Na Mount Everestu panuje napětí: Šerpové odešli, horolezci mají smůlu

Káthmándú - Nepálští horští průvodci se podle agentury AFP rozhodli opustit základní tábor na nejvyšší hoře světa Mount Everestu (8848 metrů) a ukončit lezeckou sezonu z úcty ke kolegům, které v pátek na Everestu zabila lavina. Šerpové to AFP sdělili po své dnešní dlouhé schůzce.

"Měli jsme dnes odpoledne (místního času) dlouhou schůzku a rozhodli jsme se, že již letos nepolezeme na vrchol s ohledem na naše (zemřelé) bratry. Rozhodnutí šerpů je jednomyslné," řekl AFP ze základního tábora jeden z průvodců Tulsi Gurung. Informaci agentuře potvrdil ze základního tábora, který využívají i horolezci stoupající na další himálajskou osmitisícovku Lhoce (8516 metrů), také další šerpa a americký horolezec.

"Někteří průvodci již z tábora odešli a další tu zůstanou ještě asi týden, aby vše sbalili. Poté tábor opustí také," dodal Gurung, jehož bratr je mezi mrtvými.

Ze zprávy agentury AFP není zcela jasné, zda šerpové hodlají zrušit výpravy na Everest jen v hlavní sezoně expedic, která připadá na duben a květen, anebo jestli jejich rozhodnutí platí po zbytek roku a dotkne se případně i mnohem méně frekventované vedlejší sezony v září a říjnu, kdy jsou výstupy obtížnější.

Nejničivější lavina v dějinách výprav na nejvyšší horu světa připravila o život 13 průvodců a tři další se pohřešují. Agentura AP uvedla, že představitelé nepálské vlády se dnes sešli se zástupci horských průvodců k jednáním s cílem odvrátit stávku šerpů. Výsledky tohoto jednání nebyly zveřejněny. Průvodci žádají po vládě zvýšení pojistného, větší finanční podporu pro rodiny obětí a nová pravidla zajišťující práva horských průvodců. Vláda prý zatím souhlasila s jediným požadavkem šerpů, a sice, že vystaví obětem laviny v metropoli Káthmándú pomník.

Agentura AFP napsala, že v základním táboře pod nejvyšším světovým horským velikánem panuje napětí. Horolezci zaplatili desítky tisíc dolarů za možnost zúčastnit se výpravy na Mount Everest a nyní se zdá, že se expedice vůbec neuskuteční. Bez podpory šerpů je totiž pro většinu z nich nemožné vrcholu Mount Everestu dosáhnout. Nepálská horolezecká asociace sdělila, že v základním táboře je nyní asi 400 zahraničních horolezců.

Psali jsme:
Mount Everest mimo provoz? Šerpové žádají lepší podmínky a hrozí: Nahoru už nás nikdo nedostane VIDEO: Pátrání na Mount Everestu pokračuje, záchranáři našli třinácté mrtvé tělo
 

Hora vyrostla asi před 50 miliony let z pohoří Himaláje, které jsou často nazývány střechou světa. Svoji rozlohou hora zasahuje do dvou států. Jedním je Nepál a druhým je Čína (Tibet). Mt.Everest se drápe až do výšky 8 848 metrů a každým rokem o pár milimetrů roste. Některá měření však uvádí, že hora už měří 8 850 metrů.

První vážnější pokusy o stanutí na vrcholu proběhly už v roce 1922 a pokusil se o to britský horolezec George Mallory se svým týmem horolezců. Mallory bohužel tragicky zemřel při svém druhém pokusu o vrchol v roce 1924. Dodnes se vedou debaty, zda byl prvním člověkem na vrcholu, informuje pohora.cz.

To, co nebylo potvrzeno u Malloryho, definitivně dokázal (s kyslíkem) 29. května 1954 Novozélanďan Edmund Hillary a nepálský šerpa Tenzing Norgay. Tito horolezci se tak stali prvními lidmi na vrcholu Mt. Everestu. Zajímavostí je, že Hillary dlouhou dobu odmítal říct, kdo byl první na vrcholu. Jestli Tenzing nebo on. Jako pravý gentleman to řekl světu až dlouho po Tenzingově smrti ve své knize z roku 1999 nazvané Pohled z vrcholu. Napsal:

"Šli jsme blízko sebe, Tenzing držel volný konec lana. Já jsem pokračoval v prosekávání stupňů směrem nahoru. V příštím okamžiku jsem se dostal na plochou a odkrytou zasněženou plošinu, na níž už nebylo nic v žádném směru. Tenzing se ke mně brzo připojil, ruku v ruce jsme udělali poslední krok a v úžasu jsme hleděli kolem sebe. Ke své ohromné spokojenosti jsme si uvědomili, že jsme se dostali na vrcholek světa."

České horolezectví má ve světě hor dobré jméno. Jedním z nich, který se o to zasloužil, je zkušený horský vůdce Leopold Sulovský, který byl prvním Čechem na vrcholu „Matky světa", jak Mount Everest nazývají Tibeťané. Výstup byl uskutečněn v roce 1991 cestou zvanou Nortonův kuloár (bez kyslíku). Perličkou z této italsko-české expedice je, že si Sulovský při čekání na svého italského kolegu, zapálil cigaretu, a to ve výšce kolem osmi tisíc.

Související

Mount Everest

Největší záhada Everestu ožívá. Povedl se velký objev

Sto let letos uběhlo od největší záhady kolem nejvyšší hory světa Mount Everest. Dodnes totiž není jasné, zdali ji už v roce 1924 nezdolali dva britští horolezci. Nyní se týmu dokumentaristů povedl velký objev, když byly nalezeny lidské ostatky, které zřejmě paní druhému ze ztracených horolezců. 
Mount Everest

Před sto lety chtěli jako první zdolat Mount Everest, zemřeli pod jeho vrcholem

Na počátku června roku 1924, tedy přesně před 100 lety, se dva britští horolezci vydali na vrchol Mount Everestu s cílem ho jako vůbec první lidé dosáhnout. To se jim bohužel nepodařilo. Osmého červnového dne je svědci viděli naposledy a pravděpodobně i tentýž den pod vrcholem nejvyšší hory světa zahynuli. Ostatky se podařilo najít až po dlouhých 75 letech.

Více souvisejících

Mount Everest Horolezectví nepál

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy