Ledové peklo: Záchrana lodi v Antarktidě opět krachla, nervozita roste

Sydney - Evakuace cestujících z ruské lodi Akademik Šokalskij, uvězněné v Antarktidě mezi ledovými krami, musela být odložena. Zhoršující se počasí nedovolilo vzlet vrtulníku, oznámil dnes zpravodajský server BBC News s odvoláním na australské záchranáře.

V oblasti panuje deštivé a větrné počasí se špatnou viditelností. "Situace v Antarktidě zůstává beze změny. Za takových podmínek nemůže vrtulník vzlétnout. Prší, rychlost větru dosahuje 20-30 uzlů," uvedla australská námořní záchranná služba AMSA podle agentury ITAR-TASS. S ruskou lodí jsou záchranáři ve spojení, a tak se dozvěděli, že "na palubě jsou všichni živí a zdraví".

Na palubě ruské lodi je 74 lidí, z toho 22 členů ruské posádky. Cestující jsou převážně australští, novozélandští a britští vědci a turisté. Loď uvízla v ledu o Vánocích a ani několik pokusů o vyproštění nevedlo k úspěchu.

Čínský ledoborec Sněžný drak, který měl původně plavidlo vysvobodit z ledového zajetí, se mezitím sám dostal do problémů, nicméně podle Australanů zřejmě sám v ledu neuvízl. Australské úřady, které záchrannou operaci koordinují, by chtěly využít vrtulník, nalézající se na palubě čínského ledoborce, k evakuaci cestujících z ruské lodi."Navzdory situaci cestující z Akademika Šokalského uvítali Nový rok s humorem," napsala agentura AFP s tím, že o Silvestru zněla lodí hymna složená pro tuto příležitost. Sice opěvuje, jaká je to zábava pokoušet se o vědu v Antarktidě, ale v refrénu připouští, že "je fakt škoda, že tu pořád trčíme".

Akademika Šokalského postavily v roce 1982 pro sovětskou flotilu finské loděnice. Loď je sice pro plavbu v polárních oblastech uzpůsobena mimo jiné zesíleným trupem, klasický ledoborec to ale není.

Antarktický mořský led přibývá

Antarktický mořský led vykazuje dlouhodobý růst od doby, co bylo započato satelitní měření v roce 1979. Toto je pozorování, které bylo často citováno jako důkaz proti globálnímu oteplování. Jenže jen vzácně je vznesena následující otázka: proč antarktický mořský led přibývá? Nevyslovený předpoklad je, že kolem Antarktidy se musí ochlazovat. Tak tomu ale rozhodně není. Pravda je, že Jižní oceán se oteploval rychleji než zbytek světových oceánů. Globálně od 1955 do 1995 se oceány oteplovaly o 0.1 °C za dekádu. Naproti tomu se Jižní oceán oteploval o 0.17 °C za dekádu. Nejenže se jižní oceán otepluje, otepluje se rychleji než je světový trend, informuje skepticalscience.com.

Pokud se jižní oceán otepluje, proč antarktického mořského ledu přibývá? Je tu několik faktorů, které k tomu přispívají. Jeden je ozónová díra na Antarktidou. Díra v ozonové vrstvě nad Jižním pólem způsobila ochlazení ve stratosféře. To posiluje cyklonové větry, které krouží kolem antarktického kontinentu. Vítr posunuje mořský led okolo a tím vytváří oblasti otevřené vody známé jako polynie. Více těchto oblastí vede ke zvětšené produkci mořského ledu.

Dalším přispívajícím faktorem jsou změny v cirkulaci oceánu. Jižní oceán se skládá z vrstvy chladné vody blízko povrchu a vrstvy teplejší vody pod ní. Voda z teplejší vrstvy se zvedá nahoru k povrchu a tím taví mořský led. Ale jak se vzduch otepluje, zvyšují se dešťové a sněhové srážky. To snižuje salinitu povrchové vody, čímž se tato voda stane lehčí než slanější, teplejší voda pod ní. Vrstvy se stanou více odlišenými a méně se promíchávají Z hlubší teplejší vrstvy se pak dostává vzhůru méně tepla. Z toho důvodu roztaje méně mořského ledu.

Související

Ilustrační foto

Drama v Antarktidě nekončí, čínský ledoborec je v ledové pasti

Sydney - Čínský ledoborec Sněžný drak, který se v Antarktidě ve čtvrtek podílel na záchraně cestujících ze zamrzlé ruské lodi Akademik Šokalskij, sám v ledovém příkrovu podle všeho uvázl. Zatím podle australské námořní záchranné služby AMSA není jasné, zda se mu podaří vlastními silami z ledu vyprostit. Pokusit se o to chce v sobotu, napsala dnes agentura DPA.

Více souvisejících

Loď Akademik Šokalskij antarktida

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy