Sydney - Australský ledoborec Aurora Australis se blíží k ruské lodi Akademik Šokalskij, která na Štědrý den uvázla mezi ledovými krami v Antarktidě. Obě plavidla by se mohla setkat už dnes po poledni. Záchranný ledoborec se dnes ráno kolem 8:00 SEČ nacházel asi 150 kilometrů od ruské lodi, uvedl na svém twitterovém účtu australský úřad pro námořní bezpečnost (AMSA). Kvůli mimořádně silnému ledu kolem uvízlé lodi je ale úspěch mise velmi nejistý.
Loď Akademik Šokalskij se 74 pasažéry, z nichž většinu tvoří členové Australasijské antarktické expedice, v ledovém příkrovu uvázla v úterý a první pokus o její záchranu se v pátek nezdařil. Čínský ledoborec Sněžný drak se dostal do vzdálenosti asi 11 kilometrů, dál ale pokračovat nedokázal. Nyní zůstává na dohled od uvízlé lodi a v případě nouze může posloužit svým vrtulníkem, který má na palubě.
Ruská loď se nachází asi 2800 kilometrů jižně od města Hobart v australském státě Tasmánie a ledové kry kolem ní jsou mimořádně silné, podle médií až čtyři metry. Potopení lodi nicméně nehrozí a zásoby potravin jsou zatím dostatečné. Aurora Australis je podle australského zpravodajského serveru news.com.au konstruována tak, aby dokázala prorazit led o síle zhruba jednoho a půl metru, a to nemusí k záchraně ruského plavidla stačit. Pokud ledoborec neuspěje, přijde nejspíš na řadu evakuace posádky.
Akademika Šokalského postavily v roce 1982 pro sovětskou flotilu finské loděnice. Loď je sice pro plavbu v polárních oblastech uzpůsobena mimo jiné zesíleným trupem, klasický ledoborec to ale není.
Jak pracuje ledoborec?
Práce ledoborce je založena fyzikálním jevu, kdy část lodi, která je vytlačena nad hladinu, není už vyvažována vztlakem vody a nabývá "suchozemské" hmotnosti. Nebylo by správné si myslet, že ledoborec rozráží led při plavbě nepřetržitým tlakem své přídě. Tak totiž nepracují ledoborce, ale tzv. ledořezy. Tento způsob se hodí jen pro rozrážení poměrně tenkého ledu.
Skutečné námořní ledoborce pracují jinak. Mocné hnací stroje zvedají příď ledoborce, která je vespod silně zešikmena, na povrch ledu. Nad vodou nabývá příď lodi plné hmotnosti a tato ohromná zátěž (například u "Jermaka" to bylo 800 tun) led prolomí. Aby byla účinnost ledoborce větší, plní se ještě nádrže v přídi ledoborce vodou (tzv. lední přítěž), píše server quido.cz.
Tak pracuje ledoborec, dokud led není tlustší než půl metru. Silnější led rozbíjí loď nárazy. Ledoborec trochu couvne a potom vrhne celou svou hmotu na okraj ledu. Při tom už neúčinkuje hmotnost, ale kinetická energie plující lodi, která se mění v jakousi dělovou střelu sice malé rychlosti, ale zato obrovské hmoty, takže pracuje jako beran. Ledové nakupeniny vysoké několik metrů lze rozbít jen opakovanými údery pevné přídě ledoborce.
Navzdory globálnímu oteplování
Vědci zjistili, že navzdory globálnímu oteplování v posledních letech rostla mořská ledová pokrývka na Antarktidě. Dokonce se jedná o takovou plochu, že letos dosáhla rekordního maxima za dobu měření. Tento fakt se ovšem podle nich nijak nevylučuje s tezí o globálním oteplování, uvádí server in-pocasi.cz.
Antarktida, která je pátým největším světadílem po Asii, Severní Americe, Jižní Americe a Africe, začala mrznout před zhruba 45,5 miliony let. Led pokrývá zhruba 98 procent našeho nejchladnějšího světadílu a je jednou ze dvou stálých ledových pokrývek na Zemi (kromě horských ledovců). Jeho objem je odhadován na zhruba 26,5 milionů km3. Kdyby všechen led na tomto světadíle roztál, hladina světového oceánu by se zvedla o přibližně 70 m, což by mělo neblahé následky na celý svět. Také jeho mocnost je úctyhodná - vždyť na některých místech se hovoří o hloubce v jednotkách kilometrů.
Rozloha mořského ledu v Antarktidě dosáhla 22. září 2013 maxima 19,5 milionů km2. Jedná se o nejvyšší hodnotu změřenou od počátku měření z roku 1979. Předchozí rekord pocházel z loňského roku (19,4 milionů km2). Ve srovnání s dlouhodobým průměrem (1981-2010) byla maximální rozloha o 3,6 procenta větší.
Otázka, proč tomu tak je, nabízí celou řadu vysvětlení. Například nizozemští badatelé jsou zastánci toho, že vrstva vody do určité hloubky pod hladinou oceánu okolo Antarktidy je chudší na sůl, což zapříčiní to, že voda mrzne rychleji a v zimě se vytváří více ledu než v předchozích letech.
Související
Svět je na pokraji jedné z největších ekologických katastrof současnosti. Ptačí chřipka dorazila na Antarktidu
Na Antarktidě zmizelo 2,6 milionu kilometrů čtverečních ledu. Nikdo neví proč
antarktida , Lodní nehody , Loď Akademik Šokalskij
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák