu od roku 1989 a to především kvůli dovozu ropy a její rostoucí ceně. Kromě zpráv agentury Bloomberg, které poukazují na to, že Čína a další obrovští spotřebitelé ropy jako je třeba Indie si najdou způsoby, jak obejít sankce Spojených států a EU na íránskou ropu, když budou souhlasit s výměnou zemědělských komodit, spotřebního zboží a yuanu za íránskou ropu, píše mowapay.cz.
Čínská ropná společnost PetroChina nedávno překonala Exxon Mobil coby největšího producenta veřejně obchodované ropy. Toto oznámení zdůrazňuje odhodlání Číny vycucat i tu poslední kapku ze svých zásob ropy stejně jako z importu od všech dalších, jak jen to bude možné. Když uvážíme všechny ty skutečnosti, že Čína převádí většinu svých dolarových zásob do zlata a méně do amerických dluhopisů a vládní podporu svých občanů k soukromému držení drahých kovů, začíná to vypadat jakoby Čína opravdu předvídala příchod špatného počasí nad ekonomický horizont.
Související
Čína kvůli mohutnému tajfunu evakuovala milion lidí
Čínské roboty nechceme. USA zakázaly dovoz humanoidů i robotických psů
Aktuálně se děje
včera
Sucho v Evropě způsobuje i fenomén, který experti pozorují už desítky let
včera
Podvod připravil seniora o miliony. Myslel si, že investuje s premiérem
včera
Sparta se ke Slavii v Lize mistrů nepřidá. V předkole nestačila na Lyon
včera
Plány monarchie odhaleny. Figuruje stále i jméno bývalého prince Andrewa
včera
Policie zastavila pátrání po pohřešovaném z jezera Most. Zmizel při bouřce
včera
Pražské letiště obnovilo provoz na hlavní ranveji. Prošla modernizací
včera
Motocyklista Salač senzačně zvítězil na okruhu Silverstone. Vyhrál ve třídě Moto2
včera
Počasí o víkendu: Česko sejmou další vedra, místy se čeká až 37 stupňů
včera
Zelenskyj má další problém. Nikomu se k Trumpovi nechce
včera
Rozsáhlé razie ve Francii: Kvůli požárům byly zatčeny stovky lidí
včera
Tusk: Polské bezpečnostní složky zmařily ruský atentát na amerického občana ve Varšavě
včera
Protiválečný politik Naděždin, kterému Moskva nepovolila kandidovat proti Putinovi, uprchl z Ruska
včera
Trumpovi se nelíbí drony ze zahraničí. Uvalil na ně stoprocentní cla
včera
V chorvatském Omiši vypukl rozsáhlý požár, pomáhají i čeští policisté
včera
Evropská ekonomika dostala pomyslnou ránu do obličeje. A hned dvakrát za sebou
včera
Nové detaily Trumpova odjezdu z Turecka: Na stole byl původně jiný plán, v kontejneru na jídlo nejel sám
včera
Pokusy o sebevraždu na letadlové lodi? Zkreslujete informace, naštval se Hegseth
včera
Tchaj-wan vypnul internet. Blackoutem simuloval čínskou invazi
včera
Stíhačky NATO sestřelily nad Lotyšskem bezpilotní letoun. Finsko omezilo provoz
včera
Počasí o víkendu přinese do Česka další tropy
Víkend přinese na území České republiky pokračování tropického počasí s vysokými teplotami a silnou zátěží teplem.
Zdroj: Libor Novák