Džidda - Papírové roušky si lidé nasadili už u kontroly na letišti v Rijádu u letu do přímořské Džiddy. Právě tam v minulých dnech velmi rychle přibylo lidí nakažených nebezpečným koronavirem MERS. Po příletu do Džiddy pasažéři na letišti spatřili cizince s vyholenými hlavami mířícími v bílých poutnických šatech zjevně do Mekky. I oni se chránili rouškami, i když většina z nich nezapomněla na značkové brýle, píše agentura Reuters.
Na jedné sedačce se snažila matka nasadit ochrannou roušku malému chlapci. To vše jsou znaky obav, které zavládly v tomto rudomořském městě, kde se za měsíc počet nově nemocných zvýšil o 47 procent. Království v dubnu ohlásilo 91 nových případů a 73 z nich připadá na Džiddu, která je vstupním městem pro většinu z poutníků mířících do Mekky. Mnoho z nakažených jsou zdravotníci, kteří přišli do styku s pacienty.
Bývalá zdravotní sestra Lamjá Kazzázová, která žije v Džiddě mnoho let, řekla, že obavy mají všichni kolem ní, přátelé, sousedé i příbuzní. "Příbuzní drží děti doma, lidi se bojí chodit do nemocnic na vyšetření," tvrdí. Pětatřicetiletá Rúla potvrzuje, že se lidé bojí. "Strýc mého přítele zemřel dva dny po hospitalizaci. Nešla jsem na pohřeb, protože se bojím, že jsou možná nakažení virem. Všichni, kdo tam šli, měli roušky," sdělila.
Paniku šíří i sociální sítě, na nichž se tvrdí, že je mnoho nediagnostikovaných případů, že vláda informace tají a že se v některých nemocnicích nedodržují hygienická pravidla. Ministerstvo zdravotnictví to popřelo, úřady vyzývají, aby lidé nešířili neověřené informace.
Psali jsme:Aby král zklidnil situaci, odvolal tento týden ministra zdravotnictví Abdalláha Rabíju a nahradil ho charismatičtějším dosavadním ministrem práce Ádilem Fakíhem, jehož první kroky v nové funkci vedly do nemocnice krále Fahda v Džiddě. Instituce byla tento týden nezvykle tichá, téměř všichni tam nosí roušku, na stěnách prázdných čekáren visí pokyny, jak se vyvarovat nákaze.
"Chápu tu paniku, protože jde o nemoc s vysokou úmrtností. Lidé onemocní chřipkou a do pěti šesti dní jsou na ventilátoru. I když pracujeme ve zdravotnictví, i my propadáme panice, protože vidíme, jak naši kolegové končí na jednotce intenzivní péče. Myslím ale, že se věci vyvíjejí dobrým směrem," řekl odborník na plicní choroby Nizár Fatajh. Podle něj se ministerstvo snaží informovat zdravotníky a izolovat nemocné.
Koronaviry jsou původně zvířecí infekce, která je například u prasat velmi obávaná. „Způsobuje těžké průjmy zvířatům a prakticky není jiná možnost, než zvířata utratit, ostatně ona často umírají sama. Žádná antibiotika tady nezabírají, protože nejde o bakterii, ale o virovou infekci, a na tu léky prakticky nejsou," říká pro server Vitalia.cz veterinární lékař Přemysl Novotný.
„Po dlouhou dobu představovaly koronaviry především veterinární problém, avšak v šedesátých letech byly popsány první koronaviry způsobující především onemocnění lidí, a to horních cest dýchacích, obecně kvalifikované jako „nemoci z nachlazení"," píše Státní zdravotní ústav ve své zprávě.
Nemoc se dá pro laika poznat jen stěží, začíná totiž jako obyčejné nachlazení s kašlem a ztíženým dýcháním. Objevit se může i průjem a horečka. Ovšem lékaři varují, že všichni, kteří se právě vrátili nebo vracejí z cest do rizikových zemí, by si na podobné příznaky měli dát pozor, a pokud je zpozorují, měli by navštívit lékaře a upozornit jej na to, kde pobývali.
Podle Martiny Havlíčkové ze Státního zdravotního ústavu se nákaza objevila zatím jen u lidí, kteří žijí nebo pobývali nějakou dobu v Kataru či v Saudské Arábii. Pokud se navíc ošetřujícímu lékaři nedaří najít u těchto lidí původce nákazy – tedy virus chřipky či jiné běžnější nemoci, která by nemoc dýchacích cest vysvětlila, je důvod k tomu navštívit infekční oddělení nemocnice. Lékaři, ale i pacienti, kteří mají podezření na tuto nemoc, mohou také kontaktovat Národní referenční laboratoř pro chřipku, která sídlí ve Státním zdravotním ústavu.
Související
Covid-19 má být zařazen mezi biologická rizika při práci, návrh projedná vláda
Nový koronavirus není z laboratoře. Podle WHO má zvířecí původ
MERS , Saúdská Arábie , nemoci
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák