Hongkong nikdy nebyl britskou kolonií, tvrdí aktualizované hongkongské učebnice. Peking se tak snaží posílit svou kontrolu nad asijským velkoměstem, napsal server South China Morning Post.
V nových učebnicích předmětu humanitní studia pro střední školy, který byl přejmenován na "občanství a sociální rozvoj", se uvádí, že Hongkong nikdy nepatřil pod britskou správu. Čínská vláda prý nikdy neuznala smlouvy, podle kterých bylo město předáno Spojenému království.
Učebnice, které byly předloženy k prověření Úřadu pro vzdělávání, rovněž převzaly oficiální verzi toho, jak propekingští představitelé pohlížejí na protestní hnutí v Hongkongu v roce 2019. Podle nich byly rozsáhlé nepokoje ohrožením národní bezpečnosti a podporovaly je vnější síly.
Čtyři sady učebnic pro žáky čtvrtého ročníku byly zveřejněny na internetu, aby si z nich školy mohly vybrat materiály pro nový školní rok, který začíná v září.
Komunistická strana Číny označuje dohody podepsané říší Čching a pozdějšími vládami, které podle ní učinily Západu ústupky, například v oblasti kontroly půdy, za "nerovné smlouvy". Peking tak vysílá jasný signál, že hongkongské záležitosti jsou čistě jeho záležitostí.
Někteří lidé v Číně také zastávají názor, že přiznání, že Hongkong byl někdy kolonií, by otevřelo dveře k jeho nezávislosti, což bylo jedním z požadavků některých prodemokratických protestujících.
Británie obsadila ostrov Hongkong během první opiové války (1839-1842) a později podepsala smlouvu, která jí na 99 let svěřila kontrolu nad přilehlými Novými teritorii. Platnost této dohody skončila 1. července 1997. Toto výročí si Hongkong každoročně připomíná.
Letošních oslav výročí by se měl navíc zúčastnit i čínský prezident Si Ťin-pching, jehož vláda rozšířila kontrolu nad Hongkongem prostřednictvím opatření, včetně reorganizace volebního systému ve městě.
Peking z podpory veřejného nesouhlasu, který v roce 2019 vyústil v protesty proti rostoucímu vlivu Komunistické strany Číny, částečně obviňuje i hongkongské školy. Po těchto nepokojích proto nastaly rozsáhlé změny v učebních osnovách, kdy se děti učí nazpaměť přestupky, které jsou trestné podle zákona o státní bezpečnosti, ve školách byl zahájen také Den národní bezpečnosti a učitelům bylo doporučeno, aby hlásili děti, které zákon porušují.
Související

USA vyzvedly z moře část trosek balónu. Čínu podezírají ze špionáže

Čína se přiznala i k balónu nad Latinskou Amerikou
Aktuálně se děje
před 40 minutami

Česko bude na Eurovizi letos reprezentovat dívčí kapela Vesna
před 51 minutami

Německo jako první země v Evropě pustilo do provozu dálkově řízené auto
před 1 hodinou

USA schválily prodej raketometů HIMARS pro Polsko
před 2 hodinami

Šojdr si za podvody v realitách a praní špinavých peněz odsedí šest let
Aktualizováno před 2 hodinami

Zemětřesení v Turecku a Sýrii už má 7200 obětí. Průzkum zahájili i čeští hasiči
před 2 hodinami

Německá vláda povolila dodávku 178 tanků pro Ukrajinu
před 3 hodinami

V Rize hoří americká továrna na drony, dodává je do celého světa
před 3 hodinami

Českým záchranářům v Turecku dorazila technika, mohou začít prohledávat sutiny
před 4 hodinami

Pondělní zemětřesení v Turecku a Sýrii zasáhlo oblast s nejvyšší koncentrací uprchlíků na světě
před 5 hodinami

Stávka v Nexen Tire na Lounsku po týdnu končí, odbory a firma se dohodly
před 5 hodinami

Zelenskyj vyzval k ukončení šíření fám a lživých informací
před 6 hodinami

Zemětřesení přežila čerstvě narozená holčička, zbytek rodiny zemřel. Do zemí míří pomoc z celého světa
před 6 hodinami

Ve Francii začala třetí vlna stávek na protest proti důchodové reformě
před 6 hodinami

Policie vyšetřuje úmrtí dvou seniorů v domku v Litvínově
před 7 hodinami

Z nákladního auta odletěly kusy ledu, zranily řidiče kamionu za ním
před 7 hodinami

Návrh na očkování v lékárnách a u zubařů je minulostí. Sněmovna ho řešit nebude
před 7 hodinami

Moskva pohrozila americkým diplomatům vyhošťováním za šíření informací o invazi na Ukrajinu
před 7 hodinami

Pekárny prochází dramatickým otřesem. Desítky jich jsou nuceny zavřít
před 8 hodinami

Pražské noclehárny, které lidem bez domova nabízející přespání, jsou plné
před 8 hodinami
Litevský ministr Anušauskas exkluzivně pro EZ: Na hranici s Ruskem je situace napjatá, do Kaliningradu přes nás nic nesmí. Česko je partner a spojenec
EXKLUZIVNĚ - Litevský ministr obrany Arvydas Anušauskas v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ocenil kooperaci české armády v prostoru pobaltských států. Popsal také bezpečnostní situaci na hranicích a kontrolu logistiky mezi hlavní části Ruska a Kaliningradskou oblastí, které dělí litevské území. „Nemám pochyb o tom, že Česká republika dostojí svých závazků stejným způsobem, jakým by to udělala Litva v případě ohrožení České republiky,“ ubezpečuje litevský ministr v rozhovoru.
Zdroj: Jakub Jurek