Wellington - Novozélandský premiér John Key zvažuje vyhlášení referenda o změně státní vlajky. Stávající vlajka především připomíná, že Nový Zéland je součástí britského Společenství. Premiérovi by se ale jako symbol líbila spíš domorodá kapradina, kterou mají na svých vlajkách novozélandské sportovní týmy.
"Podle mého názoru je stříbrná kapradina tím pravým. Je to symbol, který se užívá v souvislosti s našimi nejúspěšnějšími sportovními týmy. Má mezinárodní uznání a prestiž. Domnívám se, že je součástí moderního pohledu na Nový Zéland," prohlásil ministerský předseda Key s poukazem na stromovou kapradinu Cyathea dealbata, které se kvůli stříbřitému zbarvení spodní části listů anglicky říká silver fern (stříbrná kapradina).
Podle premiéra by naopak ze státní vlajky měla zmizet malá vlajka Spojeného království, která charakterizuje příslušnost Nového Zélandu k britskému Společenství.
Key v této souvislosti rovněž upozornil, že nynější novozélandská vlajka bývá často v zahraničí zaměňována za australskou vlajku, která je jí velmi podobná.
Premiér uvedl, že o možnosti uspořádání referenda, v němž by se občané vyjádřili k případné změně novozélandské vlajky, bude jednat s vládními ministry. Lidové hlasování by voličům nabízelo rozhodnout se buď pro stávající vlajku, nebo pro alternativu předloženou vládou. Premiér se domnívá, že asi polovina veřejnosti je pro změnu a druhá polovina pro zachování stávající vlajky.Podle agentury AFP by zrušení současné vlajky vyvolalo silný odpor především mezi novozélandskými vojáky. Přívrženci nynější vlajky prohlašují, že musí být zachována na počest válečných hrdinů.
Hlavou Nového Zélandu je britská královna Alžběta II. zastoupená generálním guvernérem. Stávající generální guvernér Nového Zélandu byl jmenován do funkce 07.03. 2011 (na doporučení premiéra) královnou Alžbětou II. z titulu královny Nového Zélandu, a to jako její reprezentant a hlava státu. Funkce se ujal 31.08. 2011 po přísaze před nejvyšším soudcem. Jeho funkční období je 5 let.
Postavení a pravomoci generálního guvernéra Nového Zélandu jsou velmi podobné jako u generální guvernérky Austrálie. Plní především protokolární funkce, nezastupitelnou úlohu pak má ve vztahu k rozpouštění parlamentu, vyhlašování voleb a řešení politických krizí. Rozhodnutí v této konstituční oblasti však činí výhradně na doporučení či žádost úřadujícího premiéra (za určitých specificky daných okolností pak parlamentu).
Nový Zéland je agrárně průmyslovou zemí. Na každého obyvatele připadá podle odhadů asi 20 hospodářských zvířat. Ovce jsou zdrojem proslulého jehněčího a vlny, které se vyvážejí do celého světa. Chovají se zde rovněž velká stáda skotu, která jsou zdrojem hlavních vývozních položek státu – mléka, sýrů a másla a hovězího masa,. Nedílnou součástí živočišné výroby na Novém Zélandu jsou i početné farmové chovy jelení zvěře.
K pěstovaným plodinám patří pšenice, kukuřice, ječmen, hrách a jablka. V zemi je též množství vinic, na kterých je produkováno vysoce kvalitní víno. Původní stále zelené lesy Nového Zélandu jsou většinou chráněné, pily a papírenský průmysl jsou zásobovány rozsáhlými kulturami jehličnanů a eukalyptů. Mořské ryby (tuňák, losos) a plody moře (ústřice, langusty, kraby) z Nového Zélandu patří k nejvyhledávanějším specialitám na světovém trhu.
Související
Nový Zéland baví internet. Omezil objímání
I kdybychom zastavili změny počasí, některé ledovce už nezachráníme, varují vědci v nové zprávě
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák