Krize na Mount Everestu trvá, schyluje se k násilí +VIDEO smrtící laviny

Káthmándú - Představitelé nepálské vlády dnes odletěli do základního tábora na Mount Everestu a zahájili zde jednání se zarmoucenými a rozhořčenými horskými průvodci. Snaží se zažehnat krizi na nejvyšší hoře světa poté, co v pátek pod lavinou zahynulo 13 šerpů a další tři se pohřešují. Informovala o tom agentura AFP.

Šerpové hrozí ukončením celé lezecké sezony a desítky z nich již také základní tábor opustily. Průvodci tak učinili z úcty ke svým zemřelým kolegům, ale také proto, aby si vymohli lepší podmínky práce, především pak vyšší pojištění a odškodné v případě neštěstí.

Podle agentury AFP rovněž další tři významné zahraniční horolezecké společnosti oznámily, že ruší plány výstupu na vrchol. Cesta na vrchol podle nich není nyní bezpečná, a navíc se obávají propuknutí násilí v základním táboře. V táboře vládne podle svědků napětí mezi horolezci, kteří zaplatili desítky tisíc dolarů za povolení k výstupu a nechtějí se svého snu vzdát.

Americká agentura International Mountain Guides uvedla, že hlavní trasa na špičku Mount Everestu vedoucí ledopádem Khumbu, kde lavina smetla tým šerpů připravujících cestu pro své klienty, je v současné době příliš riskantní. "Průstup ledopádem Khumbu je příliš nebezpečný, dokud nebudou provedeny opravy (fixních lan a žebříků)," konstatovala agentura v prohlášení.

Stejně se vyjádřila i americká společnost RMI Expeditions, podle níž "rizika nyní převažují nad možností úspěchu". Kanadský horolezec Tim Rippel, který vede společnost Peak Freaks, varoval, že v oblasti hrozí další laviny. "Trasa podle mého profesionálního názoru není bezpečná," řekl. 

Podle australského horolezce Gavina Turnera nejsou ale šerpové v základním táboře ohledně bojkotu jednotní. "Vytvořilo se několik frakcí a je tu jedna skupina mladých šerpů, kteří hrozí násilím jakýmkoli průvodcům, kteří se vrátí k práci na ledopád," sdělil.

Zdroj: YouTube

Mount Everest - hora rekordů

První expedice k Everestu zamířila již v roce 1893. Jednalo se o britskou expedici pod vedením C. G. Bruce, která se k němu vydala ze severní strany z Tibetu. Po řadě neúspěšných expedic, při nichž zahynula velká řada skvělých horolezců, se na vrchol dostali jako první Šerpa Tenzin Norgey a Novozélanďan Edmund Hillary 29.5.1953 přes Jižní sedlo a JV hřeben.

První přechod vrcholu uskutečnili Thomas F. Horbein a William F. Unsoeld z USA 22.5.1963, po prvovýstupu západním hřebenem. První zimní výstup se povedl známým polským horolezcům - Leszkovi Cichému a Krzysztofu Wielickému. Ti na vrcholu Mount Everestu stanuli 17.2.1980 po výstupu cestou přes Jižní sedlo.

První výstup bez kyslíkových přístrojů uskutečnili Peter Habeler (Rakousko) a Reinhold Messner (Itálie) cestou před Jižní sedlo JV hřebenem 8.5.1978. Mnoho opakování výstupu bez kyslíkových přístrojů se přitom Mount Everest nedočkal ani do dnešních dnů.

První ženou na vrcholu Mount Everestu byla Junko Tabei z Japonska. Řada horolezců na vrchol Mount Everestu vystoupila opakovaně, na vrchol Everestu se konají i "závody" - kdo rychleji. Zatím nejrychlejší výstup na vrchol ze základního tábora ve výšce 5 350 m uskutečnil Šerpa Pemba Dorje dne 23.5.2003 v čase 12 h a 45 minut! Na vrcholu stanul slepec i horolezec s protézou, informuje server treking.cz.

Související

Mount Everest

Největší záhada Everestu ožívá. Povedl se velký objev

Sto let letos uběhlo od největší záhady kolem nejvyšší hory světa Mount Everest. Dodnes totiž není jasné, zdali ji už v roce 1924 nezdolali dva britští horolezci. Nyní se týmu dokumentaristů povedl velký objev, když byly nalezeny lidské ostatky, které zřejmě paní druhému ze ztracených horolezců. 
Mount Everest

Před sto lety chtěli jako první zdolat Mount Everest, zemřeli pod jeho vrcholem

Na počátku června roku 1924, tedy přesně před 100 lety, se dva britští horolezci vydali na vrchol Mount Everestu s cílem ho jako vůbec první lidé dosáhnout. To se jim bohužel nepodařilo. Osmého červnového dne je svědci viděli naposledy a pravděpodobně i tentýž den pod vrcholem nejvyšší hory světa zahynuli. Ostatky se podařilo najít až po dlouhých 75 letech.

Více souvisejících

Mount Everest Horolezectví nepál

Aktuálně se děje

před 56 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy