Pryč s impériem: Nový Zéland chce změnit vlajku, bude to boj

Wellington - Novozélandský premiér John Key zvažuje vyhlášení referenda o změně státní vlajky. Stávající vlajka především připomíná, že Nový Zéland je součástí britského Společenství. Premiérovi by se ale jako symbol líbila spíš domorodá kapradina, kterou mají na svých vlajkách novozélandské sportovní týmy.

"Podle mého názoru je stříbrná kapradina tím pravým. Je to symbol, který se užívá v souvislosti s našimi nejúspěšnějšími sportovními týmy. Má mezinárodní uznání a prestiž. Domnívám se, že je součástí moderního pohledu na Nový Zéland," prohlásil ministerský předseda Key s poukazem na stromovou kapradinu Cyathea dealbata, které se kvůli stříbřitému zbarvení spodní části listů anglicky říká silver fern (stříbrná kapradina).

Podle premiéra by naopak ze státní vlajky měla zmizet malá vlajka Spojeného království, která charakterizuje příslušnost Nového Zélandu k britskému Společenství.

Key v této souvislosti rovněž upozornil, že nynější novozélandská vlajka bývá často v zahraničí zaměňována za australskou vlajku, která je jí velmi podobná.

Premiér uvedl, že o možnosti uspořádání referenda, v němž by se občané vyjádřili k případné změně novozélandské vlajky, bude jednat s vládními ministry. Lidové hlasování by voličům nabízelo rozhodnout se buď pro stávající vlajku, nebo pro alternativu předloženou vládou. Premiér se domnívá, že asi polovina veřejnosti je pro změnu a druhá polovina pro zachování stávající vlajky.Podle agentury AFP by zrušení současné vlajky vyvolalo silný odpor především mezi novozélandskými vojáky. Přívrženci nynější vlajky prohlašují, že musí být zachována na počest válečných hrdinů.

Hlavou Nového Zélandu je britská královna Alžběta II. zastoupená generálním guvernérem. Stávající generální guvernér Nového Zélandu byl jmenován do funkce 07.03. 2011 (na doporučení premiéra) královnou Alžbětou II. z titulu královny Nového Zélandu, a to jako její reprezentant a hlava státu. Funkce se ujal 31.08. 2011 po přísaze před nejvyšším soudcem. Jeho funkční období je 5 let.

Postavení a pravomoci generálního guvernéra Nového Zélandu jsou velmi podobné jako u generální guvernérky Austrálie. Plní především protokolární funkce, nezastupitelnou úlohu pak má ve vztahu k rozpouštění parlamentu, vyhlašování voleb a řešení politických krizí. Rozhodnutí v této konstituční oblasti však činí výhradně na doporučení či žádost úřadujícího premiéra (za určitých specificky daných okolností pak parlamentu).

Nový Zéland je agrárně průmyslovou zemí. Na každého obyvatele připadá podle odhadů asi 20 hospodářských zvířat. Ovce jsou zdrojem proslulého jehněčího a vlny, které se vyvážejí do celého světa. Chovají se zde rovněž velká stáda skotu, která jsou zdrojem hlavních vývozních položek státu – mléka, sýrů a másla a hovězího masa,. Nedílnou součástí živočišné výroby na Novém Zélandu jsou i početné farmové chovy jelení zvěře.

K pěstovaným plodinám patří pšenice, kukuřice, ječmen, hrách a jablka. V zemi je též množství vinic, na kterých je produkováno vysoce kvalitní víno. Původní stále zelené lesy Nového Zélandu jsou většinou chráněné, pily a papírenský průmysl jsou zásobovány rozsáhlými kulturami jehličnanů a eukalyptů. Mořské ryby (tuňák, losos) a plody moře (ústřice, langusty, kraby) z Nového Zélandu patří k nejvyhledávanějším specialitám na světovém trhu.

Související

Více souvisejících

Nový Zéland Vlajky

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy