Osm demonstrantů dnes zastřelili příslušníci bezpečnostních sil při střetu ve městě Aunban v Barmě, kde pokračují protesty proti únorovému vojenskému převratu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na zpravodajský portál Myanmar Now.
V metropoli Neipyijtu byli dnes pravděpodobně zadrženi další dva novináři, z nichž jeden pracuje pro britskou zpravodajskou stanici BBC. Neidentifikovaní muži je odvedli neznámo kam.
Barmský novinář Aun Thura pracující pro BBC a další žurnalista Than Tchike Aun v hlavním městě připravovali reportáž ze soudu se zatčeným členem donedávna vládnoucí Národní ligy pro demokracii (NLD), v jejímž čele stojí vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij. BBC vyjádřila velké obavy o bezpečnost svého zaměstnance. V minulých dnech byl v Barmě zadržen například také fotograf americké tiskové agentury AP či polský novinář pracující pro německou agenturu DPA.
V Aunbanu, který se nachází v Šanském státě ve střední části země, dnes bezpečnostní složky použily slzný plyn a gumové projektily, později zahájily ostrou palbu, uvedla média a svědci. Sedm lidí zemřelo na místě a jedna zraněná osoba po převozu do nemocnice. Protestní akce se konaly také v největším městě Rangúnu či druhém největší Mandalaji.
Barmská nezisková organizace zaměřující se na pomoc politickým vězňům AAPP uvedla, že od puče z 1. února do čtvrtka počet obětí demonstrací stoupl na nejméně 224, z nichž polovina přišla o život v Rangúnu. Zadrženo stále zůstává 1938 lidí.
Armáda se v Barmě na začátku února chopila moci poté, co civilní vůdkyně země Su Ťij a její Národní liga pro demokracii jasně opanovaly podzimní volby. Vedení armády výsledky označilo za zmanipulované a nechalo Su Ťij i řadu jejích stranických kolegů zatknout. Agentura AP dnes oznámila, že nově byl zadržen mluvčí NLD Ťij Tou.
Vojenská junta se snaží od převratu bránit šíření nezávislých zpráv. Tento týden poprvé za posledních osm let nevyšly žádné soukromě vlastněné noviny, napsala agentura AP. Vojenská vláda rovněž zakázala nejméně pěti místním mediálním organizacím šířit jakýmkoli způsobem informace - ať už prostřednictvím tisku, televizního a rozhlasového vysílání či on-line. Asi 40 novinářů bylo zatčeno a zhruba polovina z nich zůstává dál ve vazbě. Od neděle nefunguje v Barmě mobilní internet.
Související
Zvrat v Myanmaru: Armáda získává zpět území díky náletům. A Číně
Tragická bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru a Thajsku přesáhla hranici dvou tisíc obětí
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
před 3 hodinami
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
před 4 hodinami
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
před 5 hodinami
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
před 6 hodinami
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
před 8 hodinami
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
před 9 hodinami
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
před 10 hodinami
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
před 11 hodinami
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
před 12 hodinami
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
před 14 hodinami
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
před 15 hodinami
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
před 16 hodinami
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
V oblasti kolem Záporožské jaderné elektrárny zavládlo příměří mezi ruskými a ukrajinskými vojáky. Během klidu zbraní dojde k opravám elektrického vedení, což povede ke zlepšení jaderné bezpečnosti, uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).
Zdroj: Lucie Podzimková