Všechny dostupné důkazy svědčí o tom, že zdrojem koronaviru SARS-CoV-2 jsou netopýři z Číny. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury Reuters řekla mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO). Důkazy podle ní nenaznačují, že by byl virus uměle upraven nebo dokonce vyroben v laboratoři.
"Všechny dostupné důkazy svědčí o zvířecím původu viru a o tom, že není upravený nebo vyrobený v laboratoři nebo někde jinde," uvedla podle Reuters mluvčí WHO Fadela Chaibová. "Je pravděpodobné, že je virus zvířecího původu," dodala.
Chaibová také řekla, že zatím není jasné, jak virus překonal druhovou hranici, tedy jak se přenesl ze zvířete na člověka. "Jasné" podle ní ale je, že roli hrál kromě netopýrů i další zvířecí hostitel, který byl prostředníkem. V minulosti se uvažovalo jako o mezičlánku o luskounovi.
Americký prezident Donald Trump minulý týden uvedl, že se USA snaží zjistit, zda koronavirus nepochází z laboratoře v čínském Wu-chanu. Ministr zahraničí Mike Pompeo řekl, že Peking by "měl jít s pravdou ven" a sdělit, co ví.
Wuchanský institut virologie, který je podporovaný státem, už v únoru odmítl tvrzení, že byl koronavirus uměle vytvořen v jedné z jeho laboratoří.
Americký list The Washington Post minulý týden napsal, že již v lednu 2018 varovala americká ambasáda v Číně před nedostatečnou bezpečností ve wuchanském institutu. V hlášení velvyslanectví přímo zmínilo riskantní výzkum koronavirů u netopýrů.
V netopýrech se už v minulosti podle odborníků zjistily desítky různých druhů koronavirů. Jejich přítomnost jim nezpůsobuje žádné problémy, takže jsou pro viry ideálním přírodním rezervoárem. Na člověka se tyto viry mohou přenést přes další zvířata.
V oblasti, kde se tyto koronaviry vyskytují, jsou velké koncentrace netopýrů v jeskyních a místní lidé do těchto jeskyní pravidelně chodí, shánějí si zde obživu, například i některé druhy netopýrů, uvedl zoolog a odborník na netopýry Jiří Šafář pro Zlínský deník.
S jeho názorem souhlasí i viroložka Vanda Boštíková: "Před pár lety objevili biologové v jižní Číně systém jeskyní s rozsáhlými koloniemi netopýrů. Pomocí molekulárně genetických metod u nich bylo identifikováno na 500 druhů virů. Jeden z nich byl takřka identický se současným Covidem-19," uvedla Boštíková pro deník Právo.
V přenosu těchto virů na člověka sehrávají roli i jiná zvířata. U nového typu koronaviru covid-19 to podle čínských vědců mohli být luskouni. Toto zákonem chráněné zvíře je hlavně v Číně a Vietnamu předmětem ilegálního chovu, oblíbené je kvůli údajně chutnému masu.
U infekční nemoci SARS, zvané těžký akutní respirační syndrom, která se objevila v roce 2003 v Asii, bylo také prokázáno, že viníkem je netopýr. Podle odborníků se jedná o původně netopýří koronavirus, který zmutoval v cibetkách, a konzumací nedostatečně tepelně upravených cibetek se dostal do lidí.
Rovněž genetický výzkum prováděný čínskými vědci, o kterém informoval deník Guardian v roce 2017, odhalil, že zdrojem nákazy nemoci SARS byla jedna jediná kolonie netopýrů v čínské jeskyni. Čínští vědci oznámili ve studii v časopise Public Library of Science Pathogens, že při analýze genomu koronaviru od netopýrů v čínské jeskyni našli všechny části DNA, z nichž se skládá SARS.
Jiným koronavirem způsobujícím infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome), která se začala v roce 2012 šířit z Blízkého východu, se lidé podle odborníků nakazili od velbloudů, původním zdrojem však byli opět netopýři.
V tělech netopýrů byl podle českého epidemiologa Rastislava Maďara ještě před stávající epidemií nového koronaviru zjištěn koronavirus shodný s nCoV-19 na šestadevadesát procent. Zřejmě právě ten zmutoval tak, že byl nejen schopen překonat mezidruhovou bariéru ze zvířete na člověka, ale navíc se velmi efektivně šířit v lidské populaci.
Související
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
WHO: Obezita dosáhla pandemických rozměrů. Možná ale existuje řešení
WHO (Světová zdravotnická organizace) , Zvířata , Wu-chan , Čína , Donald Trump , netopýr , SARS , MERS , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 39 minutami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 1 hodinou
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 2 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 2 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 4 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 6 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 7 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 9 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 17 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera