Austrálie odmítá nemocné uprchlíky, zrušila zákon o evakuaci z detenčních táborů

Nemocní žadatelé azyl, kteří jsou zadržováni v Austrálií provozovaných detenčních táborech v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea, od nynějška nesmí být evakuováni do Austrálie za účelem lékařského ošetření. Příslušný zákon, který evakuaci na doporučení lékaře umožňoval, byl totiž v Austrálii dnes zrušen.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Scott Morrison
doporučujeme

O zrušení zákona, který začátkem roku prosadili opoziční zákonodárci, dlouhodobě usilovala australská vláda. Nyní se jí ke zrušení zákona podařilo získat potřebnou podporu v Senátu poté, co právní úpravu podpořila nezávislá zákonodárkyně Jacqui Lambieová. Pro zrušení možnosti evakuace nemocných žadatelů o azyl hlasovalo 37 zákonodárců, 35 bylo proti.

Letos bylo do Austrálie na základě zákona podle australské vlády evakuováno 135 žadatelů o azyl. Premiér Scott Morrison již dříve řekl, že možnost evakuace nemocných migrantů představuje bezpečnostní riziko pro Austrálii. Vláda zároveň uvedla, že šlo o mezeru v zákoně, která by běžencům usnadnila cestu do Austrálie.

Australská vláda zpřísnila imigrační zákon v roce 2013. Ti, kteří se do země dostanou po moři, podle něj nemohou v Austrálii zůstat a jsou převáženi do záchytných táborů na ostrovech Papua-Nová Guinea nebo Nauru. Canberra kontroverzní postup hájí s tím, že odrazuje migranty od cest do Austrálie, což snižuje ztráty na životech. Dále uvádí, že opatření je v zájmu bezpečnosti.

Organizace pro lidská práva i OSN nicméně dlouhodobě upozorňují na špatné podmínky, v nichž jsou migranti v táborech na ostrovech drženi. Podle lékařů nemají tyto tábory adekvátní zdravotnická zařízení. Nyní v táborech na obou ostrovech podle humanitárních organizací žije asi 500 mužů a žen, z nichž mnozí po více než šestiletém zadržování trpí psychickými problémy.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronaviru podlehlo v úterý v Číně dalších 52 lidí

26.02.2020 03:27 V pevninské Číně, do které se nepočítá autonomní Hongkong a Macao, dosud podlehlo novému koronaviru…

Nakažených koronavirem COVID-19 v Jižní Koreji Roste. Už jich je 1146

26.02.2020 03:21 Jižní Korea dnes ohlásila 169 nových případů nákazy koronavirem. Celkem se v této asijské zemi…

Češka v Koreji: Dochází roušky, koronavirus vyvolal paniku

25.02.2020 17:14 eště před týdnem šíření nového koronaviru život v jihokorejském velkoměstě Tegu příliš neovlivňoval…

Jižní Korea ohlásila 144 nových případů nákazy koronavirem

25.02.2020 16:48 Aktualizováno Jižní Korea dnes ohlásila 144 nových případů nákazy koronavirem. Celkem se v této asijské zemi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama