Nová hrozba: V Asii se šíří odolné kmeny malárie, léky nezabírají

Bangkok - V jihovýchodní Asii se šíří kmeny malárie, které jsou odolné vůči používaným lékům. Řada případů se objevila v Thajsku, Kambodži, Vietnamu a Barmě. Experti varují, že je nyní zapotřebí naléhavě situaci řešit, než se tyto kmeny malárie přenesou dál na západ do lidnatých států Bangladéše a Indie. Další šíření by totiž mohlo zvrátit úspěchy ve snížení úmrtnosti na tuto nemoc. Informoval o tom deník The Independent.

Kmeny malárie odolné vůči lékům se poprvé objevily koncem 50. let, což vedlo k úmrtí milionů nakažených. Vědci varují, že nyní můžeme čelit podobnému riziku. Stoupá totiž odolnost vůči dosud účinným moderním lékům, které obsahují látku artemisinin.

Ukazuje to studie zveřejněná v časopise New England Journal of Medicine. Tým vědců v desítce asijských a afrických států zkoumal krevní vzorky více než tisíce pacientů trpících malárií. V Demokratické republice Kongo, Nigérii a Keni, tedy afrických zemích, které byly součástí výzkumu, se ale odolnost vůči lékům neprokázala.

"Pokud se odolnost rozšíří po Asii a do Afriky, většina pokroku na poli snížení úmrtnosti na tuto nemoc bude zvrácena, řekl Jeremy Farrar, ředitel britské nadace Wellcome Trust.

Malárie patří mezi horečnaté široce rozšířené tropické nemoci. Je přenášena komáry a moskyty. Původcem onemocnění je parazitický prvok Plasmodium (česky zimnička). Paraziti napadají člověka většinou v noci, za setmění nebo za rozbřesku. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace se ročně vyskytuje 300 - 500 miliónů případů malárie a více než 1 milión infikovaných na ni každý rok umírá.

Inkubační doba je 6 - 30 dní, u některých forem malárie se může onemocnění projevit až po několika měsících či letech. Hlavním symptomem nákazy je horečka. Onemocnění se proto zpočátku jeví jako chřipka s bolestmi hlavy, končetin nebo zvracením. Typický cyklický záchvat trvá několik hodin. Nemoc propukne celkovou vyčerpaností, pocitem chladu a třesavkou. Nemocný má bolesti hlavy, v zádech a končetinách, hučí mu v uších, zvrací, drkotá zuby. Je neklidný, vzrušený, někdy také dezorientovaný. Po horečnatém stádiu záchvatu, který podle druhu malárie trvá 2 - 6 hodin, kdy horečka dosáhne až k 41 °C, následuje pokles teploty, silné pocení a částečný pocit úlevy.

Každé opatření proti této tropické nemoci, které sníží riziko komářího štípnutí, je velmi podstatné. Platí, že s menším počtem komářích štípnutí se snižuje pravděpodobnost přenosu parazita do krve a tím pádem i onemocnění malárií. V rizikových oblastech je nepostradatelné světlé oblečení zahalující celé tělo (dlouhé rukávy, dlouhé nohavice), používání moskytiéry, sítí v oknech a dveřích apod. Ve vnitřních prostorách využíváme insekticidy a repelenty musí obsahovat látku DEET (nad 50%). Zcela oželet musíme jakoukoli parfémovanou kosmetiku, uvedl server tropicke-nemoci.cz

Související

Komáři

Kombinace léků může snížit počet případů malárie až o 70 procent

Kombinace několika dávek vakcíny proti malárii a preventivního užívání antimalarik poskytuje zhruba 70procentní ochranu proti těžkému průběhu onemocnění, hospitalizaci a úmrtí na tuto infekci. Vyplývá to z klinické studie vědců z Londýnské školy hygieny a tropické medicíny (LSHTM).

Více souvisejících

Malárie Thajsko nemoci

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy