Mount Everest letos nepokořen? Trasu na vrchol zavalily další ledové laviny

Káthmándú - Hlavní trasu vedoucí na vrchol Mount Everestu, kde minulý týden zahynulo nejméně 13 nepálských horských vůdců, zavalily další ledové laviny. Podle horolezců a šerpů v základním táboře je tak téměř jisté, že v nynější sezoně nejvyšší horu světa nikdo nezdolá. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž může být letošek prvním rokem od zahájení komerčních výprav na Mount Everest v polovině 90. let, kdy zůstane tento světový velikán nepokořen.

"Horolezecké týmy odcházejí, sezona pro všechny skončila. Je čas truchlit," napsal na svých internetových stránkách horolezec Alan Arnette.

Vylidňování základního tábora, kde na výstup čekalo kolem 400 zahraničních horolezců, dále urychlily laviny z posledních dní. Sedmašedesátiletý Ed Marzec, který se chtěl stát nejstarším americkým pokořitelem Everestu, sdělil, že slyšel "praskání" ledu, když ve čtvrtek čekal na letadlo v táboře.

"Šerpové říkali, že sněhové a ledové podmínky se tak zásadně a tak rychle změnily, že vytvořily extrémně nebezpečné prostředí, které brání nalezení bezpečné cesty na vrchol," řekl.

Tyto výpovědi potvrdil i Ang Cering, šerpa z Nepálské horolezecké asociace. "Viděl jsem čerstvé laviny ve stejném místě, které bylo zasaženo minulý týden," sdělil po svém návratu ze základního tábora do Káthmándú. Vzhledem k tomu, že na nestabilním ledopádu Khumbu od páteční tragédie nikdo nebyl, nevyžádaly si nové sesuvy ledu žádné oběti ani zraněné, napsala agentura Reuters.

Na nepálské straně je masiv Everestu součástí národního parku Sagarmatha zařazeného na seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Na čínské straně chrání přírodu rezervace Qomolangma National Nature Reserve. Základní tábor se staví ve výšce 5 380 metrů, což je výše než většina hor na světě. Jen na cestě k úpatí je třeba udělat několikrát zastavit a přenocovat, aby si těla horolezců zvykla na zvyšující se nadmořskou výšku, informuje server horydoly.cz.

Teplota na vrcholu dosahuje průměrné hodnoty 37 stupňů Celsia pod nulou a může klesnout až na 60 stupňů. Zároveň ovšem ledovce na jeho úpatí vlivem globálního oteplování tají.

Většina pokusů o výstup se odehrává od dubna do května před letní monzunovou sezonou, kdy se také snižuje rychlost tryskového proudění vzduchu ve velkých výškách. Po letní monzunové sezoně v září a říjnu se leze také, ale sněhu obvykle bývá více a výstupy jsou tím pádem náročnejší.

Výstupy v období zimního monzunu jsou kruté, protože horolezci musejí počítat s polárními teplotami a vichřicemi. V zimě v Himaláji méně sněží a výstup tedy může být lehčí. Přesto byl Mount Everest vylezen v zimě pouze výpravami, které lze psočítat na prstech obou rukou.

Související

Mount Everest

Před sto lety chtěli jako první zdolat Mount Everest, zemřeli pod jeho vrcholem

Na počátku června roku 1924, tedy přesně před 100 lety, se dva britští horolezci vydali na vrchol Mount Everestu s cílem ho jako vůbec první lidé dosáhnout. To se jim bohužel nepodařilo. Osmého červnového dne je svědci viděli naposledy a pravděpodobně i tentýž den pod vrcholem nejvyšší hory světa zahynuli. Ostatky se podařilo najít až po dlouhých 75 letech.

Více souvisejících

Mount Everest Horolezectví nepál

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

MANUÁL: Dnes startují krajské a senátní volby. Jak volit a kde nekroužkovat?

Dnes odpoledne začnou v Česku volby krajských zastupitelů. V některých částech republiky budou spojeny také s prvním kolem senátních voleb. Zatímco krajské volby se týkají voličů mimo hlavní město, o složení horní parlamentní komory budou rozhodovat i voliči ze čtyř senátních obvodů v Praze. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy