Všechny dostupné důkazy svědčí o tom, že zdrojem koronaviru SARS-CoV-2 jsou netopýři z Číny. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury Reuters řekla mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO). Důkazy podle ní nenaznačují, že by byl virus uměle upraven nebo dokonce vyroben v laboratoři.
"Všechny dostupné důkazy svědčí o zvířecím původu viru a o tom, že není upravený nebo vyrobený v laboratoři nebo někde jinde," uvedla podle Reuters mluvčí WHO Fadela Chaibová. "Je pravděpodobné, že je virus zvířecího původu," dodala.
Chaibová také řekla, že zatím není jasné, jak virus překonal druhovou hranici, tedy jak se přenesl ze zvířete na člověka. "Jasné" podle ní ale je, že roli hrál kromě netopýrů i další zvířecí hostitel, který byl prostředníkem. V minulosti se uvažovalo jako o mezičlánku o luskounovi.
Americký prezident Donald Trump minulý týden uvedl, že se USA snaží zjistit, zda koronavirus nepochází z laboratoře v čínském Wu-chanu. Ministr zahraničí Mike Pompeo řekl, že Peking by "měl jít s pravdou ven" a sdělit, co ví.
Wuchanský institut virologie, který je podporovaný státem, už v únoru odmítl tvrzení, že byl koronavirus uměle vytvořen v jedné z jeho laboratoří.
Americký list The Washington Post minulý týden napsal, že již v lednu 2018 varovala americká ambasáda v Číně před nedostatečnou bezpečností ve wuchanském institutu. V hlášení velvyslanectví přímo zmínilo riskantní výzkum koronavirů u netopýrů.
V netopýrech se už v minulosti podle odborníků zjistily desítky různých druhů koronavirů. Jejich přítomnost jim nezpůsobuje žádné problémy, takže jsou pro viry ideálním přírodním rezervoárem. Na člověka se tyto viry mohou přenést přes další zvířata.
V oblasti, kde se tyto koronaviry vyskytují, jsou velké koncentrace netopýrů v jeskyních a místní lidé do těchto jeskyní pravidelně chodí, shánějí si zde obživu, například i některé druhy netopýrů, uvedl zoolog a odborník na netopýry Jiří Šafář pro Zlínský deník.
S jeho názorem souhlasí i viroložka Vanda Boštíková: "Před pár lety objevili biologové v jižní Číně systém jeskyní s rozsáhlými koloniemi netopýrů. Pomocí molekulárně genetických metod u nich bylo identifikováno na 500 druhů virů. Jeden z nich byl takřka identický se současným Covidem-19," uvedla Boštíková pro deník Právo.
V přenosu těchto virů na člověka sehrávají roli i jiná zvířata. U nového typu koronaviru covid-19 to podle čínských vědců mohli být luskouni. Toto zákonem chráněné zvíře je hlavně v Číně a Vietnamu předmětem ilegálního chovu, oblíbené je kvůli údajně chutnému masu.
U infekční nemoci SARS, zvané těžký akutní respirační syndrom, která se objevila v roce 2003 v Asii, bylo také prokázáno, že viníkem je netopýr. Podle odborníků se jedná o původně netopýří koronavirus, který zmutoval v cibetkách, a konzumací nedostatečně tepelně upravených cibetek se dostal do lidí.
Rovněž genetický výzkum prováděný čínskými vědci, o kterém informoval deník Guardian v roce 2017, odhalil, že zdrojem nákazy nemoci SARS byla jedna jediná kolonie netopýrů v čínské jeskyni. Čínští vědci oznámili ve studii v časopise Public Library of Science Pathogens, že při analýze genomu koronaviru od netopýrů v čínské jeskyni našli všechny části DNA, z nichž se skládá SARS.
Jiným koronavirem způsobujícím infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome), která se začala v roce 2012 šířit z Blízkého východu, se lidé podle odborníků nakazili od velbloudů, původním zdrojem však byli opět netopýři.
V tělech netopýrů byl podle českého epidemiologa Rastislava Maďara ještě před stávající epidemií nového koronaviru zjištěn koronavirus shodný s nCoV-19 na šestadevadesát procent. Zřejmě právě ten zmutoval tak, že byl nejen schopen překonat mezidruhovou bariéru ze zvířete na člověka, ale navíc se velmi efektivně šířit v lidské populaci.
Související
WHO: Během humanitární přestávky došlo k útoku na očkovací centrum proti dětské obrně
Co se děje v Pásmu Gazy? WHO ztratila kontakt s pracovníky poslední nemocnice na severu
WHO (Světová zdravotnická organizace) , Zvířata , Wu-chan , Čína , Donald Trump , netopýr , SARS , MERS , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 1 hodinou
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.
Zdroj: Libor Novák