Soul - Předběžná zpráva jihokorejské vlády o havárii trajektu Sewol, při níž zahynulo přes 300 lidí, z tragédie viní nedbalost úřadů a korupci. Naznačuje, že neštěstí bude mít razantní soudní dohru a před spravedlností stanou desítky lidí. Informuje server BBC.
Zpráva hovoří o benevolentních pravidlech, nedůsledných bezpečnostních inspekcích a špatně vedené záchranné akci ze strany pobřežní stráže. Tyto tři faktory označuje za klíčové.
Trajekt Sewol se u jihokorejských břehů potopil 16. dubna. Na jeho palubě zahynulo 304 pasažérů, většinu z nich tvořili středoškolští studenti.
Doposud bylo kvůli tragédii obviněno 11 úředníků. Je pravděpodobné, že právní postih se bude týkat dalších desítek osob. Zároveň probíhají dva nezávislé soudy s kapitánem a posádkou lodi, resp. jejím provozovatelem.
Vládní auditoři mimo jiné zjistili, že úředníci vydali trajektu Sewol licenci, ačkoliv plavidlo bylo nelegálně přestavěno tak, aby uvezlo více nákladu. Příslušné komise pak velmi laxně provedly bezpečnostní prohlídku lodi.
Samostatnou kapitolu tvoří reakce jihokorejské pobřežní stráže. Zpráva ji označila za neúnosně dlouhou. Záchranáři tak promeškali klíčovou dobu, kdy mohli cestujícím z potápějící se lodi pomoci. Na vině údajně byly neadekvátní směrnice a postupy.
Související
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Trump zmínil palbu na lodě, Írán reaguje
Jihokorejský prezident se omluvil KLDR za dronový incident z ledna
Aktuálně se děje
před 40 minutami
ČT poprvé reagovala na Babišova slova. Televize trvá na poplatcích
před 1 hodinou
Opustil nás doktor inženýr. Prezident Pavel reagoval na Hrabětovo úmrtí
před 2 hodinami
Rulík zhodnotil své poslední MS u národního týmu. Je rád za čtvrtfinále
před 3 hodinami
Trumpovo jméno má být odstraněno z názvu Kennedyho centra, rozhodl soud
před 4 hodinami
Babiš oznámil, že nový zákon o ČT a Českém rozhlase nevznikne
před 4 hodinami
Lebka svaté Zdislavy je zpět v Jablonném. Převzal ji arcibiskup Přibyl
před 5 hodinami
Potvrzeno výstrahou. Meteorologové očekávají bouřky, budou silné
před 6 hodinami
Trump přibral, měl by držet dietu. Lékař popsal zdravotní stav prezidenta
před 7 hodinami
Válka na Ukrajině se blíží ke konci, tvrdí ruský vůdce Putin
před 8 hodinami
Počasí bude místy bouřlivé. Zesílí vítr, hrozí i krupobití
před 8 hodinami
Kellnerovi se na Aljašce soudí kvůli smrti miliardáře
před 9 hodinami
Trump řešil s poradci Írán a nic neoznámil. Dohoda tak stále není potvrzena
před 11 hodinami
Počasí o víkendu: Tropické teploty podle předpovědi nedorazí
včera
OSN oficiálně zařadila Izrael a Rusko na černou listinu
včera
Putin odmítá zemřít. Boj proti stárnutí se stal hlavní prioritou Kremlu, píše WSJ
včera
Trump se v Bílém domě zavřel do krizové místnosti. Rozhoduje o Íránu
včera
Norsko odmítá plán Kallasové, aby EU byla mediátorem mezi Ruskem a Ukrajinou
včera
NATO je připraveno bránit každý palec svého území, řekl Rutte po dopadu dronu v Rumunsku
včera
Evropská unie uvolňuje Maďarsku 16 miliard eur
včera
Jak funguje prodej amerických zbraní Tchaj-wanu a proč se Číně nelíbí?
Po nedávném summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem se pozornost opět obrátila k podpoře, kterou Washington poskytuje Tchaj-wanu, a k dodávkám amerických zbraní tamní vládě. Hned v první den rozhovorů adresoval Si Ťin-pching svému americkému protějšku varování, že Tchaj-wan představuje nejvýznamnější otevřenou otázku mezi oběma mocnostmi a při nesprávném přístupu může vyústit ve velmi nebezpečnou situaci. Prezident Trump následně odložil podpis zbrojního kontraktu za 14 miliard dolarů, který nedávno schválil Kongres, a označil ho za velmi dobrou vyjednávací kartu pro svá jednání s Pekingem.
Zdroj: Libor Novák