Dillí - Ať se brodí po kolena vysoko sněhem v Himálaji nebo se kolébají na hřbetech velbloudů v pouštích Rádžasthánu, organizátoři indických voleb tvrdí, že zajistí každému možnost hlasovat ve volbách, které jsou největšími na světě, napsala agentura AFP.
V Indii dnes začaly všeobecné volby, které se budou kvůli komplikované organizaci konat v několika etapách až do poloviny května.
Maratón indických voleb začal dnes v šesti odlehlých státech na severovýchodě země, které jsou více než 2000 kilometrů daleko od metropole Dillí. Hlasování skončí o šest týdnů později v nejlidnatějším státě Uttarpradéš, kde leží Tádž Mahal či svaté město Váránasí na břehu řeky Gangy.
V zemi je 814 milionů oprávněných voličů, o 100 milionů víc než při posledních volbách v roce 2009. Druhou největší demokracií světa jsou Spojené státy, kde počet voličů dosahuje zhruba 219 milionů.
Organizátoři voleb se musí vyrovnat s regionálními, náboženskými, etnickými, kulturními i jazykovými rozdíly, a k tomu všemu ještě s obrovskou zeměpisnou rozlohou země. To zahrnuje například regionální úpravy elektronických hlasovacích lístků, tak aby zahrnuly každý z 22 oficiálních indických jazyků.
A zatímco se očekává, že hlasovací budky v megalopolích, jako je Dillí či Bombaj, zaplní v den voleb tisíce lidí, v odlehlejších částech země je to často úplně jinak. Jeden z volebních komisařů při předchozích volbách například vzpomíná, jak úředníci šli pěšky čtyři dny, aby donesli volební materiály do osady ve vysokohorském Ladákhu ve státě Džammú a Kašmír, kde žilo 37 oprávněných voličů. Výsledky si nechali oznámit telefonicky, aby nemuseli znovu podstoupit cestu při vyzvedávání hlasovacích lístků.
"Byly tam dvě hlasovací schránky ve výšce asi 4800 metrů nad mořem. Vrtulníky vojenského letectva se tam čtyřikrát pokusily přistát, ale marně, a tak se tam museli úředníci probrodit sněhem sahajícím po kolena," řekl komisař. "Ale kdyby se nám nepodařilo k nim dostat, byla by to urážka voličů," dodal. Vzpomíná také na jinou hlasovací schránku, která byla umístěna hluboko v džungli západoindického státu Gudžarát. Ocitl se v ní jediný odevzdaný hlas.
Letošní volby budou už výhradně elektronické. Ovšem k dopravení hlasovacích přístrojů do některých oblastí poslouží naprosto stejné prostředky, jaké se využívaly už při prvních volbách v nezávislé Indii v roce 1951.
Ve volbách proti sobě stojí dva hlavní kandidáti na premiéra
Na jedné straně Módí, syn majitele stánku s čajem ze západoindického státu Gudžarát, na druhé pak absolvent Harvardu a Cambridge Ráhul Gándhí, potomek mocné dynastie Néhrú-Gándhí, která dominovala indické politice po získání nezávislosti na Británii v roce 1947.
Po dvou obdobích koaliční vlády vedené Gándhího Indickým národním Kongresem (INK) se všeobecně předpokládá, že po letošních volbách bude mít nejpočetnější zastoupení v parlamentu Módího Indická lidová strana (BJP). Otázkou podle analytiků není, zda ve volbách zvítězí, ale zda se jí podaří získat v parlamentu většinu 272 mandátů. Podle průzkumů veřejného mínění jí k tomu bude nejspíš zhruba 40 křesel chybět. Indický národní kongres ztrácí na popularitě především kvůli korupčním skandálům a zpomalení hospodářství v posledních letech.
INC je považována za stranu levého středu, která prosazuje sekulární politiku a bojuje proti náboženským, etnickým a kastovním předsudkům a privilegiím. INC je nejstarší stranou země (založenou v roce 1885), úzce spojenou s bojem za nezávislost a s osobností Mahátmy Gándhího. V Indii vládl Kongres od vyhlášení samostatnosti v r. 1947 do května r.1996, s výjimkou dvou krátkých období 1977-79, 1989-91 a let 1999-2004. Jeho tradiční voličskou základnou jsou menšiny a chudší vrstvy obyvatelstva, od sedmdesátých let ovšem vykazoval soustavné ztráty popularity ve prospěch nových regionálních, kastovně a nábožensky založených stran. Strana je od svého založení s výjimkou krátkých mezidobí vedena některým ze členů Nehruovsko-Gándhíovské dynastie. Od r. 1998 vede stranu vdova po zavražděném premiérovi Rádžíovi Gándhím Soňa Gándhíová.
Ve volbách v r. 1999 strana získala pouze 110 mandátů, což byl její největší neúspěch v historii. Opětovný a nečekaný návrat do postavení indické vládní strany zažila Kongresová strana ve volbách do 14. Lok Sabha v roce 2004, kdy obnovila své vůdčí postavení nejsilnější strany Indie a vytvořila vládní koalici – United Progressive Alliance (UPA). Ve volbách v roce 2009 svou pozici nejsilnější vládnoucí strany suverénně obhájila. Od té doby se však strana potýká se soustavným poklesem podpory voličů ve volbách v jednotlivých svazových státech.
Strana BJP byla založena v roce 1980. BJP je konzervativní stranou pravého středu, jejíž původní politický program je založen na nacionalismu a obraně tradičních hinduistických hodnot. Ideologicky je úzce propojena s radikální hinduistickou organizací RSS/Rashtriya Svajamsevak Sangh - Národní dobrovolníci/, mezi oběma však v období vlády BJP vznikaly časté názorové rozdíly. Strana BJP má ve svém programu politiku liberalizace ekonomiky, privatizace a podpory zahraničních investic. Naplňování těchto cílů v době, kdy BJP byla vládní stranou, však bylo velmi pomalé. BJP je silná tradičně na severu země a především ve státech, kde se hinduistické obyvatelstvo cítí ohroženo rostoucím vlivem muslimské menšiny.
Navzdory předvolebním prognózám a průzkumům veřejného mínění ztratila strana BJP ve volbách v r. 2004 pozici nejsilnější indické strany a od té doby je stranou opoziční. Po opětovně prohraných volbách v roce 2009 se strana ocitla v krizi, několik vůdčích členů stranu opustilo nebo bylo vyloučeno za avantgardní názory. BJP nebyla schopna uspět se svou politikou hindutvy – propagující posílení hinduistického vlivu, hraničí s fašistickou ideologií. Strana má od února 2013 rovněž v čele nového předsedu Rajnatha Singha, informuje mzv.cz.
Související
Válku proti Íránu vedou nejbohatší státy. Největší cenu za ni ale platí nejchudší země
Tragédie v nočním klubu v Goa: Při požáru zemřelo nejméně 25 lidí včetně turistů
Aktuálně se děje
před 47 minutami
Počasí příští týden: Tropické teploty zůstanou, každý den mohou překonat třicítku
včera
Kreml rázně odmítl evropská ultimáta. Varoval před zahájením masivních úderů
včera
Domácí Mexiko si zajistilo postup ze skupiny. Kanada zase pro změnu rozdrtila Katar
včera
Trump stupňuje konflikt s Itálií. Meloniová mu vzkázala, ať se stará o sebe
včera
Zelenskyj dal Bělorusku ultimátum: Do týdne stáhne z hranic ruské armádní vybavení
včera
Írán uzavírá Hormuzský průliv. Obvinil USA a Izrael z porušení mírové dohody
včera
Trumpův ministr financí označil Zelenského za parchanta a Mr. Beana na cracku
včera
Rusko se obává dalšího útoku Ukrajiny. Nasadilo další systém Pantsir
včera
Počasí: Silné bouřky dorazily do Česka. Na západě padají dvoucentimetrové kroupy
včera
Příměří dlouho nevydrželo. Izrael opět útočí v Libanonu
včera
Británií zmítá hluboká politická krize. Všichni chtějí konec Starmera, ten rezignaci odmítá
včera
Izrael a Hizballáh dosáhly dohody o příměří
včera
Ukrajinské drony vážně narušují zásobovací linie ruské armády směřující na frontu
včera
Izraelci jsou naštvaní. Trump nás zradil, tvrdí po uzavření dohody s Íránem
včera
Nawrocki odebral Zelenskému nejvyšší polské státní vyznamenání
včera
Počasí přinese o víkendu do Česka tropickou noc i silné bouřky
19. června 2026 21:04
Myslí si, že je silnější než Napoleon či Hitler. Trump se považuje za nejmocnějšího muže v dějinách
19. června 2026 19:39
Primátora Karviné Jana Wolfa hledá policie. Odjel si na dovolenou
19. června 2026 18:26
V Kongu unesli matku s dcerou nakažené ebolou. Policie chrání těla mrtvých střelbou
19. června 2026 17:16
Trump způsobil další diplomatický skandál. Urazil a naštval celou Itálii
Italská premiérka Giorgia Meloniová ostře reagovala na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v rozhovoru pro tamní média tvrdil, že ho během nedávného summitu zemí G7 prosila o společnou fotografii. Podle šéfky italského kabinetu je celá historka kompletně vymyšlená a Trumpova slova ji hluboce šokovala. Tento incident okamžitě vyvolal diplomatickou roztržku, v jejímž důsledku italský ministr zahraničí Antonio Tajani zrušel svou plánovanou oficiální cestu do Spojených států amerických.
Zdroj: Libor Novák