Čínská cenzura nezná hranic. Zemí otřásá případ spisovatelky se zablokovanou knihou

Začínající čínská spisovatelka Miffy Guová jednoho červnového rána jako obyčejně klikla na rozsáhlý on-line dokument, v němž si ukládala nepublikované kapitoly svého románu na pokračování. To, co následovalo, v milionech čínských uživatelů internetu brzy vyvolalo strach a frustraci z nejnovějšího zásahu vlády do jejich on-line života, uvedl list The Wall Street Journal.

Místo toho, aby Guová soubor bez problémů otevřela, zobrazila se jí varovná zpráva: "Tento dokument může obsahovat zakázaný obsah. Přístup byl pozastaven."

"Zděsila jsem se, napsala jsem více než milion slov a nemohla jsem se k textu dostat," řekla Guová.

Software, který na psaní používala, byl klasický program pro zpracování textu WPS, který je součástí nejstahovanějšího balíku kancelářských aplikací vyráběných v Číně.

Během několika následujících dní se panika, která ji zprvu zachvátila, změnila v hněv, když se snažila znovu získat přístup ke své práci a bojovala s firmou Kingsoft Office, která je výrobcem tohoto softwaru. Nejprve zkoušela kontaktovat zákaznickou linku společnosti Kingsoft. Později jí zavolal sám zaměstnanec společnosti WPS a sdělil jí, že soubory jsou obvykle uzamčeny poté, co v nich algoritmy najdou zakázaná klíčová slova. Pracovník jí poté nabídl, že ji seznámí s čínskými pravidly kybernetické bezpečnosti, to ale odmítla.

O svou frustraci se podělila na jednom z diskuzních fór pro spisovatele, odkud se její příběh rozšířil na čínskou sociální platformu Weibo. Brzy se popis její zkušenosti vyšplhal na přední příčky nejsledovanějších témat na této síti, protože stále více uživatelů vyjadřovalo šok a rozhořčení nad tím, s čím se mladá spisovatelka setkala.

"Kdo chce být neustále sledován, když něco píše? Je to program na úpravu textu, ne policie," zněl jeden z komentářů.

V čínském kyberprostoru je cenzura všudypřítomná. Cenzoři i speciální algoritmy cenzurují jakýkoli obsah, který úřady považují za nežádoucí, a to i v případě, že je součástí soukromých konverzací. Příběh Guové však ukázal, že kontrola se přesunula i na nové území - soukromé texty, které mohou, ale nemusí být určeny veřejnosti.

Rozhořčení uživatelů mimo jiné dokazuje, že mnoho Číňanů si přeje zachovat určitou míru soukromého prostoru, do kterého nebude mít přístup kontrola komunistické strany. Incident také oslabil důvěru veřejnosti ve společnost Kingsoft, jejíž kancelářský software lidé používají na 570 milionech stolních počítačů a mobilních zařízení po celém světě, převážně však v Číně.

Společnost Kingsoft v pondělí vydala prohlášení, že omezila přístup třetích stran k on-line dokumentu, který porušoval čínská pravidla kyberprostoru. Firma se však o spisovatelce nezmínila jménem, ani se nezabývala jejím tvrzením, že jí byl zablokován přístup k vlastnímu dokumentu.

V dalším prohlášení se společnost Kingsoft ohradila proti tvrzení, že zasáhla do souborů na pevném disku uživatele. Společnost uvedla, že podle čínských předpisů o kybernetické bezpečnosti je povinna zkoumat a schvalovat dokumenty připojené přes internet a že tak činí pomocí šifrování, které chrání soukromí uživatelů.

Čínská vláda již léta přenechává zajištění cenzury internetu technologickým společnostem, přičemž stanovuje přísné pokyny pro obsah a ukládá platformám povinnost zajistit, aby je jejich uživatelé dodržovali. Společnosti, které při kontrole svých uživatelů selžou, čelí vysokým pokutám a někdy jim hrozí i nucené ukončení činnosti.

Zatímco na čínských sociálních sítích a zábavních webech je cenzura častým jevem, ve světě pracovních softwarů jsou zásahy mnohem méně časté. Když se tento týden WPS dostal na vrchol žebříčku trendů na Weibo, ředitel společnosti Kingsoft, který se podílel na vývoji programu, ve svém příspěvku poznamenal, že je to poprvé, co se značka ocitla v takové pozici.

Spisovatelka Guová napsala, že se ve svém románu vždy vyhýbá politice a hlubším popisům. Její kapitoly totiž vydává oblíbená internetová stránka pro beletrii, která je velmi přísná, co se týče choulostivého obsahu. Jednou Guovou dokonce požádala, aby v textu zmírnila detailní popis polibku.

Guová přístup k dokumentu získala tři dny po incidentu. Zaměstnanec společnosti Kingsoft se jí telefonicky omluvil a uvedl, že zařízení na cenzuru obsahu udělalo chybu. Nikdy jí však nesdělili, co v jejích zápiscích blokaci vyvolalo.

Související

Více souvisejících

Čína

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 25 minutami

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

před 42 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajina zatápí Rusům. Oblasti ruší oslavy Dne vítězství

Nejméně pět ruských regionů se rozhodlo zrušit vojenské přehlídky k oslavě Dne vítězství, kterým si Rusko připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem dne 9. května. Tato opatření jsou reakcí na hrozbu útoků z Ukrajiny, s níž Rusko vede více než dva roky válečný konflikt, informoval server The Moscow Times.

před 4 hodinami

Princ William se svou rodinou

O princeznu Kate je postaráno, ujistil William. Léčba rakoviny pokračuje

Princ William se navzdory pokračující léčbě princezny Kate, u které lékaři odhalili rakovinu, vrátil k pracovním povinnostem. Během programu se pochopitelně setkával s lidmi, jejichž myšlenky často mířily k budoucí královně. Následník trůnu spoluobčanům řekl, že je o ni dobře postaráno. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 8 hodinami

včera

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy