Virus MERS opět zaútočil, počet obětí roste

Rijád - Počet obětí koronaviru MERS v Saúdské Arábii dál roste. Ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že této zákeřné chorobě v zemi už podlehlo 56 lidí, když v Rijádu nyní zemřela 73letá žena, jež trpěla jinými chronickými onemocněními.

Ministerstvo na svých internetových stránkách rovněž informovalo, že se další tři lidé virem nakazili. Ve dvou případech jde o cizince zaměstnané ve zdravotnictví, kteří přišli do kontaktu s pacienty, třetí infikovaný je 53letý Saúdský Arab, jehož organismus je oslaben chronickým onemocněním.

V saúdském království, které se stalo ohniskem MERS a také nejvíce postiženou zemí, od loňského září zaznamenali už 136 případů nakažení tímto koronavirem, z nichž 56 skončilo úmrtím.

Světová zdravotnická organizace (WHO) na svém webu uvádí, že na celém světě bylo do nynějška laboratorně potvrzeno 165 případů kontaminace MERS. Z toho 71 pacientů chorobě podlehlo. V listopadu byl koronavirus MERS poprvé zjištěn také u zvířete. Stalo se tak rovněž v Saúdské Arábii, kde onemocnění zaznamenali u velblouda.

Symptomy MERS se srovnávají s onemocněním SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), které před deseti lety usmrtilo na 800 lidí. Koronavirus MERS (Middle East Respiratory Syndrome) může vyvolat kašel, vážné dýchací potíže, horečku, zápal plic a selhání ledvin. Úmrtnost nakažených pacientů přesahuje 50 procent, což je mnohem víc než v případě příbuzného koronaviru SARS.

O MERS se zajímá i český Státní zdravotní ústav

MERS koronavirus představuje nového zástupce rodu betacoronavirus podčeledi coronavirinae. Jeho původ je dost možná v netopýrech, tak jako řady dalších koronavirů, nicméně faktický zdroj infekce pro člověka zůstává stále neobjasněn. Žádný s pacientů neměl s netopýry přímý kontakt, lze tedy – směrem k člověku - téměř s jistotou předpokládat roli dalšího „peridomestikovaného" mezihostitele. Byl proveden výzkum v bezprostředním okolí rodiny, z níž vzešel první pacient s touto infekcí. Vzorky od netopýrů byly odebírány v okruhu 12 km okolo bydliště rodiny a v okruhu 1 km okolo pracoviště postiženého. Molekulární výzkum zde ukázal, že netopýři jsou nositeli mnoha koronavirů (pozitivní záchyt u cca 28%), nicméně izolát pouze z jednoho netopýra vykazoval 100% nukleotidovou shodu s lidským MERS koronavirem.

Další recentní studie byla zaměřena na zkoumání neutralizačních protilátek ve zvířecích i lidských sérech odebraných v Egyptě a dále v kontrolní skupině sér odebraných v Hong Kongu. Výsledky ukázaly pozitivitu velbloudů v 93 až 98% (v závislosti na metodě), zatímco u lidí a dalších zvířat z obou lokalit byly výsledky negativní. V další studii byla zjištěna 100% pozitivita virusneutralizačních protilátek u velbloudů odebraných v Ománu (50/50) a 14% pozitivita (15/105) u velbloudů odebraných ve Španělsku. Ostatní testovaná zvířata (ovce, kozy, další velbloudovití) vykazovaly negativní výsledky. Nález pozitivní protilátkou odpovědi ještě bezpodmínečně neznamená, že velbloudi byli infikováni přesně týmž koronavirem, který představuje MERS CoV.

V kontextu s tímto nálezem se nabízí i další otázky – mohou-li velbloudi být nositelem či jedním z nositelů aktivní infekce MERS – CoV, a s ohledem na těsnost a četnost kontaktů s lidmi - proč se infekce vyskytly až nyní? Vzhledem ke genetické nestabilitě koronavirů by zde mohla být vysvětlením mutace, která (které) by infekci člověka s ohledem na „původní" kmen umožňovala(y), respektive usnadňovala(y) - podobný proces proběhl se vší pravděpodobností u SARS koronaviru v roce 2002, informuje szu.cz.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Covid-19 má být zařazen mezi biologická rizika při práci, návrh projedná vláda

Návrh nařízení o ochraně zdraví při práci, který v pondělí projedná vláda, zařazuje koronaviry SARS, MERS a nový typ SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 mezi biologická rizika při práci. Dosud s nimi česká legislativa nepočítala, navrhované nařízení je uvedením českých regulací do souladu se směrnicí Evropského parlamentu.
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nový koronavirus není z laboratoře. Podle WHO má zvířecí původ

Všechny dostupné důkazy svědčí o tom, že zdrojem koronaviru SARS-CoV-2 jsou netopýři z Číny. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury Reuters řekla mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO). Důkazy podle ní nenaznačují, že by byl virus uměle upraven nebo dokonce vyroben v laboratoři.

Více souvisejících

MERS nemoci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy