Zázrak: Japonský kocour se vrátil domů tři roky po tsunami

Tokio - Kočičí instinkt umožňující najít cestu domů prokázal japonský kocour Suika, který se vrátil ke svým pánům tři roky poté, co zmizel během ničivé vlny tsunami. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

Černý krátkosrstý kocour žil s Kazuko Jamagišiovou a jejím manželem Takeem ve městě Ofunato, dokud 11. března 2011 neudeřilo silné zemětřesení s následnou vlnou cunami. Dům Jamagišiových sice unikl zkáze, ale jejich kocour zmizel. Hledali ho tři měsíce, než se vzdali naděje.

Ale letos v dubnu jiný pár z města zahlédl v nedalekém lesíku stočenou černou kočku. Zaměstnanci veterinárního střediska dali oznámení do novin - a až když ho chtěli vyfotografovat, všimli si, že má na obojku jméno a telefonní číslo Jamagišiových.

"Kdepak jsi byl?" ptala se paní Jamagišiová svého dlouholetého předoucího kamaráda, když se znovu shledali. Zatím není jasné, jak se Suikovi podařilo odloučení přežít. Na obojku mu ale přibyl malý zvoneček, což naznačuje, že se ho mezitím někdo ujal.

VIDEO: Tsunami v roce 2011 u Japonska

Zdroj: YouTube

Tsunami je slovo původem z japonštiny (tsu - přístav, nami - dlouhá vlna). Jde o sérii vln, které vyvolalo podmořské zemětřesení, vertikální posun litosférických desek okolo podmořského zlomu, podmořský sesuv dna, sesuv části pobřeží do moře, sopečná erupce nebo ve vyjímečných případech dokonce dopad meteoritu. Vzniklá porucha oceánu se šíří jako klubko vln a oscilace trvají do opětného ustanovení rovnováhy. Problém tsunami je nepředvídatelnot zemětřesení a obrovská rychlost, kterou se vlny šíří.

Oproti vžité představě tsunami většinou nepřicházejí na pobřeží jako tříštící se vodní stěny, ale spíše jako silný a rychlý příliv, který však může dosáhnout výšky několika metrů oproti původní hladině moře. Důležitým jevem tsunami je takzvaný run-up, kdy se voda hrne na pevninu a může podél povrchu "vyšplhat" i desítky metrů vysoko vůči původní hladině moře. Samotná vlna tsunami ale takovou výšku nemá, voda se na pevninu hrne jako obrovská řeka tekoucí do kopce (a pak opět teče zpět), vysvětluje server priroda.cz.

První vlna tsunami ze série nebývá ale tou největší a nejsilnější. Intervaly mezi následnými vlnami mohou být 10 až 45 min a vlny se navíc mohou odrážet od okolních pobřežních útvarů (poloostrovy, ostrůvky) a několikrát se vracet. Škody po tsunami jsou způsobeny nejen silným proudem, ale i následným zpětným návratem vodní masy do moře.

Související

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

Více souvisejících

Tsunami Japonsko Zvířata

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy