Volby v Thajsku byly neplatné, rozhodl soud. Politická krize pokračuje

Bangkok - Thajský ústavní soud rozhodl, že předčasné parlamentní volby, které v zemi proběhly 2. února, byly neplatné. Soudcům se nelíbí skutečnost, že hlasování neproběhlo v celé zemi ve stejný den. Informuje server BBC.

Předčasné volby vyhlásila premiérka Jinglak Šinavatrová. Krok měl přispět k řešení politické krize v zemi. Od konce listopadu minulého roku totiž v Bangkoku konstantě probíhaly protesty proti jejímu kabinetu.

Vládní strana Pheu Thai byla ve volbách favorizována a čekalo se její vítězství. Opozice proto hlasování bojkotovala. Na několika místech pak zablokovala přístup k volebním místnostem. Volby proto nemohly všude proběhnout ve stanovený den ve všech okrscích.

Thajský ústavní soud nyní rozhodl v poměru 6:3, že stížnost na neplatnost voleb byla oprávněná. Zatím není jasné, kdy a za jakých podmínek půjdou Thajci k urnám znovu.

Thajská společnost je v politických otázkách silně polarizovaná. Premiérku Šinavatrovou podporují chudší vrstvy a venkovské oblasti. Městská střední třída a ekonomické elity naopak tvrdí, že předsedkyně vlády je pouhou loutkou svého bratra, v exilu žijícího a za korupci odsouzeného expremiéra Tchaksina Šinavatry.

Radikálnější složky opozice jsou si vědomy, že ve volbách by Šinavatrová opět zvítězila. Požadují proto vytvoření nevoleného orgánu, který by před hlasováním zemi reformoval.

Související

Více souvisejících

Thajsko

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy